55 DE KAART OP STRAAT KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Chr.], Snabilie Vestingplattegrond Ravenstein Centraal in het mooie Noord-Brabantse stadje Ravenstein Staat deze 'dorps'pomp, die weer midden op een vestingplatte grond Staat. De 'kaart' geeft - op schaal - de contouren weer van de fortifi- catiewerken van Ravenstein, zoals die er in de 17c en i8e eeuw moeten hebben uitgezien. Het plaatsje aan de Maas verkreeg al in 1380 stadsrechten. Vanaf 1522 werd begonnen met de aanleg van nieuwe wallen, muren, poorten en bastions. Twee van de drie gebouwde stadspoorten zijn vandaag de dag nog steeds te bewonderen: de Maaspoort en de Kasteelsepoort. Verder heb ben de stadsgracht, het stratenplan en een enkel ravelijn de tand des tijds doorstaan. De vestingplattegrond herinnert nog aan de glorierijke tijden van weleer. M. van Egmond Drenthe Op dit 'kartografisch product' zie je de schoonheid en activi- teiten die het mooie Drenthe te bieden heeft. De grens tussen Nederland en Duitsland is correct aangegeven voor deze tijd, ofschoon het vroegere smokkelpad 00k nog duidelijk te zien is. Hoewel niet alles de zuiverste geografische ligging heeft gekre- gen, geven de dierentuin, de verkeersschool, de hunebedden, de schaapskudde en het turfstekershuis een karakteristiek beeld en vormen met onder andere de bomenlaan een leuk plaatje. Kunt u mij de weg naar Hamelen verteilen meneer Deelnemers aan de eerste studiedag van de NVK-werkgroep Kartografie en Vormgeving (Enschede, oktober 1996) zullen zieh nog levendig het optreden van body-art kunstenaar Anton ten Dam kunnen herinneren. Hij liet op kundige wijze een panoramakaart van Berann overgaan op het lichaam van een van zijn modellen (zie KT 1997.XXIII.3, p. 52). In het advertentieblaadje van de drogisterijketen Het Kruidvat trof ik een ander voorbeeld van body- (of Photoshop-)art aan. De figuur maakt deel uit van een reclame voor een pijnstiller. Alleen het puntsymbool met het witte hart wordt daarin ver- klaard met de tekst: 'werkt precies waar je het nodig hebt'. J. van den Worm

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 61