Alexander Rado 1899-1981 prominent kartograaf ARTIKEL F.J. Ormeling sr. 2000-XXVI-4 historische kartografie, biografie, achtergronden historic cartography, biography, background cartographie historique, biographie, information de reference TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S In eerdere afleveringen van dit tijdschrift werd de aandacht gevestigd op twee kartografen die in de vorige eeuw in be- langrijke mate hebben bijgedragen tot de professionalisering van het vak: de Zwitser Eduard Imhof en de Rus Konstantin A. Salichtchev. Er is nog een derde kandidaat die nationaal en internationaal het aanzien van de kartografie heeft ver- groot en die zeker in deze rij thuis hoort: de Hongaar Alexander Rado. Ter herdenking van zijn iooe geboortedag, november 1899, is recentelijk in Budapest door zijn vroegere medewerkers een postuum Festschrift uitgegeven met bijdragen in het Hongaars met Engelse summaries waarin zijn Verdiensten worden uitgemeten. Dit lijkt een goede aanleiding om 00k Nederlandse kartografen nader met deze kleurrijke figuur kennis te laten maken. Gemeenschappelijke interessen Voorop gesteld dient te worden dat ik Rado goed gekend heb. In het kader van de International Cartographie Association (ica) waarvan Hongarije op zijn aandringen reeds in i960 lid werd en waaraan het actief deelnam, heb ik in verschillende projecten met hem samengewerkt. Diverse malen werd daar- toe Budapest bezocht, waar hij mij na gedane iCA-zaken in- wijdde in het rijke Hongaarse verleden. Bovendien namen wij beiden - elk als vertegenwoordiger van zijn land - enige malen deel aan de conferenties van de Verenigde Naties over de stan- daardisering van geografische namen te New York, hetgeen onze betrekkingen, ondanks verschillende politieke opvattin- gen, ten goede kwam. Rado als Sovjetdeskundige Uit Rado's jeugd is bekend dat hij, onder de indruk van de economische en sociale ongelijkheid in Hongarije, zieh aan- sloot bij de revolutionaire arbeidersbeweging. In 1919 nam hij als Student deel aan de communistische opstand in Budapest o.l.v. Bela Kun. Na diens capitulatie moest Rado uitwijken naar het buitenland. Pas na een intermezzo van 36 jaar zou hij naar Hongarije terugkeren. In die tussenliggende periode ver- bleef hij afwisselend in Oostenrijk en Duitsland, waar hij ach- Prof. F.J. Ormeling sr. is emeritus hoogleraar in de kartografie (Meyerinksweg 9, 7524 AM Lonneker). tereenvolgens in Wenen, Jena en Leipzig geografie studeerde. Na Hitlers machts- overname nam hij de wijk naar Moskou. In de daarop volgende jaren heeft hij een belangrijke rol gespeeld als informant over wat er zieh in Rusland na de revo- lutie afspeelde. Door zijn politieke over- tuiging gecombineerd met zijn snel aan- geleerde kennis van het Russisch wist hij gegevens te bemächtigen die voor ande ren ontoegankelijk waren. Zo kon hij zieh ontwikkelen als Sovjetspecialist en werd hij een veel gevraagd medewerker aan westerse lexica en kaartwerken. De naam Sovjetunie waaronder socialis- tisch Rusland in het westen bekend werd is door Rado gei'ntroduceerd. In 1924 gaf hij bij Westermann, Braunschweig, de eerste staatkundige kaart van de Sovjet unie uit. Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de Russische revolutie volgde in 1927 zijn Geography of the So- viet Union (900 pp.) in drie talen. In 1929 verscheen zijn Führer durch die Sowjetunion en in 1930 zijn Atlas für Poli tik, Wirtschaft und Arbeiterbewegung, later in het Engels en Japans vertaald. Vervol gens was hij de man die in samenwer- king met Lufthansa de eerste routekaar- ten voor vliegtuigpassagiers ontwierp, kaarten die sedertdien uitgegroeid zijn tot een gangbaar artikel. Leider Spionagedienst in Zwitser- land Tijdens de tweede wereldoorlog was hij hoofd van de communistische anti-nazi- inlichtingendienst in Zwitserland, waar hij opereerde onder de dekmantel van het persagentschap Geopress. Hij be- 18

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 24