KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 lagen en kapconstructies. De aanwezigheid van substantiele en authentieke onderdelen in een gebouw is hierbij bepalend ge- weest. Door dit onderzoek werd veel nieuwe kennis over de ouderdom van panden verkregen, kon bestaande kennis wor den aangevuld en 00k konden fouten in de huisnummering worden achterhaald (niet allemaal: er Staat nog steeds twee keer het huisnummer 25 in een straat). Een paar bijzonderhe- den leverde dit onderzoek 00k op: een oude kloosterkelder bleek dusdanig interessant dat een deskundige gevraagd werd hier nader onderzoek naar te doen. De kelder bleek gebouwd te zijn in de vijftiende eeuw en is een van de oudste kelders van Nederland! Verder werd een begin 2oe-eeuws plafond ont- dekt in een huis (Achterstraat 4) dat in de jaren vijftig groten- deels herbouwd is. In datzelfde pand was een schilderij aanwe- zig van de Wijkse kunstschilder J.R. van Nijendael uit de eer- ste helft van de twintigste eeuw waarop het oorspronkelijke pand is vastgelegd. De kartografische uitwerking De uitsnede van de kaart is bepaald door de vorm van de Wijkse binnenstad en kasteel Duurstede. In gevouwen toe- stand zou de kaart 'in de binnenzak' moeten passen. De afge- beelde panden met huisnummers zouden goed leesbaar moe ten zijn. Om een zo aardig mogelijke compositie te krijgen is gekozen voor een 'landscape-formaat'. Daartoe moest de kaart negentig graden gedraaid worden. De ondergrond is sterk ver- eenvoudigd: alleen de contouren van de openbare weg zijn aangegeven en vormen van panden zijn versimpeld. De ouderdom van de panden is aangegeven in een zestal klas- sen. Deze zijn zo gekozen dat ze een goed beeld geven van de belangrijkste bouwperioden. Omdat de vlakjes van de panden in de kaart nogal klein zijn geeft een schaal in grijswaarden van een kleur geen duidelijk herkenning. Daarom is gekozen voor een grijswaardenschaal van twee kleuren die in het spectrum niet al te ver uiteen liggen: rood en paars. Door rode en paarse tinten af te wisselen ontstaat voldoende onderscheid tussen op- volgende bouwperioden, terwijl de tijdhierarchie toch duide lijk blijft. Buiten het onderzoeksgebied is bebouwing alleen in een grijstint weergegeven. De kaart is aangevuld met gegevens over de ligging van (al dan niet verdwenen) poorten en torens. De ligging van de verdwe- nen stads- en verdedigingsmuren van het kasteel zijn zo goed mogelijk ingepast aan de hand van tekeningen die bouwkun- dige J.R. Top vervaardigde naar kaarten van Van Deventer en Blaeu. Verder zijn verdwenen waterlopen (Arkgracht en Kromme-Rijnhaven) aangegeven. Op de achterzijde van de kaart zijn in zwart-wit van de in bouwhistorisch opzicht meest interessante Straten van Wijk bij Duurstede gevelaanzichten afgedrukt. Deze tekeningen wer den in 1974 vervaardigd ten behoeve van het bestemmingsplan 1979 en de aanwijzing van Wijk bij Duurstede in 1982 als be- schermd stadsgezicht. De kaart is in zijn geheel vervaardigd in FreeHand 8.0 op een Power Mac G3. De scans van de foto's (vervaardigd bij het KartLab van de Universiteit Utrecht) zijn in FreeHand gei'm- porteerd. Van het geheel is een eps-file gemaakt die vervolgens bij het servicebureau (Projektiecolor, Hoofddorp) in Quark Xpress is gei'mporteerd en op film uitgedraaid op een Barco. Er zijn twee versies van de Bouwhistorische Kaart beschikbaar: een gevouwen versie (zie de bijlage bij dit nummer van het kt) gedrukt op 115 grs houtvrij MC silk, en een ongevouwen versie gedrukt op 170 grs houtvrij MC silk. De laatste, bestemd om aan de wand te hangen of in te lijsten, heeft geen cover en geen bedrukking op de achterzijde. Unieke foto's Het 'veldwerk' van mevrotiw Van der Eerden-Vonk en de heer Van Wijk had 00k tot resultaat dat bij mensen thuis foto's ge maakt mochten worden. Een aantal van deze foto's is rond de kaart afgedrukt. Is aan de buitenkant van panden vaak niet te zien wat er bouwhistorisch zo belangrijk aan is, de foto's die binnen genomen zijn geven daarvan een aardig beeld. Scholen bij de kaart betrekken Martin van Dam, Student Geografie voor Educatie bij de fa- culteit Ruimtelijke Wetenschappen in Utrecht, is bezig met het opzetten van lessen rond de Bouwhistorische Kaart voor groep 8 van het basisonderwijs en de eerste klas van het mid- delbaar onderwijs. Daarna gaat hij als afstudeerstudie een handleiding bij de kaart vervaardigen die bestemd is voor ver- spreiding via de vw. Het verhaal is nog niet af Hoewel de kaart er nu ligt is het verhaal nog niet af. De kaart blijkt een aanzet tot voortgang van onderzoek. Het ligt voor de hand dat nog veel nieuwe dateringsgegevens bekend zullen worden die het nodig maken de kaart in de toekomst aan te vullen en te verbeteren. Als de kaart daarnaast een bijdrage kan leveren aan het behoud en het herstel van de historische bin nenstad van Wijk bij Duurstede, is een wens van deze karto- graaf in vervulling gegaan. Literatuur Gaasbeek, F., Kooiman, M. Olde Meierink, B. (1991), Wijk bij Duurstede, geschiedenis en architectuur. Monumenten- inventarisatie provincie Utrecht. Dongen, E. van (1999), Stadskemonderzoek Wijk bij Duurste de. Een inventarisatierapport van de nog aanwezige middel- eeuwse woonhuizen. Stagerapport Hogeschool Utrecht/Rijks- dienst voor de Monumentenzorg Zeist. 54

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 60