c planningsfasen 34 KARTOGRAFISCH TIJDSCHR1FT 2OOO-XXVI-4 rapport bijlage 0 1 •m Ol voorlichtings- 2. brochure Q. Figuur 1 - De drie dimensies die de eisen van het kaartmateri- Voor welke doelgroep is de kaart bestemd? Er wordt in het onderzoek een vergelijking gemaakt tussen beleidsmakers en het algemene publiek. Beleidsmakers hebben over het alge- meen meer ervaring met het lezen van kaarten dan het alge mene publiek, en zijn meer ge'interesseerd in gedetailleerde informatie. In welke planningsfase wordt de kaart gepubliceerd? Er wor den in de literatuur zes fases genoemd [Van der Schans, 1984], namelijk: 1. Inventarisatie en analyse (kaarten met informatie over de spreiding en samenhang van elementen in de bestaande si- tuatie); 2. Probleem- en doelstellingsanalyse (waarderingskaarten en probleemkaarten) 3. Prognose, planning en ontwerp (werkkaarten m.b.t. de eerste plannen); 4. Inspraak, overleg en besluitvorming (kaarten in rapporten); 5. Uitvoering (juridische kaarten, technische tekeningen, kaar ten die de planning van diverse diensten in beeld brengen); 6. Leren (aanpassen van eerder ontworpen kaartmateriaal). In welke vorm (bijlage, rapport of voorlichtingsbrochure) wordt de kaart gebruikt? Bijlagen bevatten gedetailleerde in formatie; voorlichtingsmateriaal daarentegen geeft op een overzichtelijke manier algemene informatie weer. Tabel 1 - Kenmerken van het kaartmateri aal in een bepaald format voor verschil- Doelgroep Decision-makers Format Rapport Bijlagen gedetailleerde informatie en objectief kaartmateriaal wel abstract meer universeel informatie zeer gedetailleerd en objectief kaarten minder abstract groepsgebonden Publiek evt. rapport Voorlichtingsmateriaal samenvatting van de informatie hoog abstractieniveau van het kaartmateriaal, subjectief universeel Met welk medium wordt de kaart ge- presenteerd (zie volgende paragraaf)? Aan de hand van deze aspecten is een kubus ontwikkeld met daarin drie di mensies die de eisen van het kaartmateri aal ten behoeve van ruimtelijke presenta- ties bepalen (figuur 1). In de tabellen 1 en 2 worden de eigenschappen van deze dimensies samengevat. De bovengenoemde aspecten zijn ge bruikt bij een vergelijkend onderzoek naar bestaand kaartmateriaal. Uit dit on derzoek zijn een aantal knelpunten naar voren gekomen: Vaak worden de doelstellingen niet in het kaartmateriaal gevisualiseerd, maar wanneer dat wel het geval is heeft men Problemen met het weergeven van ver- anderingen in de tijd en de invloeden van de plannen op de buitenwereld. Het doel van de kaart bij ruimtelijke or- dening is het weergeven van plannen. Er moet naar voren komen waar deze zijn, wat deze zijn, wat de invloed is op de rest van de omgeving en wat de voor- en nadelen zijn. Daarbij moet men in het kaartmateriaal kunnen laten zien wat de modaliteit is van de plannen (wat er kan, wat er mag en wat er moet veran deren). De fasering van de plannen moet 00k in kaart worden gebracht. Dit houdt in dat de lezer uit het kaartmate riaal kan afleiden hoe de plannen zieh ontwikkelen binnen het betreffende ge- bied en hoe dat gebied er over bijvoor- beeld een, vijf of tien jaar uitziet. Bestaand kaartmateriaal wordt niet aangepast aan kennis en vaardigheden van de burger, maar direct in het voor lichtingsmateriaal gepubliceerd, waar- door de kaarten niet voldoen aan de eisen van deze doelgroep, en het wer- vende karakter van de kaart verloren gaat. De kaart is dan niet meer herken- baar voor de doelgroep. De topografische ondergrond wordt vaak niet aan het thema aangepast. De leesbaarheid gaat achteruit door de aan- wezigheid van veel informatie die niet van belang is voor het thema. Randinformatie verdwijnt bij het ko pieren van de kaart ten behoeve van publicatie eiders. Als gevolg van gebrekkige communica- tie tussen de kartograaf en derden ont- staan bij de publicatie van kaartmateri aal in een rapport of brochure fouten (bijvoorbeeld verkleining van de kaart waardoor deze niet meer leesbaar is). De kaart verliest dan zijn funetie van informatieoverdracht. Standaardisatie van het kaartmateriaal gaat verloren doordat het ontwerp ervan in handen is van verschillende personen.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 40