KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 HirschieU* Een belangrijk voorbeeld van de ontwikkeling van de toepas- sing van geodata wordt gevormd door de autonavigatie. In de jaren tachtig was autonavigatie nog een visioen, maar op dit moment is het, in samenhang met door satellieten ondersteun- de plaatsbepaling, topografische bestanden en krachtige pro- grammapakketten, in grote delen van Europa al lang een reali- teit. De manier van informatie-overdracht heeft daarbij in zijn ontwikkeling verschillende stadia doorlopen. Deze stadia ver- lopen van een primitieve grafische vormgeving als surrogaat voor kaarten, via sturing met hulp van een kunstmatig stemge- luid en eenvoudige tekstuele of grafische indicaties van de rij- richting, tot topografisch-thematische kaarten op hoge resolu- de-beeldschermen, met fatsoenlijke kleursymbolen en onder- steund door andere media. Figuur 4 - Detail van de digitale topogra fische kaart 1:25.000 (ATfJS DTK25), uitgegeven door het Landesvermessungs amt van Beieren (blad 8129, Kauf beuren). De op geodata gebaseerde positionering en navigatie vormt 00k de basis voor de opbouw van telematicasystemen die een nog meer uitgebreid toepassingsgebied zullen vormen. Het is een aansprekelijke wens om verkeersstromen en autodichthe- den op de beschikbare wegen en snelwegen te lokaliseren en te analyseren en zö te sturen dat de beschikbare verkeersruimtes optimaal worden gebruikt en files worden geminimaliseerd. Een groot aantal Europese regeringen heeft in samenwerking met onderzoeksinstituten en de industrie de wens hiertoe ge- uit, niet alleen om de kwaliteit van het wegverkeer te verbete- ren, maar 00k om de bouw van nieuwe wegen däar te vermij- den waar zieh ongunstige verkeersituaties op een andere ma nier laten verbeteren. Om de daarvoor benodigde kartogra- fisch-topografische data af te kunnen leveren is het nodig dat er niet alleen in Duitsland maar in heel Europa sprake is van grensoverschrijdend management. Dat vormt een uitdaging voor de nationale topografische dien- sten, maar 00k industrie- en bedrijfs- leven kunnen op het gebied van homo gene weggegevens efficient produceren onder concurrentie-omstandigheden. Nog dichtere, meer gedetailleerde topo grafische gegevens zijn nodig voor de ex- ploitatie van openbare, vooral gemeente- lijke, navigatiesystemen voor hulp- en reddingsdiensten. Hier gaat het niet alleen om de gebruikelijke inhoud van een grootschalige topografische kaart of stadsplattegrond. Straatnamen en huis- nummers, gebouwen en hun funeties, driedimensionale weergaven van zowel buitenkant als interieur vormen voor- beelden voor de typische informatiebe- hoefte voor dit doel. Ook op dit gebied is het noodzakelijk dat men handelt op een manier die gemeente-, provincie- en Staatsgrenzen overschrijdt. Het belang van de grensoverschrijdende modellering van het aardoppervlak wordt ook zichtbaar aan de hand van een medium dat geen last heeft van de administratieve opdeling van de ruimte: elektromagnetische golven. De door programmatuur ondersteunde simulatie van de verbreiding van radiogolven in het driedimensionale landschap en de daarmee verbonden optimalisering van de locatie van zenders en ontvangers ver eisen homogene digitale hoogtemodel- len. Deze kunnen als 'terreinmodellen' het natuurlijke oppervlak van het ter- rein, en als 'oppervlaktemodellen' de door natuur en mensen door vegetatie en bebouwing bei'nvloede aardoppervlak weergeven. Als 'driedimensionale stads- modellen' geven ze met name de driedi mensionale bebouwing weer. Er zijn veel toepassingen denkbaar van dergelijke homogene oppervlaktebedekkende hoogtemodellen op verschillende nauw- keurigheidsniveaus. Dergelijke toepas singen gaan van de hierboven aangedui- de zenderlocatiesimulatie, die ook de ba sis vormt voor mobiele radionetten, via het sturen van vliegtuigen, prognoses aangaande, c.q. verhindering van hoge waterstanden, de daaraan verbonden ri- sicoschattingen door verzekeringsmaat- schappijen tot en met de produetie van driedimensionale panorama's op de basis van topografische kaarten. Een mooi voorbeeld van deze laatste toepassing vindt men op het omslag van het num- mer 2000/1 van het tijdschrift Karto graphische Nachrichten. Hoe Staat het in dit verband met de ver- houding tussen digitale geodata en de grafische weergave daarvan, zoals die in 28

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 34