VAN DE REDACTIE De redactie van het Kartografisch Tijdschrift zoekt versterking! We zien uit naar uw reactie! 200I-XXVII-I Na onze welvoorziene kerstdis is her goed te beseffen dat die niet overal zo welvoorzien was; gelukkig zijn er ook betrokken kartografen die de mogelijkheden van ons vak uitbuiten om ons te wijzen op de huidige en toekomsrige ontwikkelingen op het gebied van de voedsel- en dus bestaanszekerheid. Het be lang van de gebruikte kaartprojectie voor een dergelijke pre- sentatie heeft Frans Depuydt in voorgaande artikelen op dit gebied al aangegeven. We zijn blij dat dit nummer weer een theoretische bijdrage op het gebied van de projectieleer bevat, ditmaal van de twee Utrechtse Studenten Elger Heere en Martijn Storms (ze zijn net tot de redacties van respectievelijk Kartografisch Tijdschrifi en Caert-Thresoor toegetreden), die de ideeen in deze van Peter Mekenkamp verder uitwerken. Op historisch gebied is er een bijdrage van Marco van Eg- mond, hoofdredacteur van ons zustertijdschrift Caert-Thresoor, over de kartografische ßrma Mortier, Covens en Zoon in de 19e eeuw: een knappe reconstructie uit secundaire bronnen, die het verloren gaan van het bedrijfsarchief compenseert. Het andere uiterste van het kartografische blikveld wordt be- streken door Edward Verbree en Gert van Maren over de bij drage van Virtual Reality aan de overdracht van de inhoud van plannen op het gebied van de ruimtelijke ordening: gelukkig blijkt er ondanks alle sombere berichten daarover toch nog kartografisch-georienteerd onderzoek gedaan te worden aan de Technische Universiteit in Delft. Ons streven op alle Nederlands(talig)e kartografische promo- ties in te gaan heeft geleid tot de bijdrage van Frans van der Wel op basis van zijn dissertatie: hoe moet je onzekerheidsin- formatie toepassen om de voor bepaald gebruik juiste ruimte lijke informatie uit de almaar zwellende ruimtelijke informa- tiestroom te halen? Het is niet altijd zo dat de meest nauwkeu- rige ruimtelijke informatie voor elke toepassing of vorm van besluitvorming ook de optimale is, en Frans helpt op weg bij het selecteren van de optimale bronnen. Nauwkeurigheid of onzekerheid is ook een belangrijk aspect bij de internationale zeekaart in zijn elektronische uitvoering: de Electronic Navigation Chart. Op de brug van onze oceaan- stomers vindt men nu elektronische zeekaart-display-systemen (ecdis), waarvoor men elektronische navigatiekaarten vervaar- digt, die eerst kwaliteitstesten ondergaan voordat ze als zoda- nig worden geaccepteerd. De bijdrage hierover is van Michel Huet van het Internationaal Hydrografisch Bureau in Mona co, dat deze kaartserie coördineert. AI zeggen we het zelf: een behoorlijk gevarieerd nummer. En dan hebben we nog niet eens de kaartbijlage van Marijn Bos- ma vermeld, die besproken wordt door Albert Ras. En even- min het neusje van de zalm, om in kerstdistermen te blijven, de bijdrage van Freek Rurup over zijn typografische mental maps: de door hem uitgewerkte manier om zijn herinneringen met ruimtelijk verankerde herinneringen te ordenen, in kaart- vorm. Het leidt tot heel bijzondere kartografische documen- ten, en we hadden ze graag nog groter afgedrukt dan nu het geval is. Wellicht dat zieh daarvoor nog een Sponsor aanmeldt! De redactie van het KT is op zoek naar een nieuw redactielid, dat zieh speeifiek met de advertentiewerving bezig wil hou- den. Advertenties vormen een wezenlijk onderdeel van het Kartografisch Tijdschrifi. Ze geven overzicht over de voor de kartografie relevante produeten en diensten, zoals die door bedrijven en instellingen worden aangeboden. Daarnaast vor men advertenties een belangrijke bron van inkomsten, nodig om het Kartografisch Tijdschrift uit te kunnen geven. Op dit moment houdt reeds een redactielid zieh speeifiek met advertentiewerving bezig, bijgestaan door de overige redactieleden en het bestuur. Het nieuwe redactielid zal er dan ook niet alleen voor komen te staan. Kennis van het moderne kartogra fische werkveld wordt op prijs gesteld, maar is niet strikt noodzakelijk. Enthousiasme om een actieve bijdrage aan de tot- standkoming van het Kartografisch Tijdschrifi te leveren Staat voorop. Voor wat betreft de te leveren tijdsinspanning kan worden gedacht aan 8 dagen per jaar, inclusief de tijd benodigd voor het bijwonen van de redactievergaderingen. Meer informatie over deze onbezoldigde funetie is te verkrijgen bij Ferjan Ormeling (voorzitter van de redactie, [t] 030-2531373, [e] f.ormeling@geog.uu.nl), Chris Snabilie ([t] 020-6907447, b.g.g. 020-6268549) of Albert Venemans ([t] 073-6817522 of 073-6139694, [e] b.a.venemans@dnb.rws.minvenw.nl). Bij een van deze personen kunt u ook uw belangstelling kenbaar maken. 4

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 10