63 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 6636 Figuur 1 - Deel van het Rhönedal boven Martigny. zijn onder te brengen in de rubrieken Maatschappij, Economie, Staat en poli- tiek en Internationaal. Onder 'Maat schappij' vallen bevolking, taal, gods- dienst, opleiding, gezondheid en huis- houdens. Onder Economie vallen be- roepsbevolking, landbouw, industrie, diensten (met name in de voorgaande drie rubrieken de aantallen mensen die per sector er in werken en het aantal be- drijven cq. instellingen), toerisme en bouwindustrie. Onder 'Staat en politiek' vallen de territoriale indeling en de re- sultaten voor de verkiezingen van ver- schillende partijen en de resultaten van verschillende referenda. In de internatio nale vergelijking kan men kiezen uit de rubrieken Bevolking (onder andere mi- gratie, buitenlanders), Economie (onder andere bnp) en Staat (budget en belas- ting). In de rubriek Topografie kan men kiezen tussen twee- en driedimensionale beeiden. Het tweedimensionale beeld bestaat uit een topografische kaart van Zwitserland, onbeschrift zoals alle kaar- ten. De naam van de plaatsen en andere geografische objecten komt in beeld wanneer men ze aanklikt. De kaart is niet erg gedetailleerd. Een plaats als Bex met 5000 inwoners Staat er bijvoorbeeld niet op. Bij de driedimensionale optie kan men kiezen uit een reliefkaart met zeer fraaie schaduwering (eventueel nog te combineren met de kleuren van hoog- tezones), een blokdiagram en een pano- ramakaart. Men kan zoals boven gezegd zelf de uitsneden cq. de kijkrichting en hoogte boven zeeniveau bepalen. Het is gezien de gebrachte thema's meer een socio-economische atlas dan een na tionale: veel thema's ontbreken, zoals thema's uit de aardwetenschappelijke sfeer (vegetatie, bodem, geomorfologie), uit de culturele sfeer, maar 00k aspecten van huishoudens en huizen zijn niet weergegeven. De atlas dient dus gebruikt te worden naast de bestaande papieren nationale atlas. Maar mits men hem op die manier toepast is er een geweidige hoeveelheid nieuwe gebruiksmogelijkhe- den aan toegevoegd. Er wordt in de atlas over analysemogelijkheden gepraat, maar daarmee wordt slechts de mogelijkheid bedoeld de aggregatieniveaus of de klas- sengrenzen aan te passen. Echte analyse door vergelijking met andere thema's is nog niet mogelijk, 00k kan het scherm niet worden opgedeeld om meerdere the ma's naast elkaar af te beeiden. Maar de ontwikkeling Staat niet stil. In Zürich is men alweer verder met de ont wikkeling. Bij een volgende digitale ver- sie zullen meer thema's worden omvat, maar 00k een analoge uitbreiding Staat weer op Stapel, in thema-delen zoals onze nationale atlas die 00k kent. Blijk- baar is er toch nog een te groot publiek dat met alleen een digitale versie niet uit de voeten kan. Bij de nieuwe digitale versie zal men waarschijnlijk 00k een printmogelijkheid hebben. In verband met het Copyright op het digitale ter- reinmodel, dat de topografische dienst heeft, bestaat die mogelijkheid thans niet. Voor een nieuwe editie wil men dat in onderhandelingen met de topografi sche dienst wel realiseren. Er is nu on- deruit te komen door programma's als Snagg-it te gebruiken, waarmee men van een zelf te definieren deel van het scherm een afdruk kan maken. In de illustraties is een reliefmodel afge- beeld van de bovenloop van het Rhöne dal oostelijk van Martigny; de themati sche kaart geeft de bevolking in 1990 Figuur 2 - Hetzelfde gebied als in figuur 1, hier met inwonertallen 1990 en infrastructuur.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 69