3 m ie u O 11 H B3 KD 13 O D l .CAD r2. 54 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 (•dgn) Gegevens buitenwereld (.E00) Specificatie Ontwerp 1 Ontwerp- M rapportenj Topologie Ruimtelijk bestand (E00) (.shp) Overig bronmateriaal Data Base (.dbf) Rapport Compleet Tabellen bestand J (.shp) gj Multimedia (.bbx) Papier uitvoer Legenda: C Conversie B BouwTopologie M Manipulatie DE Data invoer I Integratie L Link P Print scheid gemaakt worden naar de verschillende specialisades of secties/afdelingen in grote organisaties. We spreken hier van detailniveau i (figuur 2). De kunst van het weergeven van pro- ductielijnen op de twee genoemde niveaus is om waardevolle informatie in hoofdlijnen te tonen. De producten en de voor- naamste handelingen moeten duidelijk naar voren komen, zon- der te verzanden in veel details (niveau 2 en lager, zie figuur 3). Voorbeelden Figuur 4 geeft een voorbeeld van weergave op detailniveau 2, dat kan worden gezien als stramien voor elke individuele han- deling in een processtroomdiagram. Aan de invoerzijde is een product aanwezig - hier een digitaal bestand - dat gegevens be- vat die moeten worden bewerkt. De bewerking is een proces- activiteit die de invoergegevens moet omzetten naar een resul- taat: een digitaal product dat de bewerkte gegevens bevat (zie 00k figuur 7 in Kernkatern 9, KT 1998.XXIV.1). Figuur 5 toont een eenvoudig scanproces. De invoer is ditmaal een analoog product, een luchtfoto, en het resultaat is een di gitaal bestand met de gescande gegevens. Tevens wordt ge- bruik gemaakt van belangrijke (geschreven) informatie zoals bestandsnaam en -formaat. De producten zijn verder genum- merd om er snel aan te kunnen refereren. Figuur 3 - Op detail niveau 2 van een processtroomdiagram worden de meeste Processen en produc ten weergegeven met de afgebeelde mate van 1 Een processtroomdiagram bevat meerde- re kleinere processen of activiteiten. Bij elk van die activiteiten is er een invoer- en een uitvoerproduct, en bij voortgaan- de processen wordt de uitvoer van voor- gaande activiteiten als invoer gebruikt voor verdere verwerking. Figuur 6 toont dat het scannen van een luchtfoto wordt gevolgd door de omzetting van rgb- naar CMYK-kleurinstellingen. Het omzetten van punt-, lijn- en vlak- elementen naar kaartsymbolen is een kartografische bewerking, die op ver schillende wijzen uitgevoerd kan wor den. Een eerste mogelijkheid is directe implementatie van kaartsymbolen met behulp van pakketten die veel worden gebruikt in (meestal kleinere) productie- organisaties. Het is hierbij belangrijk dat de attributentabellen voor grafische weergave kunnen worden weergegeven. Attributentabellen zijn onderdelen van bestanden en moeten in de schema's daarom direct worden verbonden met de invoer (l. gedigitaliseerde product gegevens /p\ proces activiteit uitvoer gecorrigeerde product gegevens .CAD Figuur 4 - Een voorbeeld van de detaillering van een enkele niet gecompliceerde handeling in een processtroomdiagram. luchtfoto vierkleuren separatie twente3.tif Figuur 3 - Een analoog product wordt door het te scannen omgezet naar een digitaal product.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 4