Wijk bij Duurstede, een bouwgeschiedenis in kaart KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT G.W.J. van Omme KAARTGEBRUIK Het idee Elke kartograaf speelt wel eens met de gedachte een bijzondere kaart van zijn of haar woonplaats te vervaardigen. Meest- al komt dat er niet van, maar soms helpt het toeval een handje. Op 12 maart 1300 verleende Gijsbrecht 11 van Abcoude Wijk bij Duurstede stads- rechten, een gebeurtenis die zevenhon- derd jaar later uitbundig gevierd diende te worden. Er werd een stichting in het leven geroepen die de bewoners van Wijk bij Duurstede aanmoedigde ideeen te leveren voor allerlei activiteiten die in dit feestjaar plaats moeten vinden. Zo gebeurde het dat een vaag idee omgezet werd in een plan een historisch-topogra- fische kaart van de binnenstad van Wijk bij Duurstede te maken. De subsidie- aanvraag bij de Stichting Wijk bij Duur stede 700 jaar stad gaf de volgende doel- stelling: "Op een attractieve manier een beeld geven van wat er aan verre en min der verre historie te zien valt, Wijk bij Duurstede promoten als moderne stad met een boeiend verleden en inpassing van de kaart bij lesprojecten op de plaat- selijke Scholen". Optimistisch zou zo on- geveer alles in de kaart worden opgeno- men wat er aan historische overblijfsels te zien valt. Veel foto's zouden de kaart moeten verlevendigen. Het projectvoorstel werd goedgekeurd en een Sponsor werd gevonden. Me- vrouw M.A. van der Eerden-Vonk, hoofd van het streekarchief werd bereid gevonden de historische verantwoording en de begeleidende tekst voor haar reke- ning te nemen. Gerrit van Omme is werkzaam als zelfstandig kartograaf. Daarnaast werkt hij in deeltijd bij het KartLab van de Universiteit Utrecht [t] 0343-571950 [e] gogrphcs@wxs.nl De uitvoering Begonnen werd met een basiskaart te tekenen vanaf de gbk. Daarbij bleek dat de bijhouding verre van volledig was. Met behulp van detailtekeningen moesten ontbrekende en veran- derde topografie worden ingepast. Intussen werd getnventariseerd wat er in de kaart zou moe- ten/kunnen komen. AI snel was duidelijk dat we ons beperkin- gen zouden moeten opleggen omdat de kaart anders overvol zou raken. Besloten werd als uitgangspunt de monumentenin- ventarisatie van de provincie Utrecht [Gaasbeek et al., 1991] te nemen. Deze inventarisatie van Gaasbeek, Kooiman en Olde Meierink werd in 1991 uitgevoerd en geeft onder andere een overzicht van de ouderdom van panden. Daarnaast is gebruik gemaakt van aanvullende gegevens uit een onderzoek van me- vrouw Van Dongen, Student bouwkunde aan de Hogeschool Utrecht [Van Dongen, 1999] uitgevoerd in 1999. In plaats van een historisch-topografische inventarisatie, zou de kaart een beeld van zevenhonderd jaar bouwhistorie geven. Het leek zo eenvoudig Bij het overnemen van de gegevens van de monumenteninven- tarisatie kwamen een paar vervelende dingen aan het licht: sommige dateringsgegevens bleken achterhaald en 00k bleken huisnummers niet te kloppen. Er zat niets anders op dan alle panden te verifieren door middel van eigen waarneming en ar- chiefonderzoek. Mevrouw Van der Eerden-Vonk en oud-gemeente-architect P.Th.L van Wijk namen deze taak op zieh. Ze dachten deze klus wel binnen een paar weken te kunnen klaren. Die paar weken liepen uit tot vele maanden! Er kwam veel meer infor- matie boven water dan was voorzien. Bovendien bleken veel Wijkenaren (nadat ze er achter kwamen dat meneer en me vrouw niet van de belasting waren) bereid de onderzoekers binnen te laten om hun de prachtige oude kelder of die mooie balkenzolder te laten zien. Veel nieuwe informatie Bij het dateren van de panden is vooral gelet op kelders, balk- 53

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 59