KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 krijgen, waardoor de opslag meestal aan de fantasie van de be- heerder overgelaten wordt. De beste methode voor opslag zou een manier zijn om de kaarten onopgerold te bewaren. Hier- door wordt de drager van zoveel mogelijk mechanische schade gevrijwaard. Daar er geen meubilair van voldoende omvang is om ze horizontaal op te slaan zou dit betekenen dat zij verti- caal opgehangen dienen te worden. Daarmee worden wel me chanische trekkrachten uitgeoefend en de opslag zou zeer veel ruimte vergen, die meestal niet beschikbaar is. De manier waarop de stokkaarten opgeslagen worden is meest al afhankelijk van de ruimte die ter beschikking is. Is er nau- welijks ruimte ter beschikking dan staan ze meestal op een hoop in een hoek of ergens anders te verpieteren( figuur 1). Toen de Kaartverzameling in 1983 van de Vakgroep Kartogra- fie in Utrecht naar het nieuwe gebouw van de Koninklijke Bi- bliotheek in Den Haag verhuisde kwam er een magazijn ter beschikking met een maximale hoogte van 355 cm. De Plano- rama-kasten werden met de rugzijde längs de muren geplaatst zodat hier geen ruimte meer beschikbaar was om de stokkaar ten op rekken te plaatsen. Het plaatsen op rekken is waar- schijnlijk de meest gebruikte methode voor berging, maar deze vergt veel ruimte en is onaantrekkelijk voor de beheerder wan- neer zij tot het plafond reikt. De grootste opgerolde stokkaart bij de Koninklijke Bibliotheek meet 290 cm. Een groter for- maat is niet waarschijnlijk, behalve wanneer een kaart speciaal voor display-doeleinden vervaardigd is, zoals in enkele grote overheidsgebouwen of kasteien enz. Indachtig aan Van Speyk vormde zieh bij ons het idee: "Dan liever de lucht in". Dit idee werd vormgegeven door een aantal rails aan het plafond te bevestigen, waarna de kaarten aan haken hieraan bevestigd werden. Om te voorkomen dat de kaarten op een stok trek krachten zouden uitoefenen werden de stokken met nylon bundelband (tie-rips) aan elkaar gebonden. Zo konden op een vloeroppervlak van 2,5 m2 350 stokkaarten efficient worden opgeborgen3). In 1995 werd besloten dat het KB-complex een nieuwe hoofd- Figuur 1 - Stokkaar ten zonder adequate berging zijn een sta- in-de-weg. ingang zou krijgen. Ten gevolge hiervan diende de Kaartverzameling te verhuizen naar een andere ruimte. AI het meubilair kon in de nieuwe ruimte geplaatst wor den, behalve de stokkaarten, waarvan de KB er ondertussen ca. 250 bezit. De maximale hoogte van de beschikbare ruimte bedraagt 280 cm en beslaat min der dan 2,5 m2 4). Ook hier bracht de vorm van de ruimte ons weer op een idee. Tussen twee zware, rechthoekige pilaren was een ruimte beschikbaar van 200 x 195 x 218 cm. Deze ruimte kon ge- vuld worden met kokers, waarin de stok kaarten horizontaal konden worden op geslagen. Er moest echter aan een aantal voorwaarden voldaan worden. De maxi male doorsnee van een stokkaart is 9 cm, het maximale gewicht bedraagt 8 kg. Wanneer de buizen op elkaar gestapeld zijn mag er maar een minimale vervor- ming ontstaan. Verder mögen de kokers geen chemische of mechanische schade veroorzaken. Om een aantal redenen komen karton nen kokers voor deze toepassing als eer- sten in aanmerking. De kartonnage- industrie kan ze in vele lengtes en door- snedes leveren en met de benodigde dik- te van het karton. Alleen een garantie te- gen het veroorzaken van chemische of mechanische schade kan wat betreft deze kokers niet gegeven worden. Het zijn in essentie verpakkings- en verzendkokers die niet voor de permanente berging van archief en bibliotheek zijn ontworpen. Het leek er lange tijd ook op dat er ge- woon geen kartonnen kokers te krijgen waren die aan alle eerder genoemde voorwaarden voldeden. Maar zoals zo vaak bleek ook op dit terrein het buiten- land ons al een stukje voor te zijn. Een speurtocht in de vakliteratuur naar een winnende combinatie van conservering, karton en kokers leidde naar een Duitse firma'l die kokers levert gemaakt van zuurvrij en met calciumcarbonaat ge- bufferd museumkarton. Dit is vrij bij- zonder, want hoewel dit soort karton al jaren geldt als de basis van een verant- woorde berging in bibliotheken, musea en archieven, en vele instellingen vol lig- gen met dozen, mappen en passe-par- touts vervaardigd uit dit materiaal, wa ren kokers van dit karton tot nu toe vrij ongebruikelijk en blijkbaar in Nederland ook niet te krijgen. De betreffende Duit se firma is er echter in geslaagd stroken wit museumkarton te wikkelen en te verlijmen tot kokers die geleverd kunnen worden in uiteenlopende formaten, tot een lengte van 600 cm! Deze verpakking is dan weliswaar niet goedkoop, maar de prijs wijkt ook weer niet zoveel af van 16

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 22