64 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOO-XXVI-4 weer. Zoals te zien valt heeft alles een hoge grafische kwaliteit. Net zoals de be- staande analoge edities is het een toppro- duct, met veel aandacht besteed aan de vormgeving en functionaliteit. Men kan er tegen inbrengen dat het onvolledig is als nationale atlas door de beperkte the- matiek en 00k Staat het een beetje bui- ten de mainstream van de huidige ont- wikkelingen op het gebied van nationale atlassen omdat er geen Internet-verbin- ding mee gegenereerd kan worden, bij- voorbeeld om de atlas te updaten. Maar verder Staat het als een huis. F.J. Ormeling Atles Universal Barcelona: Institut Cartogräfic de Catalunya en Enciclopedia Catalana SA, 1999. Uitgave onder leiding van Jaume Miranda I Canals en Jesus Giralt i Radigales Formaat 40 x 29 cm, 552 pp. (50 pp. thematische kaarten, 324 pp. geografische overzichtskaarten, 170 pp. register met ca 270.000 geografische namen) ISBN 84 393 4715 4 Prijs 24900 peseta (ca 330,-) Catalonie heeft de afgelopen 20 jaar een eigen Catalaanse topografische dienst annex kartografische uitgeverij opge- bouwd die de eigen Streek topografisch karteert (naast de officiele Spaanse topo grafische dienst), schoolatlassen en plas- tic reliefkaarten produceert, wandelkaar- ten en stadsplans. Het enige dat er nog aan de kartografische verzorging in het Catalaans ontbrak waren een 'nationale' atlas en een wereldatlas, en in dat laatste is nu voorzien. Er ligt hier een volwassen wereldatlas die qua detaillering vergelijk- baar is met de Times atlas, geheel toege- sneden op de behoeften van het Cata laanse publiek. Het is dus blijkbaar nog mogelijk in deze tijd van dure arbeids- krachten zo'n arbeidsintensieve wereld atlas voor een relatief kleine markt als de Catalaanse te produceren. Er valt aan te nemen dat het uitgangspunt een databa- se zoals de dcw was, en dat de meeste tijd aan de beschrifting hiervan is be steed: bij de lijst van medewerkers wor den maar liefst 20 toponymisten opge- somd. En het is dus vooral een toponymisch monument geworden voor het Cata laans: Catalaanse exoniemen en Cata laanse versies van Streeknamen en namen van zeeen en gebergtes overal ter wereld. En omdat het Catalaans in Spanje een minderheidstaal is worden minderheids- talen eiders 00k gesteund. In het Occi- taanse deel van Frankrijk staan de Occi- taanse naamversies eerst, gevolgd door de Franse, en het zelfde geldt voor Bretagne. Op Corsica en Sardinie staan de Cata laanse namen 00k eerst; eiders worden Catalaanse exoniemen tussen haken toe- gevoegd. In Zuid-Tirol staan de Duitse naamversies eerst, gevolgd door de Itali- aanse tussen haken. In Karinthie staan de Sloveense namen tussen haken, in Oost- Duitsland staan in het Sorbisch taalge- bied de Sorbische namen tussen haken en in Silezie staan de Duitse naamversies op dezelfde manier aangegeven. In Wales staan de Welshe namen eerst, in Ierland de Ierse en in beide gevallen staan de En gelse versies tussen haken. In Zuid-Afrika staan de Afrikaanse versies eerst en de Engelse tussen haken. Fryslän heeft men in Barcelona blijkbaar nog niet als taal- kundig minderheidsgebied erkend, want dat Staat nog geheel Nederlands be- schrift. Maar dat is een uitzondering op deze regel. Naast de toponymie valt de systematiek op: alle gebieden staan in principe afge- beeld op kaarten op de schaal 1:1 miljoen of 1:4 miljoen, en op overzichtskaarten op de schalen 1:12 miljoen of 1:25 mil joen. De schaal 1:1 miljoen geldt voor het grootste deel van Europa, die op 1:4 miljoen voor de rest van de wereld. De kaartbladen volgen elkaar in principe längs parallelle stroken van west naar oost. Het kaartbeeld is opgebouwd uit een hoogtezonebeeld met schaduwering, be schrifting in zwart, rood (voor twee ni- veaus van administratieve regio's) en blauw (voor de hydrografie), en zwarte Symbolen en zwarte en rode infrastruc- tuur. De laatste, de rode weergave van de wegenstructuur, is te zwaar en draagt met de administratieve namen bij tot een roodzweem over de kaarten dat störend is. Het resultaat van de hoogtezones is voor gebieden met veel laagland een vrij sombere kleurstelling. Er is soms onvol- doende contrast tussen de hoogtezones om te kunnen zien in welke hoogtezone een object ligt. Naast de kaarten op de schalen 1:1 en 1:4 miljoen zijn er een aan- tal thematische kaarten, van de wereld (34) en van Catalonie (16). Het niveau en de detaillering daarvan haalt het niet bij dat van de geografische kaarten, maar het bestaan van dit materiaal zal voor de ge- gadigden sowieso geen verkooppunt be- tekenen. Datzelfde geldt voor de staat kundige overzichtskaarten van de wereld- delen die blijkbaar haastwerk vormden. De beschrifting is met betrekking tot de Steden in een schreefloze letter uitge- voerd en met betrekking tot de overige naamcategorieen in een schreefletter. De verschallende nederzettingen zijn in 6 groottecategorieen ingedeeld. Het regis ter werkt met drieletterige landencodes vöör de vakaanduiding. De aard van de namen wordt aangegeven met Symbolen die verwijzen naar de naamcategorieen: administratieve namen, namen van in- dustriegebieden, namen van historisch belang, gebergtenamen, bergnamen, Figuur 1 - Detail van de kaart van Noordwest Zuid-Amerika op de schaal 1:4 miljoen. OianittUfl' Puitio Gull"" La Cujk t etat»ngt.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 70