65 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT landschapsnamen, kustnamen, eilandna- men, rivieren en hydrografische elemen- ten. Resumerend: een handzaam formaat, systematische structuur en homogene behandeling van de wereld van behoor- lijke kwaliteit voor een prijs die wellicht de Catalaanse taal voor lief doet nemen. De minderheidsvriendelijke benadering van de toponiemen zal zeker ook een ei gen markt genereren. F.J. Ormeling British Library Map Catalogue on cd-rom Reading: Gale Group/Primary Source Media, in samenwerking met de British Library, 1999 ISBN 0753651378 Bij de cd-rom wordt een handleiding van Tony Campbell meegeleverd: A printed guide to accompany the British Library Map Catalogue on cd-rom. 60 pp., formaat A5 Prijs: 1.495,- Wanneer u ooit in een grote kaartenver- zameling bent geweest heeft u daar waar- schijnlijk wel de 19 delen zien staan van The British Museum Catalogue of Printed Maps, Charts and Plans en de Catalogue of Manuscript Maps, Charts and Plans and of the Topographical Drawings in the British Museum. Die delen bevatten be- schrijvingen van al het kaartmateriaal dat tot 1975 was verworven, en voor kaarten die in de periode daarna waren verkregen bestonden print-outs van de digitale lijsten. AI die titelbeschrijvingen zijn nu samen op een cd-rom onderge- bracht: het is de eerste cd-rom die Se- schikbaar is van een van 's werelds be- langrijkste kaartencollecties. Die bevat 4 miljoen kaarten en 67.000 atlassen en vele globes en reliefmodellen, en dat ma- teriaal is vastgelegd in 300.000 titelbe schrijvingen (veel van de kaartbladen hören tot series). De bijbehorende handleiding behandelt de manier waarop de Software werkt, en bovendien geeft: het aan op welke manie- ren men in deze elektronische catalogus kan zoeken. Dat kan op gebied of plaats, op titelwoorden, op datum of periode van publicatie cq. vervaardiging, op naam van de kartograaf of uitgever, op thema, op plaats van publicatie en op het format (bijvoorbeeld kaarten in boeken, facsimile's, foto's of topografische teke- ningen), en op de schaal. AI die moge- 2000-XXVT-4 lijkheden zijn in verschillende velden van de beschrijvingen vastgelegd, en er kan gezocht worden op elk van die velden of een combinatie daarvan. Men kan bij voorbeeld zoeken naar alle kaarten die in Batavia zijn uitgegeven (maar men moet dan ook bij Djakarta en Jakarta kijken, dat gebeurt niet automatisch) in de pe riode vöör 1949, of naar alle vulkanologi sche kaarten die in de collectie zitten, of naar alle kaarten van de 'Sunda Straits', naar alle kaarten waarbij het woord 'Am- bon' of 'Amboyna' voorkomt in de be- schrijving of annotatie, men kan zoeken naar alle kaarten die door de Topografi sche Inrichting in Batavia zijn geprodu- ceerd, naar alle atlassen van Baron Von Derfelden van Hinderstein of naar alle kaarten waarvan is vermeld dat ze vol- gens het procede Eckstein vervaardigd zijn. Of men kan zoeken naar alle zee- kaarten die van het gebied van Indonesie versehenen zijn in de periode 1860-1880. De cd-rom geeft een veelvoud van mo- gelijkheden, en niet de minste is dat men op elke lijst van kaarttitels die het resultaat is van een zoekactie de titels kan aankruisen waarin men geinteres- seerd is, en die vervolgens uit kan laten printen. Bij het vaststellen van de the- ma's of gebiedsindelingen, uitgevers of formats wordt men geholpen door the- sauri die in elk geval helpen de informa- tie in de juiste spelling in te voeren. Want dat is natuurlijk een probleem voor niet-Engelstaligen, dat er Engelse exoniemen gehanteerd worden, zoals in het British Museum gebruikelijk was. En verder zijn de geografische namen opgenomen zoals ze in de titels stonden aangegeven, waarbij met latere spellings- wijzigingen in de meeste gevallen geen rekening gehouden is. Wanneer dat wel en wanneer niet gebeurt blijft onduide- lijk, zie ook het voorbeeld hierboven van Djakarta/Jakarta/Batavia, maar dat is ook een moeilijk op te lossen probleem. De cd-rom werkt uitermate gebruiks- vriendelijk, en geeft een goed inzicht in het uitermate rijke materiaal van deze collectie, zeker ook met betrekking tot materiaal betreffende het Nederlandse koloniale verleden. Met behulp van dit hulpmiddel wordt ook het zoeken van materiaal in Nederlandse collecties ver- eenvoudigd waar men nog niet beschikt over de mogelijkheden op (combinades van) al de hierboven genoemde velden te zoeken. F.J. Ormeling Gemeente Soerabaja 1:10.000. Facsimile-uitgave plattegrond van Surabaya uit 1940 Purmerend: Asia Maior, 1999 140 x 120 cm, in kleur, met straatnamenregister Prijs: 32,75 Het is bijzonder belangrijk dat er uitge vers zijn die ervoor zorgen dat een be langrijk Nederlands cultuurgoed be- waard blijft en toegankelijk, namelijk de kaarten die in de Nederlandse periode in het huidige Indonesie zijn vervaardigd. In veel gevallen is de stand van de karte ring nog niet geevenaard, in veel geval len is aan de betreffende documenten in- formatie te ontlenen die de huidige plat- tegronden ontberen. Ook al is het mate riaal sterk verouderd, er zijn dus meer redenen dan alleen het Tempo-Doeloe- gevoel om dit materiaal aan de vergetel- heid te onttrekken. Uitgeverij Asia Maior heeft zieh in deze een taak gesteld, en ze brengt een serie van plattegronden en kaarten van Neder lands Oost-Indie uit, vervaardigd in de periode voorafgaand aan de Japanse be- zetting in 1942. Daartoe hören de platte gronden van de Steden Semarang, Soera baja (Surabaya), Bandoeng (Bandung) en Malang. Deze heruitgaven stellen ons in Staat adressen van vroeger terug te vin- den, maar ze doen meer. Ze hebben ook een funetie in de Studie van de koloniale architectuur en stedenbouw. Uitgeverij Asia Maior is ook bekend vanwege de uitgave van fotoboeken Beeld van een stad zoals van Bandoeng, Batavia, Djok- ja, Malang, Medan, Semarang, Soeraba ja, en van een Stedenatlas Nederlands-In- die. Een Kampenatlas Nederlands-Indie is in voorbereiding. De kaart waar het hier om gaat is in 1940 uitgegeven onder auspicien van de stads- gemeente Soerabaja door Uitgeverij v/h H. van Ingen in Soerabaja. Het was dus een vroeg voorbeeld van een public-pri- vate partnership. De kaart is gefaesimi- leerd op dezelfde schaal en met zoveel mogelijk dezelfde kleuren. De index die aan de oorspronkelijke uitgave in een apart boekje was toegevoegd is nu in de rand meegedrukt, en 'mee-verouderd': de namen zijn meegescand waardoor ze in stijl overeenkomen met de rest van de kaart. De grafische bewerking is verzorgd door MaxZ in Meppen (Dr.), en het scannen van de oorspronkelijke kaart heeft vooral de leesbaarheid van de klein ste schriftgroottes ongunstig bei'nvloed.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 71