f KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT vende homologe puntenkoppel dus ook bekend zijn, zal men nu ook de getransformeerde coördinaten van de eerder ge- schrapte punten uitrekenen. De planimetrische verschillen tus- sen de homologe punten van enerzijds de historische kartering en anderzijds de actuele inplanting worden nu op wäre grootte (rekening houdend met de kaartschaal) uitgetekend als straal van wat we ook een 'onnauwkeurigheidscirkel' kunnen noe- men. Hierdoor krijgt men, evenals bij Mekenkamp, een goed beeld van de lokale en een globaal overzicht van de vervormin- gen van de hele kaart of beter gezegd: een beeld van de lokale onnauwkeurigheden, waaruit men dan weer de gemiddelde af- wijking kan distilleren om er zo mogelijk nog andere statisti sche bewerkingen op toe te laten. Bijgaande figuur 4 laat de verschallende stappen zien in dit proces van de iteratieve Procrustes-analyse: Van beide puntenwolken (een van de oude kaart - histo - en een van de overeenkomstige actuele kaart - topo -) wordt het respectieve zwaartepunt (Z' en Z) berekend, waarvan dus de X-waarde (respectievelijk Y-waarde) het gemiddelde is van alle X-waarden (respectievelijk Y-waarden) van alle punten (zie 1 en 2 op figuur 4). Nu worden beide puntenwolken op elkaar gebracht en zoda- nig t.o.v. elkaar geroteerd en gedilateerd (dit gebeurt gei'nte- greerd!) dat de som (D) van alle gekwadrateerde afstandsver- schillen tussen de homologe punten minimaal is: (Ad,)2 +(Ad2)2 (Adn)2 Dmin Tot daar de originele Procrustesmethode (vakje 3 op figuur 4), die men benaderend zou kunnen vergelijken - maar die er 2000-XXV1-4 Figuur 4 - Schema van de opeenvolgende analyse-stappen bij de toepassing van de ite ratieve Procrustes-me- thode, die een gelijk- vormigheidstransfor- matie toepast op pun ten van een oude kaart t.o.v. de over eenkomstige actuele punten. De vakjes 1 tot 4 geven het eigen- lijke ge'integreerde proces weer; vakje 11 verduidelijkt vakje 3. De vakjes 5 tot 10 zijn de schema tische weer- gave van een eerder lineaire Variante die gelijkaardige resulta- ten levert, waarbij opeenvolgend een ro- tatie 6 naar 7) en een herschaling (9) wordt uitgevoerd, wat het resultaat 10 geeft op het historisch do- cument. toch enigszins van verschilt - met een opeenvolgende rotatie- en herschalings- fase die op figuur 4 suggestief is afge- beeld door de vakjes 5 tot en met 10. De afwijking van elk (historisch) punt t.o.v. zijn actuele locatie (Ad of AX en AY in figuur 4, vakje 3 en 11) zou kun nen voorgesteld worden door de straal van wat Mekenkamp de 'onnauwkeu righeidscirkel' noemde. In onze me- thode wachten we hiermee. Het sterkst afwijkende punt (grote cirkel in fig. 4, vakje 3) laten we nu buiten beschou- wing bij het hernemen (iteratie) van alle vorige stappen van de Procrustes- analyse. Deze analyse wordt dus op- nieuw doorgevoerd, doch ditmaal op de overige punten (dus alle punten min een, met name: de gehele punten- wolk min het sterkst afwijkende punt d'). Weerom wordt het punt met de grootste afwijking uit de reeks ge- schrapt en herhaalt zieh het proces. Dat kan zo doorgaan tot uiteindelijk slechts een koppel punten overblijft. Het iaatste puntenkoppel van de histo rische kaart (g' en h') wordt nu precies op dat van de topografische kaart ge- plaatst (g en h) en - in tegenstelling TOPO HISTO TOPO Z(AXl)J-KAXJz»t(AY,)2->(AY„)2=min AX, AY,f" IY. ->Y, X Y'.-tY'. (Ad„)= HISTO -> a„ a', -> aj d„ I d', f |i 10

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 16