Atlas of KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 staan opgenomen. Dat lukt alleen wan- neer men de juiste spelling kent van de namen die men toe wil voegen, anders kan men ze niet vinden in de index van de elektronische atlas. De meerwaarde van het overzicht geldt niet alleen voor de kaarten maar 00k voor de index. Het overzicht, dat wil zeggen het met el- kaar in verband kunnen brengen van ge- gevens uit een groter gebied, en een ge weidig grafisch product staan dus bij de keuze tegen een meervoud aan plaatsna- men, waarvan steeds een fractie zicht- baar is op een klein scherm. Het is in feite het soort gebruik dat men van de atlas wil maken dat de keuze bepaalt. Voor (hand)bibliotheken is de keuze voor de Times onontkoombaar. F.], Ormeling Atlas der Schweiz Interaktiv Redactie: Kartografisch Instituut eth Zürich Uitgave Bundesamt für Landes topographie, Wabern, 1999 cd-rom uitgave voor Macintosh Apple met Power processor of voor pc met Windows 95 en Pentium processor Prijs 248 Zwitserse frank Eind vorig jaar is deze digitale versie van de Zwitserse nationale atlas gereedgeko- men. In eerste instantie in een oplage van 5000 stuks, maar in april 2000 is een nieuwe oplage versehenen. De uitga ve is vergezeld gegaan van uitgebreide aandacht in de media, en op het ica- congres in Ottawa heeft de atlas een zeer eervolle vermelding op de tentoonstel- ling gekregen. Partners in de produetie waren de Zwitserse topografische dienst, het kartografisch instituut van de eth en het Zwitserse centraal bureau voor de statistiek. De redactie bestond uit de voormalige en huidige hoofden van het kartografisch instituut van de eth, de Professoren Spiess en Hurni, en uit hun medewerkers, vertegenwoordigers van de geografische instituten van de universi- teiten van Zürich en Geneve, de topo grafische en statistische diensten. Veel van het wetenschappelijke voorberei- dingswerk is uitgevoerd op de eth; op de Website van de atlas (http://u>ww.swiss- topo.chlenldigitalladsi.htm) vindt men 00k de wetenschappelijke artikelen die het onderzoek voor deze uitgave be- schrijven (o.a. van Bär, Sievers, Terribil- lini en Schneider). Vanaf 1995 is men reeds bezig met de ontwikkeling van deze atlas. De Zwitser se organisatie voor wetenschappelijk on derzoek heeft in belangrijke mate hiertoe financieel bijgedragen, onder andere ten behoeve van onderzoek naar de inter- face, naar 'intelligent zooming' dat wil zeggen kaarten die qua generalisatie door de programmatuur worden aangepast aan de schaal waarop ze worden afge- beeld op het scherm, naar het 'intelli gent map concept', en naar integratie van multimediafuneties. Het resultaat van dit ontwikkelingswerk is zonder meer een indrukwekkende atlas die het hoge aanschafbedrag (ca 350,-) meer dan waard is. De belangrijkste blikvangers van de atlas zijn de animaties en de panoramakaar- ten. Een aantal gegevens van praktisch alle volkstellingen van Zwitserland zijn in de atlas verwerkt vanaf 1850, voor het merendeel van de gegevens kan men de huidige situatie ten minste vergelijken met die van 5 en 10 jaar geleden. Een aantal datasets is zö in te stellen dat ze in een animatie afgedraaid kunnen worden; bij de bevolkingsaantallen ziet men dan bijvoorbeeld de grote Steden de vlakte van het Mittelland langzaam vullen. De andere blikvanger is de mogelijkheid op elke locatie in het land zijn eigen stand- punt in te stellen, de hoogte boven zee- niveau en de hoek waarin men kijkt, en dan op basis van het digitaal terreinmo- del dat mede op de cd-rom is opgeslagen een panoramakaart te laten maken. En de resultaten daarvan zijn spectaculair. Ik heb precies het panorama geconstru- eerd dat ik anders uit het raam zie van mijn Zwitserse vakantiebestemming. Wat heeft deze elektronische atlas verder aan functionaliteit? Op de kaartthema's die men oproept kan men inzoomen, en het vergrote gebied kan men verplaatsen. Men kan bij de meeste onderwerpen kiezen tussen vier verschillende aggrega- tieniveau's: van gemeenten tot kantons en nog twee niveaus daartussen. Op de gegenereerde kaarten kan men naar be- lieven de nederzettingen, grenzen, het relief en de hydrografie aan- en uitzet- ten. Men kan de klassenindeling veran deren door de klassengrenzen aan zijn eigen inzichten aan te passen en 00k de kleuren. Door op een gebied te klikken krijgt men onmiddellijk de exaete waarde voor dat gebied in een venstertje te zien. Er is 00k een geografisch zoeksysteem steeds aanwezig (bij de gemeentenindeling een lijst van alle gemeenten; bij de indeling in kantons een lijst daarvan), en op een overzichtskaartje van het land is steeds duidelijk waarop men ingezoomd heeft. Wanneer men agrarische gegevens op roept kan men het niet-produetieve ge bied uitschakelen, en dat wordt dan als het wäre met een masker afgedekt. Bij al deze functionaliteit komt 00k nog die van de taal: men kan van de tekst zowel de Engelse, Franse, Duitse als Italiaanse versie aanklikken. Wat voor gegevens zijn er zichtbaar te maken? Er worden 250 verschillende kaartthema's in de index genoemd; een deel ervan valt echter in de sectie 'inter- nationaaf. Dat zijn kaarten van Europa waarop een vergelijking tussen Zwitser land en de andere Europese staten mo- gelijk is. De meeste overige kaartthema's 3D-Tapografifl und Statistikkarten Topographie 3D et carte« statisttquee Topogrofia 30 e carte etatistiche 30 Topography and Statistical Maps 62

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 68