Kaartproductie management: de weergave van productieschema's in processtroomdiagrammen ►dv 53 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN 14 (vervolg van Kernkatern 9, KT 1998.XXIV. I) J.F.M. van der Steen In Kernkatern 9 zijn de individuele Symbolen die kunnen voorkomen in een kaartproductieschema of processtroomdia- gram uitgelegd. Hier worden voorbeelden getoond van het gebruik van deze aanbevolen iCA/iTC-standaard. Binnen de beperkte ruimte van een Kernkatern is getracht om enkele deelprocessen en complete productielijnen te laten zien waar- bij gebruik gemaakt wordt van verschillende softwaremodu les. Voor de duidelijkheid wordt nog eens benadrukt dat pro cesstroomdiagrammen voor allerlei kaartproductieprocessen gebruikt kunnen worden: voor een papieren kaart, maar 00k voor digitale producten zoals een cd-rom-atlas of een kaart voor het Internet. Enkele voorwaarden Een processtroomdiagram is een produc- tieschema dat door iedereen die bij het proces betrokken is gelezen en ondub- belzinnig geinterpreteerd moet kunnen worden. Een processtroomdiagram moet daarom vooral: overzichtelijk, logisch en leesbaar zijn; duidelijk onderscheid maken tussen de verschillende processen en deelproces sen; een heldere relatie laten zien tussen handelingen en producten; onderscheid maken tussen relaties die onlosmakelijk met de productie ver- bonden zijn en relaties die vooral ver- wijzen, bijvoorbeeld naar specificatie- tabellen; zo min mogelijk tekst bevatten; de symboliek moet waar mogelijk tekst vervangen om de communicatie te be- spoedigen. Sjef van der Steen is werkzaam bij twee Geo- informatica-divisies van het ITC te Enschede (Postbus 6, 7500 AA Enschede): Kartografie Visualisatie, en Manage ment 8 Infrastructuur. Hij is tevens voorzitter van de Commissie voor Kaartproductie van de ICA. [t] 053-4874377, [e] steen@itc.nl. Data Proces Basiskaart v y Thematische informatie Symbolen Kaart Kaartbestand topogr. bestand thematische informatie kartografische componenten kartogr. Destand sateliiet gegevens topogr. bestand gecomb ruimt. bestand Figuur 1 - Proces stroomdiagrammen op context niveau. Links is een algemene weergave te zien rechts is gebruik ge maakt van de ICAJ ITC-symbolisatie. Figuur 2 - Proces stroomdiagrammen op detailniveau 1: resp. voor beeldver- werking (boven) en voor kartografische bewerking (onder). Mate van detail Bij het gebruik van processtroomdia grammen kennen we verschillende pro- cesniveaus. Het meest globale of contextniveau geeft een alge- meen overzicht van een totaal proces, bijvoorbeeld de vervaar- diging van een kaart (figuur 1). Om meer details te kunnen ge- ven van de diverse onderdelen van een productie kan er onder-

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 3