37 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Eisen kaartmateriaai Höge informatie-dichtheid mag, wel goed onderscheid tussen de legenda-klassen Duidelijke topografische ondergrond Hogelijkheid tot analyses Rüstige, zakelijke kleuren Geen grote informatiedichtheid, weinig legendaklassen Duidelijke titel en topografische ondergrond Veranderingen nu en in de toekomst moeten naar voren komen, vergelijkbaarheid tussen kaarten moet mogelijk zijn (eenheid in projectie, schaai, generalisatie, lay-out, klasse-indeling, resolutie, karteermethode, symbolisatie) Heldere kleuren, veel contrast, eenvoudige en duidelijke legenda. Duidelijke referentie (overzichtskaart) van het gebied. Lage informatiedichtheid. Zoveel mogelijk herkenbare kleuren (associerend), iconische tekens voor Symbolen (evt. perspectivisch tekenen). Verklaring moeilijke begrippen in begeleidende tekst. Veranderingen nu en in de toekomst moeten naar voren komen. 2000-XXVI-4 sieronden moeten plaatsvinden alvorens het besluit, al dan niet uitgekleed of aangepast, wordt aangenomen. In welke mate kan multimedia een oplossing bieden voor de knelpunten die naar voren zijn gekomen in het doctoraal- onderzoek? Voor het eerste knelpunt, namelijk het vinden van een betere weergavemethode om de communicatiedoelstelling te berei- ken, kan multimedia zeker een goede oplossing bieden. Met behulp van multimedia is het mogelijk veranderingen weer te geven in de tijd. Men hoeft dan niet twee kaarten met elkaar te vergelijken, maar de veranderingen vinden plaats binnen een kaart op het beeldscherm. Hierdoor kan de fasering van de plannen beter worden uitgebeeld. Ook is het op deze manier makkelijker de modaliteit uit te beeiden. Er kan een vergelij- king gemaakt worden tussen kaarten waarop Staat aangegeven wat er kan, wat er mag en wat er moet veranderen in de toe komst doordat men deze verschillende kaarten in elkaar kan laten over gaan, of doordat binnen een kaartbeeld kleuren in elkaar over kunnen gaan. Het is mogelijk voor de gebruiker om zelf analyses uit te voeren, waardoor de invloeden en voor- en nadelen die de plannen hebben op de buitenwereld door de gebruiker zelf onderzocht kunnen worden. Men moet er wel rekening mee houden dat ook binnen multimedia gelet moet worden op de leesbaarheid en er gezocht moet worden naar de beste vorm om de plannen te presenteren. Voor wat betreft knelpunt twee is de kartografische communi- catie tussen onderzoeker en doelgroep gebaat bij een bewer- king van het onderzoeksmateriaal tot publieksinformatie. In de praktijk dient daartoe het abstracte onderzoeksmateriaal aangevuld en omgevormd te worden met meer associatieve ele- Tabel 2 - Kenmerken van het kaartmateriaai in een bepaald format voor de verschillende planningsfasen.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 43