66 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT De kaart toont de in de Nederlandse tijd gebruikelijke indeling tussen permanente (stenen) en semi-permanente (bilik) ge- bouwen (de kampong dus), parken en begraafplaatsen. De schrijfwijze is in de oude spelling (met dj, oe, j en tj voor de huidige j, u, y en c). In 1940 zijn de nieu- we uitbreidingswijken in zuidelijke rich- ting al te zien: een rivierenbuurt, een ei- landenbuurt en een buurt met koloniale helden (Speelman, van Riebeeck) die qua verkaveling modern aandoen. Het open- baar vervoer is weergegeven aan de hand van spoorwegen en de lijnen van twee verschillende trammaatschappijen. En er is zelfs iets te zien van de waterstaatkun- dige situatie met kanalen en sluizen. De belangrijkste functie van dit materi- aal is natuurlijk mensen die er vroeger gewoond hebben in Staat te stellen hun stad nog eens terug te zien. Daar is niets mis mee. Dankzij deze groep is het mo- gelijk dat dit materiaal weer toegankelijk wordt, ook voor wetenschappelijk on- derzoek. De kaartenzaai van de Univer- siteit Utrecht had bijvoorbeeld geen plattegrond van Surabaya recenter dan 1906 en kan dankzij deze heruitgave deze lacune opvullen. Het adres van Asia Maior is Postbus 829, 1440 av Purme- rend. 2000-XXV1-4 F.], Ormeling Magyarorszag Közigazgatasi Atlasza 1914 (Administratieve atlas van Hongarije in 1914) Productie: Terkeptudomänyi Tanszek (Kartografisch Instituut) Eötvös Lorand Universiteit, onder leiding van Läszlö Zentai Pees: uitgeverij Talma Könyvkiado, 2000 33 x 24 cm, 60 pp. kaarten in kleur, 140 pp. aanvullende gegevens en index ISBN 963 85683 2 1 Prijs 5000 forint In 1913 werd een gazetteer van het Hon- gaarse deel van de Habsburg monarchie vervaardigd, en het jaar erna kwam een administratieve wandkaart in 8 bladen uit ter begeleiding van die gazetteer. De twee sporen niet helemaal met elkaar omdat de bevolkingsaantallen in de ga zetteer de situatie van de volkstelling van 1910 weergeeft en de begeleidende kaart de administratieve situatie in 1914 aan- geeft. De eventuele discrepanties die dat veroorzaakt zijn bij de bewerking van dit materiaal echter opgelost. Het resultaat is een gecorrigeerde faesimile van de ad ministratieve indeling van 1914 met de bijbehorende statistische gegevens van het gebied dat nu wordt ingenomen door Slowakije, Hongarije, Zevenburgen en Kroatie (zonder Dalmatie). De administratieve kaart op de schaal 1:400.000 is weergegeven in 47 bladen en is uiterst gedetailleerd met 7 catego- rieen van administratieve grenzen en 10 grootteklassen van nederzettingen. Op de witte plekken in deze bladindeling zijn 45 stadsplattegronden uit de periode rond 1914 opgenomen. Op een achttal thematische kaartpagina's worden de taalkundige en religieuze affiliatie van de bevolking zowel gedetailleerd als over- zichtelijk in beeld gebracht. Het materiaal brengt een zeer nuttige concordantie tussen volkstellingsgege- vens en administratieve kaarten, en kan zo uitgangspunt zijn voor gedetailleerde vervolgstudies naar de ontwikkeling van de bevolking en haar taalkundige en reli gieuze samenstelling. Daarnaast is het zelf door opname van de statistische ge gevens ook een nuttige bron bij deze stu- dies. De productie van dit werk werd mede mogelijk gemaakt door het Hon- gaarse Ministerie van Onderwijs dat de helft van de produetiekosten voor haar rekening nam. Hongarije bestond in 1914 uit het Hon- gaarse kroonland zelf en uit Kroatie, dat een eigen parlement had en zijn eigen taal. Het deel van de atlas dat Kroatie betreft is dan ook beschrift met de Kro atische naamversies eerst. Het statistisch aangevulde register geeft voor alle admi nistratieve eenheden eerst het kaartvak waar het te vinden is, dan de overkoepe- lende administratieve eenheid waartoe het behoort, de totale bevolking volgens de volkstelling van 1910, de taalkundige samenstelling (verdeeld in Duitsers, Hongaren, Kroaten, Roemenen, Roethe- nen, Serven, Slowaken en overigen) en de religieuze affiliatie (verdeeld in grieks- katholieken, grieks-orthodoxen, gerefor- meerden, joden, lutheranen, rooms-ka- tholieken en unitariers). Een atlas is geen gebruikelijk middel om volkstellingsgegevens te publiceren, maar de hier besproken atlas is een goed voor- beeld van de meerwaarde van een derge- lijke presentatie, om met name de toe- gankelijkheid van het materiaal te ver- groten. F.], Ormeling Nationalatlas Bundesrepublik Deutsch land deel 1: Gesellschaft und Staat Formaat 35 x 29 cm, 164 pp. met 136 kaarten, 34 foto's en 114 andere afbeeldingen. Institut für Länderkunde, Leipzig, met medewerking van G. Heinritz, S. Tzschaschel en Klaus Wolf Heidelberg/Berlin: Spektrum, 1999 isbn 3 8274 0559 9 Prijs dm 198,-; met cd-rom dm 297,- Op de hele 12-delige atlasserie kan men tot 31-12-2000 intekenen voor dm 1844,- (incl cd-rom's dm 2732,-) Bundesrepublik Deutschland Elk van de 12 voorziene delen van de nieuwe nationale atlas van Duitsland die in 1999 begonnen is te verschijnen en binnen 6 jaar voltooid moet zijn, zal cir ca 150 pagina's omvatten, met 40-60 bij- dragen van 2 tot 4 pagina's gewijd aan een speeifiek thema, passend binnen de formule van dat deel. Bij elk deel kan men ook een cd-rom krijgen. De volgen- de 11 delen zijn verder voorzien: Relief, bodem en water; Klimaat, planten- en dierenwereld; Bevolking: Dörpen en Ste den; Onderwijs en cultuur; Werken en levensstandaard; Ondernemingen en markten, Verkeer en communicatie; Vrije tijd en toerisme; Duitsland in de wereld; een overzichtsdeel en een regis- terdeel. Deel 1 heeft als doel de fundamenten te tonen van de Duitse Staat en haar poli- tieke systeem, en de Duitse samenleving. Dat gebeurt in een zestal secties, en elke sectie bestaat uit een aantal 'atlas spreads (enkele of dubbele combinaties van atlaspagina's), te weten Geschiedenis (8), de Duitse Staat nu (5), Ruimtelijke ordening (6), Een gedifferentieerde maatschappij (10); Economie en werkge- legenheid (7) en Internationale vervlech- tingen (5). Aan al die 'atlas spreads' is door 44 geografen hetzij alleen hetzij in teams gewerkt; de kartograße is verzorgd door Konrad Großer, zodat er een ho mogene stijl is ontstaan.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 72