sperre VtFahrYnschotten KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 cumentatie en visualisatie van themati sche verschijnselen. Het voordeel van de meetkundige kwali- teit van deze kaartseries is 00k het gevolg van een streng kartografisch generalise- ringsproces dat met fijne Signaturen werkt, hetgeen leidt tot een filigraan kaartbeeld dat optisch niet altijd makke- lijk te lezen is. Dat wordt tegenwoordig door kaartgebruikers vaak als nadeel on- dervonden, terwijl de scheppers van deze kaarten dit ongetwijfeld esthetische re- sultaat van kartografische generalisatie en vormgeving als een hoogtepunt van hun ambachtelijke kunst zagen. Zwaar- der weegt echter nog het bezwaar dat de conventionele topografische kaart - 00k in zijn door het scannen gerealiseerde di gitale vorm - helemaal geen of slechts een beperkte digitale interpretatie en be- werking mogelijk maakt. Ook de selectie en het adresseren van individuele topo grafische objecten is niet mogelijk, ook al zijn categorieen van objecten (zoals graadnet, hydrografie, bodembedekking en hoogtelijnen) wel als totaal te adresse ren. Maar juist de mogelijkheden tot het digitaal formatteren en het objectgeba- seerd modelleren van het landschap vor- men de beslissende kenmerken die geeist worden voor moderne digitale geo-infor- matie-toepassingen. Bij het vergelijken van de voor- en nade- len van topografische kaarten zijn er in- derdaad indicaties dat dit kaarttype met zijn hoogstandje van kartografische weergavetechniek tegelijk ook het eind van zijn ontwikkeling heeft bereikt. Zo heeft het Duitse topografische karte- ringswezen1) voor de standaarduitgave van de topografische kaartseries 1:10.000 en 1:25.000 (figuur 4) gekozen voor een vorm van kaartgrafiek die eenvoudiger en uit esthetisch oogpunt meer beschei den is dan tot nu toe gebruikelijk was. Maar het zou niet gerechtvaardigd zijn om dat als een onvolmaaktheid of een stap achteruit te beschouwen. Want het uit het digitale landschapsmodel afgelei- de 'vereenvoudigde' kaartbeeld moet steeds in samenhang worden gezien met het daarachter staande objectgebaseerde landschapsbestand en de daarnaast staande digitale orthofoto. Deze drie componenten vormen, zoals we verder- op zullen zien, de kern van een familie van producten die basale topografische geo-informatie, zelfs een geografische ba- sis biedt. Wie dat wil kan deze stand van de ontwikkeling beschouwen als het eind van de traditierijke kartografie, maar het is even gerechtvaardigd hem te markeren als een nieuw begin of als kans Figuur 5 - Detail van de topografische kaart 1:50.000, uitgegeven door het Landesvermessungs amt van Noordrijn- Westfalen (blad L4912, Olpe). voor een meer uitgebreid beroepsveld met veel nieuwe elemen- ten. Op de ruimte betrokken taken en toepassingen Geo-informatie is een fuzzy begrip dat voor degenen die in de klassieke kartografie werken vaak als bedreigend wordt erva- ren. Zo voelen zowel de kartografie als het landmeten, het ka- daster en andere geowetenschappen zieh op een onbestemde wijze in gevaar gebracht door de ondertussen Europabreed ge- standaardiseerde vakterm 'geographic information' (din env 12009). Maar dat gemeenschappelijke gevaar brengt ze ook Sa men. Men probeert zieh opnieuw te positioneren en zijn werk- gebied ten opzichte van elkaar af te grenzen; onderwijspro- gramma's, instituten en autoriteiten krijgen met hulp van deze terminologie nieuwe namen [Harbeck, 1999]. Als dragers van geo-informatie kunnen geodata meer dan wat kaarten kunnen. Conceptueel gezien kunnen geodata gebruikt worden in de hele ruimtelijk sector van de wetenschap. Uitgaande van de communicade- en informatietechnologie kunnen ze veelzijdig worden verwerkt, en extra kennis en materiaal leveren voor het ondersteunen van beslissingen op bijna alle terreinen van de samenleving. Het bestaan van deze ruimtelijke gegevens, de handel erin, en het recht om ze te gebruiken hebben tot talrij- ke nieuwe toepassingen en doelstellingen geleid. Zowel econo mic als industrie, bestuur als burgers van het verenigd Europa worden be'invloed door deze ontwikkeling die visioenen opent en verdere toepassingen doet vermoeden. 27

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 33