ATKIS®-Produktfamllie Ortho- photos 1:5000 BasisDLM DLM 50 DLM 250 DTK 10 DTK 25 DTK 50 TK 10 TK 25 TK 50 DLM 1000 DTK 250 DTK 1000 TK 250 TK 1000 Digitale Geländemodelle |tkio TK25 TK50 TK100| DGM5 DGM25 fl DGM50 aMTUKPnniM ÜK500 IIWKIOOOI KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 kaarten plaatsvindt? Een ding is zeker. Men zal nooit zonder aanschouwelijke weergave kunnen van het aardoppervlak en van de gebeurtenissen en processen die erop plaatsvinden. Maar daarbij moeten we het begrip 'kaart' 00k in het maatschappelijk bewustzijn in belangrij- ke mate uitbreiden om alle mogelijke grafische en multimediale weergavevor- men 00k daaronder te kunnen vatten. Het kernprobleem van de kartografie, de kartografische generalisatie, komt bij deze conceptuele verandering misschien op de achtergrond, en de vormgeving an sich wordt het belangrijkste onderdeel van dit proces. Waarom zou men bij- voorbeeld alle gegevens van een topogra- fische kaart volledig en tegelijk in een kaart samen moeten voegen, en daarmee allerlei plaatsingsproblemen oproepen, terwijl men op een beeldscherm ermee kan volstaan om alleen die gegevens op te roepen en weer te geven die men no- dig heeft (en men de kennis van deze objecten met een klik van de muis nog kan verdiepen)? Moet men nog gedrukte topografische kaartbladen in voorraad houden, in een tijd waarin een kaartge- bruiker zelf zijn eigen grafische selectie kan vervaardigen, en een informatiezoe- ker als het wäre over de toonbank een print-out op maat kan krijgen? De pro- ductie en het gebruik van kaarten be- vindt zieh in een tot nu toe nog niet eer- der vertoond proces van technische en communicatietechologische verandering. Ongetwijfeld wordt het informatie- potentieel dat daarmee bereikt wordt niet kleiner, maar enige ordes van groot- te omvangrijker. En het valt daarbij niet te verhelpen dat esthetische dementen van de topografische kaart worden opge- offerd aan functionele elementen. Multifunctionele beschrijvingen van het aardoppervlak Bovengenoemde voorbeelden hebben duidelijk gemaakt hoe complex, multi- mediaal en multifunetioneel de toekom- stige op de ruimte betrokken doelstellin- gen en toepassingsgebieden zowel in na tionale, economische als maatschappelij- ke zin zijn georganiseerd. Met het medi um kaart alleen - of die nu analoog of di- gitaal is - vallen ze niet te beheersen. Het al enige tijd aan twijfel onderhevige idee van een homogene topografische kaart van Europa dient daarom te wijken voor de behoefte aan multifunctionele be schrijvingen van het aardoppervlak. De nationale autoriteiten die in Europa ver- antwoordelijk zijn voor de documentatie van het aardoppervlak, de 'National Figuur 5. De A TRJS® produetfa- milie vormt, inclusief de digitale terreinmo- dellen en de topogra fische kaartseries van de Länder in raster- formaat, het aanbod van de Duitse topo grafische diensten op het gebied van de to pografische beschrij- ving van het aardop pervlak concept van de AdV1'; deels moet deze struetuur nog worden gerealiseerd). Mapping Agencies' (nma's) moeten de op de ruimte betrokken basisgegevens in een dusdanige variatie ter beschikking stellen, dat men aan de eis om multifunctionaliteit tegemoet kan kö rnen. De Europabrede standaardisering moet daarbij niet be- staan uit elementen zoals grafische uitvoering of bladindeling, maar veeleer in de harmonisering en gemakkelijke uitwissel- baarheid van de objectgebaseerde geo-topografische basisgege vens. Deze wens wordt gerealiseerd in het Duitse project atkis® en in het Europese MEGRiN-project2'. Het acroniem atkis beli- chaamt een multifunctionele familie van produeten, terwijl megrin Staat voor een pan-Europees netwerk van produeten. Het aanbod van veelzijdige, multifunctionele topografische geodata door de overheid is een gemeenschappelijk kenmerk. Het concept van het geo-informatiesysteem atkis3' omvat de beschrijving van het terrein voor verschillende toepassingen met drie verschillende typen van modellen: Digitale landschapsmodellen (dlm) zijn (met inbegrip van digitale terreinmodellen, dtm) toepassingsgeorienteerde, ob jectgebaseerde, van attributen voorziene modellen in vector- formaat. Het 'Basis-DLM' heeft de hoogste resolutie, is vol ledig en geometrisch correct. Digitale landschapsmodellen kunnen nog aanvullende gegevens bevatten, die de resultaten bevatten van op verschillende schalen betrokken kartografi sche generalisaties, vormgeving, gebruik van Signaturen en tekst. Digitale topografische kaarten (dtk) zijn op Signaturen geba- seerd, bevatten geen attribuutinformatie, zijn aanwezig in vector- of pixelformat, zijn kartografisch gegeneraliseerd, en met het 00g op de toepassingen geselecteerd en georienteerd. Digitale orthofoto's (dop) zijn gebaseerd op foto's, in pixel format, met geocodes, meetkundig betrouwbaar, niet neraliseerd, volledig en in betrekking tot hun toepassing orienteerd op de kijkrichting. Nog niet zo lang geleden gold het inzicht dat men onze omge- ving met alfanumerieke middelen slechts zeer onvolledig en met foto's of tekeningen alleen maar subjectief kon beschrijven. Toch wordt nu een ontwikkeling duidelijk waarbij juist deze twee methodes van beschrijving naast de kartografische metho- Digitale Ortho- photos (DOP) Digitale landschaftsmodelie (DLM) (einschließlich DGM) Topographische Karten Digital (DTK) Analog (TK) Kartographische Zusatzdaten Kartographische Zusatzdaten Ortho- photos 11:10000 Kartographische Zusatzdaten Kartographische I Zusatzdaten Kartographische Zusatzdaten Gehören zur ATKIS-Produktfamilie r j 29

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 35