'Virtual Reality' als gereedschap bij planontwikkeling ARTIKEL 200I-XXVII-I Verbree G. von Maren 30-visualisatie, gis- en VR-integratie, interactie 3D-visualisation, gis and vr integration; interaction visualisation 3D, sig et rv, interaction TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES De beeldvorming van grote infrastructurele werken kan door het gebruik van geavanceerde technieken sterk worden verbe- terd. Voor het nemen van een besluit over het al dan niet doorgaan van dergelijke projecten, of het afwegen van be- paalde planvarianten en ontwerpkeuzes, is het belangrijk om een goed inzicht te hebben in de nieuwe situatie. Door het aanbieden van een (schijn-)werkelijkheid ('Virtual Reality' of vr) kunnen ontwerpers, politici en betrokken burgers de toe- komstige situatie op een zeer directe wijze beoordelen. De meest tot de verbeelding sprekende vorm van vr bestaat uit een real-time visualisatie van een gedetailleerd uitgewerkt en van fotorealistische texturen voorzien 3D-model van de nieuw te realiseren infrastructuur. Deze wijze van gebruik van vr is te vergelijken met een kartografisch goed vormge- geven papieren afdruk uit een gis- of CAD-pakket, een ma- quette of fotomontages. Dergelijke eindproducten (00k wel aangeduid met de term 'visual reality') zijn in eerste instantie niet bedoeld om aanpassingen aan het ontwerp of ruimtelijke analyses uit te voeren. Als vr echter op een juiste wijze gei'n- tegreerd wordt met gis en cad, dan ontstaat er een sterk ge reedschap voor ruimtelijk ontwerp, interactie en analyse, waarmee 00k nog tot de verbeelding sprekende presentades gegeven kunnen worden. Inleiding In dit artikel wordt een beeld geschetst van de kenmerken en mogelijkheden van bovengenoemd gebruik van Virtual Reality binnen het planontwikkelingsproces aan de hand van het 3D- Gls&VR-Systeem Karma-vl. Dit systeem is mede door de sectie Gis-technologie van de afdeling Geodesie van de tu Delft ont- wikkeld in het kader van het lwi (Land, Water, Milieu en In- formatietechnolgie)-programma, dat zieh richtte op de verbe- tering en ondersteuning van besluitvormingsprocessen. Binnen het Lwi-netwerk zijn daartoe tal van projecten uitgevoerd en produeten ontwikkeld om de planontwikkeling en besluitvor- ming van grote infrastructurele projecten te ondersteunen. Een eigenschap van planontwikkeling is de multi-disciplinari- teit, waarin elke 'tak van sport' eigen voorwaarden aan de vorm, omvang, interactie en presentade van en met de beno- digde geo-informatie steh. De toepassing van Gis voor de on dersteuning van dit proces is al een hele opgave, het integraal ,,-v- Ir. Edward Verbree is universitair docent bij de sectie GIS-technologie van de TU Delft, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. [e] e.verbree geo.tudelft.nl Ir. Gert van Maren is verbünden aan de sectie GIS-technologie en werkzaam bij Asset Information Systems, Nieuw Zeeland. [e] gvanmaren@ yahoo.com gebruik van vr hierin is van een geheel andere orde. Hoewel het wel de bedoe- ling was, is het systeem Karma-vl tijdens de ontwikkeling ervan niet ingezet bij 'echte' projecten als de Westerschelde- oeververbinding en de Noord-Oosterlij- ke Verbinding van de Betuweroute. Dit enerzijds door het niet integraal kunnen meewerken binnen dergelijke projecten, anderzijds 00k door politieke en be- drijfskundige krachtenvelden. De toe- passingen van Karma-vl zullen dan 00k worden beschreven aan de hand van een speciaal project, namelijk 'Zieht op Delft', waarin een reconstructie is ge- maakt van Delft anno 1660 ('negatieve' planontwikkel ing) Kenmerken van Virtual Reality Een ideaal VR-systeem kan de gebruiker de indruk geven in een andere omgeving aanwezig te zijn. Allereerst is het daar- voor noodzakelijk dat de mimte zoveel mogelijk gevuld is met een realistische weergave van een model van het studie- gebied. Bij infrastructurele werken is dat vaak een combinatie van de bestaande werkelijkheid met de toekomstige situ atie. Het beeld moet in de tijd die met een verandering van het gezichtspunt (rondkijken, verplaatsing) is gemoeid, opnieuw uit het model opgebouwd wor den (real-time rendering). Deze eis steh voorwaarden aan zowel de gebruikte Sys temen en programmatuur, als aan de modelbouw zelf. Systemen Het meest betaalbare en hanteerbare sys teem is het beeldscherm van de pc als 'raam' naar de virtuele werkelijkheid. De 10

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 16