36 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 Vorm van de rapportage Inventarisatie en analyse Bestaande kaarten/ tekenin- gen/cijfermateriaal Gedetailleerd 2. Probleem- en doelstellings-analyse Waarderingskaarten en pro- bleemkaarten Gedetailleerd Planningsfasen 3. Prognose, planning, ontwerp 4. Inspraak, overleg, besluitvorming Werkkaarten Leesbaar voor andere vakgebieden Gedetailleerd Alle relevante achtergrondinformatie die het plan onderbouwt Gedetailleerd Rapport Samenvatting van de Proble men Minder gedetailleerd, meer gestandaardiseerd Uitgewerkte plannen Abstracter, voor iedereen leesbaar, gestandaardiseerd Een plan uitgewerkt (hoofdplan) Abstracter, voor iedereen leesbaar, gestandaardiseerd Voorlichtingsbrochure Eisen kaartmateriaal Probleemstellingen uit het heden moeten hierin naar voren komen Aiternatieven in kaart brengen Wat betekent een bepaald plan voor de omgeving en voor andere functies Aantrekkelijk, om interesse op te wekken mee te denken over het plan Abstract, leesbaar voor de burger Grote oplage Achtergrondinformatie Aantrekkelijk, om de Sympathie van de burger voor het plan te Winnen Abstract, leesbaar voor de burger Grote oplage. Commercieel van opzet Hoofdlijnen van het plan Locatie van de plannen in een Veranderingen tussen nu en de toe- bepaald gebied, en hoe ziet komst moeten duidelijk naar voren dat eruit in een groter gebied komen Wat zijn de voor- en nadelen Wat zijn de voordelen aangewend voor het overbrengen van het plan in al zijn facet- ten. De ontwerper is in Staat de boodschap te sturen door mid- del van de Computer, mits het gereedschap naar zijn hand Staat. Dit lukt niet altijd. Veel plannenmakers in de ruimtelijke orde- ning ontwikkelen hun modellen met behulp van geografische informatiesystemen (gis). Een fout die door velen gemaakt wordt is dat de Output van de Gis-functies ook als presentatie- materiaal beschouwd wordt. Wat men echter over het hoofd ziet is dat de stappen die leiden tot de Output op het scherm misschien voor hen een heldere overzichtelijke functionaliteit laat zien, omdat men weet wat de input is. Voor een buiten- staander zonder Gis-kennis zal de presentatie echter geen in- zicht geven in de relatie tussen probleemstelling en oplossing. Welke oplossingen kan multimedia bieden? Alhoewel ruimtelijke plannen tot nog toe vooral tweedimen- sionaal gepresenteerd worden zijn de plannen zelf dat meestal niet. De gevolgen van ruimtelijke plannen hebben betrekking op velerlei facetten van het dagelijks leven zoals milieu, bereik- baarheid, kwaliteit van de woonomgeving, waterhuishouding, natuurbeheer en werkgelegenheid, om maar enkele te noemen. Deze verschillende facetten zijn door hun afwijkend karakter en verschillend schaalniveau vaak niet in een beeld te combi- neren. Vandaar dat een presentatie meestal bestaat uit een veelvoud aan tekst en illustraties die het concept moeten over- dragen aan de doelgroep. En dan nog zijn tekst en illustratie vaak niet in Staat het beeld over te brengen dat men zo vurig nastreeft, waardoor er nog maandenlange en kostbare discus- Figuur 2 - Voorbeeld van een fotomontage (bron: Provincie Zuid-Holland).

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 42