De 'voedselzekerheid van alle landen' in een dynamisch kaartbeeld KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KAARTGEBRUIK F. Depuydt kaartgebruik, thematische kartografie, praktijk TREFWOORDEN map use, thematic cartography, applications KEYWORDS utilisation de cartes, cartographie thematique, applications MOTS-CLES De ontwikkelingsgraad van de verschillende landen in de we- reld is een statisch begrip. Het is een momentopname van de (semi-)actuele toestand van de som van een aantal parame- ters, die een globaal beeld van deze ontwikkeling trachten te schetsen. Dit wordt bijvoorbeeld uitgedrukt door de H.D.I. of de Human Development Index, gehanteerd door de ver schillende VN-instanties. Hoe deze ontwikkelingsgraad in de toekomst zal evolueren, zonder intensievere ingrepen van de wereldgemeenschap, is een aspect dat zelden aan bod komt en nog minder in kaart gebracht wordt. Nochtans geefit dit een bijkomende dimensie aan deze problematiek. Uitgaande van gepubliceerde onvolledige tabelgegevens, die deze evolu- tie uitdrukt in graden van voedselzekerheid, wordt in dit ar- tikel deze cijfertabel in kaartvorm gegoten en verder aange- vuld om aldus een zo volledig mogelijk wereldbeeld te krij- gen van de ontwikkelingsprognose. kerheid' van Christiaensen Tollens [1995], uitgewerkt naar het model van Philips Taylor [1991], geven een veel vlotter inzicht in deze problematiek wanneer ze in kaart zijn gebracht. We maken van de gelegenheid gebruik om dit evoluerend ver- schijnsel in een dynamisch kaartbeeld om te zetten. Synthesekaarten, waarop een globaal beeld voorkomt van de ontwikkelingsgraad van de verschillende landen in de wereld, kunnen wel eens onderling afwijken van elkaar. De reder) hier- voor is dat telkens verschillende parameters worden gebruikt en/of verschillende gewichten aan deze factoren worden ge- koppeld. De in voetnoot 1 vermelde publicaties tonen ons 00k dergelijke beeiden. Andere publicaties beperken zieh tot enkel een synthesebeeld2'. Statische en dynamische beeiden van de welvaart Inleiding De problematiek van de ontwikkelings- landen wordt veelal vanuit verschillende hoeken bekeken en bestudeerd. Meerde- re redacties trachten dan bepaalde aspec- ten van ontwikkeling of 'onderontwik- keling' - een term die vroeger frequenter gebruikt werd - te omschrijven en zelfs in kaart te brengen. Heel wat publicaties komen, met de regelmaat van een klok, met deze thema's op de markt. Ook in Belgie worden voor geografiehandboe- ken of als afzonderlijke kartografische documenten dergelijke wereldbeelden geprodueeerd1'. Niet altijd wprdt ge bruik gemaakt van ruimtelijke grafische voorstellingen of kaarten om de proble matiek voor te stellen. Dikwijls beperkt de auteur - of de publicerende instelling - zieh tot tabelmatige gegevens. Het spreekt voor zieh dat hierdoor bepaalde frappante ruimtelijk gedifferentieerde kenmerken Over het hoofd gezien wor den. De tabelgegevens over 'voedselze- Prof. F. Depuydt doeeert kartografie aan de K.U. Leuven (Redingenstraat 16 bis, B - 3000 Leuven, [e] Frans.Depuydt@ geo.kuleuven.ac.be). Het is opvallend dat de inhoud van bijna alle kaarten, die een beeld geven van ontwikkeling versus onderontwikkeling, een momentopname zijn van de werkelijkheid. Dit is dan meestal gebaseerd op cijfergegevens van een of andere internationale instantie. Jammer genoeg zijn niet alle gegevens volledig of van dezelfde darum. Niets is meer störend - zeker in onder- wijskringen - dan een wereldkaart vol witte vlekken om aan te duiden dat de gegevens van deze landen ontbreken. In het bes te geval extrapoleert de auteur het gekende cijfermateriaal en zoekt hij eiders enige bijkomende informatie, waardoor de wit te vlekken zinvol opgevuld kunnen worden. In tegenstelling tot de zopas vermelde statische kaarten, krijgt men zelden kaartbeelden te zien die het dynamisch karakter van de 'ontwikkeling' weergeven. Nochtans wijst de letterlijke betekenis van het woord 'ontwikkeling' op een dynamisch proces. Zeker in het onderwijs is het nuttig de ontwikkelings- problematiek in een toekomstperspectief te zien. Het is welis- waar interessant te weten hoe het bijvoorbeeld met de gezond- heid van een volk gesteld is, maar het is minstens zo belangrijk te weten of die toestand aan het verbeteren of verslechteren is. En zo kan men voor de meeste van die ontwikkelingsparame- ters deze toekomstgerichte vraag stellen: gaan ze erop vooruit of zijn de prognoses eerder negatief? 5

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 11