Presentatie van ruimtelijke vormgeving KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT P. Benjaminse M. Mürwik ARTIKEL visuaiisatie, ruimtelijke ordening, multimedia visualisation, physical planning, multimedia visualisation, d'amenagement du territoire, multimedia TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Tegenwoordig wordt er steeds meer aandacht besteed aan de inrichting van ruimte in ons land. Omdat het aantal mensen toeneemt dat bij de ruimtelijke ordening is betrokken, is het van belang dat al deze betrokkenen goed ge'informeerd wor den over de plannen die worden gemaakt en over het verloop van de planning. Vooral nu ook de bevolking in toenemende mate bij de plannen betrokken wordt. is het belangrijk dat het informatiemateriaal op zo'n manier wordt gepresenteerd dat de informatie voor iedereen toegankelijk is. In dit artikel is een analyse gemaakt van het kaartmateriaal dat in dit presentatie-materiaal wordt gepubliceerd. Er wordt gekeken wat de potenties en knelpunten zijn van presentaties in kaartvorm ten behoeve van ruimtelijke ordening. Hoe kun- nen deze potenties worden vergroot en de knelpunten worden opgelost, en kan multimedia daar een bijdrage aan leveren? Paul Benjaminse Is directeur van Carto Studio en Marjan Munnlk is kartografisch medewerk- ster bij Carto Studio, Leidsestraat 32, 1017 PB Amsterdam, [e] info@cartostudio.nl. Inleiding Een van de weinige momenten dat de verbeelding aan de macht is, is bij de presentatie van ruimtelijke plannen. Bij de presentatie gaat het veeleer om het goed aan de doelgroep over kunnen brengen van de ontwikkelde inzichten en hun consequenties. Deze doelgroep bestaat uit verschillende categorieen waarvan de voornaamste de beleidsma- kers en het publiek van de rechtstreeks betrokkenen zijn. Beiden zullen de ge- volgen van de plannen moeten kunnen overzien wil men tot een soepele uitvoe- ring van de plannen kunnen komen. Ideaal zou natuurlijk zijn als een plan enkel constructieve kri- tiek zou oproepen en men in körte tijd tot een slagvaardige be- sluitvorming zou komen. Alles Staat of valt echter met de com- municatieve kracht van een presentatie. ledere ruis in de bood- schap levert evenzoveel frustratie op bij de besluitvorming. In dien een onderdeel van de plannen niet goed wordt begrepen of voor tweeerlei uitleg vatbaar is, houdt dat in dat men min- stens zoveel energie moet aanwenden om de plannen geaccep- teerd te krijgen of bij te stellen als men aanvankelijk bij de op- stelling er in heeft gestoken. Dat is natuurlijk zonde en vaak werkt de tijd dan in het nadeel van de plannenmakers, omdat sommige plannen juist opgesteld zijn in een bepaald tijdsbe- stek waarin deze in een behoefte voorzien. Uiteraard zijn ande re plannen juist gebaat bij een lange weloverwogen besluitvor ming maar dan nog gaat het er om de communicatie in het hele proces zo helder mogelijk te laten verlopen. Naarmate de techniek en in het bijzonder multimedia het mo gelijk maakt om plannen helder en indringend te presenteren is het ook zaak om een analyse te geven van de tekortkomin- gen van de presentaties in het huidig kaartmateriaal en de po tenties die multimedia in het bijzonder biedt om deze tekort- komingen te verhelpen. Eisen aan kaarten in presentatiemateriaal voor Ruimtelijke Ordening In een doctoraalonderzoek [Munnik, 1998] is literatuur bestu- deerd en zijn bestaande kaarten in presentatie-materiaal ten be hoeve van ruimtelijke ordening met elkaar vergeleken. Er is daarbij naar antwoorden gezocht op een aantal vragen. Ten eerste, aan welke algemene aspecten moeten kaarten altijd voldoen? Er blijkt dat men bij het vervaardigen van kaartmate riaal moet letten op: de leesbaarheid van de kaart, de aanwezigheid van randinformatie, een goed leesbare ondergrond, standaardisatie, de plaats van de kaart in de lay-out van de publicatie. Ten tweede, aan welke specifieke aspecten moeten kaarten vol doen in presentatie-materiaal ten behoeve van ruimtelijke orde ning? Hierbij moet men zieh afvragen: 33

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 39