ffi Maling, D.H. (1992), Coordinate Sys tems and map projections. Oxford: Per- gamon Press. 52 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-3 Figuur ya - Lijnenkaart (kadaster en topografie) als overlay op een obli que luchtfoto (Enschede benoorden centrum, ippy). Zo kan bijvoorbeeld een gescande luchtfoto van het door vuurwerk verwoeste stadsdeel van Enschede worden voorzien van RD-coördinaten door middel van voldoende controlepun- ten en een affiene of projectieve transformatie (want er is prak tisch geen relief). Vectorkaarten van het gebied (straten, lei- dingen, huizen enz.) kunnen direct over de foto gelegd en ge- analyseerd worden. Deze vectorkaarten kunnen in elke beken- de projectie gedefinieerd zijn. Ook 'on-screendigitaliseren van nieuwe lijnen op deze foto is mogelijk; het levert correcte pro- jectiecoördinaten op in elk gewenst systeem (zie figuur 7a en 7b; de orientatie van de figuren verschilt). Men wint tijd en geheugenruimte omdat er geen correctie (re- sampling) van het beeld plaatsvindt in geval van een gecombi- neerde analyse van vector- en rastergegevens. Ook kan men in de bovenliggende vectorkaarten direct wijzigingen aanbrengen. De verslechtering van beeldkwaliteit door resamplingfouten wordt ook voorkomen. Zodra het wijzigen of de analyse zijn voltooid, kan men alsnog besluiten om het beeld te resampe- len naar de geometrie van het vectorcoördinatenstelsel. Kanttekening Een veelvuldig voorkomend probleem voor gebruikers van Gis-soffware is het verlies van coördinaten en informatie over de projectie bij het omzetten van bestanden van het ene for- maat naar het andere. Voor het uitwisselen van ruimtelijke data zonder verlies van deze informatie is een bestandsfor- maat nodig dar coördinaten en projectie-informatie opslaat. Rasterformaten zoals bitmaps (bmp) en de meeste Tagged Image File Formats (tiff) bevatten bijvoorbeeld geen infor matie over het coördinatenstelsel. Recentelijk is er een uit- breiding van het TiFF-formaat ontwikkeld: GeoTiFF. GeoTiFF-bestanden kunnen coördinaten opslaan van tenmin- ste twee tegenoverliggende hoekpixels en, indien van toepas- sing, ook de parameters van een onderliggende projectie (zo als centrale meridiaan, verschoven nulpunt, ellipsoi'de enz.) Figuur yb - Zelfde lijnenkaart als overlay op een gescande topografische kaart uit ippy. Literatuur Bowring, B.R. (1976), Transformation from spatial to geographica! coordina- tes. Survey Review 181, pp. 323-327. Kadaster (1996), Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Ka daster. Apeldoorn: Kadaster Knippers, R.A. (1998), Coordinate Sys tems and Map projections. Niet gepuhli- ceerd dictaat. Enschede: itc. Kosters, A.J.M. (1993), Coördinaat- transformaties en kaartprojecties. Delft: Afdeling mto, Meetkundige Dienst. nima (1997), WGS 1984. It's definition and relationships with local geodetic Sys tems. Washington: National Image and Mapping Agency. Snyder, J.P. (1984), Map projections used by the U.S. Geological Survey. Geological Survey Bulletin 1532, U.S. Geological Survey. Strang van Hees, G. (1997), Globale en lokale geodetische Systemen. Delft: Ne- derlandse Commissie voor Geodesie.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 6