26 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 Mi/tsr /-• 4f\ ,2" V Figuur 1 - Detail van de manuscriptkaart uit 1803 van Rijnland door Tranchot en Von Müfßing, blad 1/3, Nijmegen. Schaal 1:20.000, verkleind tot 1:23.000. opdracht gekregen een voor militaire doelen 'voldoende nauwkeurige kaart' te vervaardigen, en in het Duits-Neder- landse grensgebied rond Maastricht had overste Tranchot, in 1801 door Napoleon verantwoordelijk gesteld voor de karte ring van de departementen links van de Rijn, manuscriptkaarten op de schaal 1:20.000 opgenomen (figuur 1). Dat kaartwerk draagt alle kenmerken van de 00k tegenwoordig nog gebruikelijke weergave-elementen. Daarom is het niet alleen een historisch belangrijke mijlpaal in de ontwikkelingsgeschiedenis van de kartografie, maar 00k een goed voor- beeld van grensoverschrijdende karte- ringswerkzaamheden. Onder invloed van de steeds opgeschroefde eisen van de kaartgebruikers en steeds efficientere te- ken- en reproductietechnieken ontston- den - in een ontwikkelingsperiode die circa 100 jaar duurde - tenslotte die na tionale topografische kaartseries waarvan Grothenn (1997) terecht claimt dat ze het hoogtepunt van hun ontwikkeling hebben bereikt. Moderne kaartseries zo- als de Topografische kaart van Nederland 1:25.000 (figuur 2) en de Duitse Topogra fische Karte 1:50.000 (figuur 3) onderbou- wen die conclusie. Hoe moet ons oordeel over deze aan- sprekelijke hedendaagse resultaten van de Europese kartografische traditie lui- den als we naar de toekomst kijken? Moeten we met Grothenn [1997] eisen dat "00k het goede nog beter kan wor den"? Of moeten we als variatie hierop in dit naar de toekomst verwijzende jaar 2000 formuleren dat 'het goede 00k op een andere manier zijn waarde kan be- houden'? Laten we daartoe de voor- en nadelen van het type 'nationale topogra fische kaartserie' eens naast elkaar zetten. Wanneer we ons concentreren op de kartografische methode van beschrijving van het aardoppervlak, dan bestaat het geweidige voordeel van de topografische kaart uit de overdracht van een samen hangend gei'nterpreteerd beeld van de complexe topografie door middel van op zieh duidelijke kartografische Symbolen en Signaturen. Bovendien is het kaart- beeld op basis van een nationaal coördi- natensysteem op een dusdanige wijze vormgegeven dat het zowel meetkundige als semantische interpretaties toelaat. De topografische kaart levert - in elk geval aan geoefende kaartlezers - een hoge mate van samenhangende informatie als Synopsis. Ze levert een nauwkeurige ba sis voor afgeleide kaarten en zelfs - als grijsdruk of als achtergrondkaart - een goed medium voor de inventarisatie, do- Figuur 2 - Detail van de topografische kaart 1:2s. 000 van de Topografische Dienst Nederland (blad 58E, Tegelen).

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 32