KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 laten hören wat er gebeurt wanneer een bepaald plan wordt uitgevoerd. De grenzen die aangaven tot hoever onze verbeel- ding van de werkelijkheid kon gaan, werden bepaald door het geheugen van de Computer. Conclusie Welke presentatie men 00k wil houden en welke techniek men 00k kiest op wat voor een drager dan 00k men zal altijd de doelgroep aangenaam moeten kunnen verrassen met spreken- de beeiden. Een plan moet immers verassend en vernieuwend overkomen wil het überhaupt de aandacht trekken van de be- leidsmakers of de pers. Er zijn maar weinig plannen met een belabberde presentatie die het ooit ver geschopt hebben. An- derzijds zijn er voorbeelden genoeg te noemen van de meest oogstrelende presentaties, die alhoewel nooit helemaal gereali- seerd, nog steeds blijven boeien. Multimedia is een toevoeging aan de oude communicatiemid- delen, en geen vervanging. Presentatiemateriaal zou binnen een model in multimedia ontworpen kunnen worden en op Internet gezet kunnen worden, waardoor communicatie tussen alle betrokkenen verbeterd wordt en al het presentatiemateri aal bij elkaar blijft, zodat men het overzicht niet verliest. De kaartbeelden die hierbinnen ontworpen worden zouden op pa- pier afgedrukt kunnen worden om het 00k met behulp van andere soorten media te kunnen presenteren. Ook het Internet kan hulp bieden bij de inspraak. Hierdoor kan de communicatie tussen alle betrokkenen nog beter wor den. Een nadeel is dat niet iedereen een Internet-aansluiting heeft. Nog steeds is een deel van het publiek niet in het bezit van een Computer. Daardoor zullen de traditionele communi- catiemiddelen voorlopig nog een grote rol blijven speien bij het presenteren van pianologische beslissingen en voorstellen. Multimedia kan hulp bieden bij het weergeven van informatie welke op papier moeilijk is over te brengen, maar ook bij mul timedia moet men zorgen dat de leesbaarheid van het kaartma- teriaal en de illustraties behouden blijft en men moet zieh steeds af blijven vragen of de informatie die men met de kaart wil overbrengen ook werkelijk zo op de gebruiker overkomt. Uiteindelijk wil men de gebruiker van het beeldmateriaal over- tuigen van de inhoud, en dat moet lukken! Literatuur Bartels, C.K., A.A. van der Veen, F.J. Ormeling R.O. Koop (1994), Kartografiscb Handboek. Vakgroep Kartografie, Universiteit Utrecht in opdracht van rivm. Hughes, G. D. Schirmer (1994), Interactive multimedia, public partieipation and environmental assessment. TPR 65, nr. 4. Köbben, B., F.J. Ormeling, M. Damoiseaux A. Vene- mans (1995), Naar beter leesbare kaarten in MER; praktische tips en voorbeelden. Rijkswaterstaat, Meetkundige Dienst Dienst Weg- en Waterbouwkunde. Massop, E. (1995), Kartografische evaluatie van kaartmateriaal in provinciale rapporten. Munnik, M. (1998), Kaarten in presentatie-materiaal voor Ruimtelijke Ordening. Universiteit Utrecht, scriptie docto- raalonderzoek. Schans, R. van der (1984), Planningskartografie. Kartogra fiscb Tijdschrifi 1984.X.1, pp. 7-17. Summary P. Benjaminse M. Munnik - Presentation of physicalplanning designs Keywords: visualisation, physical planning, multimedia Because of the increase in the number of people involved in the physical planning of The Netherlands, it is important that all in volved are also well informed on the plans that are being made and on their further progress. Especially now that the general public itselfis increasingly involved in the development of plans, it is important that the information is presented in an easily com- prehensible way. An analysis has been made of the presentation techniques and of the design of the maps which have been published up to now. The potential and limitations of physical planning maps have been examined. The traditional techniques are frequently wanting in the picturing of dynamic processes. To this end multimedia presentations, which can be thought of as an additional carto- graphic tool, can be added. However, the power of the design always determines in the end how well the content of the message comes across. Resume P. Benjaminse dr M. Munnik - Presentation de l'amenagement du territoire Mots-cles: visualisation, amenagement du territoire, multimedia Vu le nombre de plus en plus eleve de personnes concernees par l'amenagement du territoire de notre pays, il est important que les interesses soient bien informes sur les plans acheves et sur le Proces sus de planification. Etant donnee la partieipation de plus en plus poussee de la population ce processus, il est aussi important que le materiel d'information soit comprehensible h tout le monde. L 'article analyse Les techniques de presentation et les fiormes carto- graphiques utilisees jusqu'ä present, notamment en ce qui concer- ne leurs potentialites et leurs points faibles en matiere d'amenage- ment du territoire. Les techniques traditionelles sont, en ejfet, peu satisfaisantes quant leur presentation du phenomene dynamique et des aspects temporeis: c'est le role complementaire des multime- dias, un outil complementaire de cartographie. En demiere analy se, il s'agit de la fiorce de convictionde l'amenagement pour que le message sur le contenu soit bien regu. 39

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 45