Elektronische navigatiekaarten (ENC) Huidige Status van hun productie wereldwijd KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT M. Huet ARTIKEL productie van geografische informatie, hydrografische kartografie, overzicht production of geographical information, hydrographic cartography, survey production de l'information geographique, cartographie hydrographique, etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Op 23 november 1995 nam de assemblee van de Internatio nale Maritieme Organisatie (imo) een resolutie aan met be- trekking tot aan te houden standaarden voor de Electronic Chart Display and Information Systems (ecdis), het systeem voor elektronische weergave van zeekaarten en aanverwante informatie. De zeekaart-gegevens die voor ecdis gebruikt worden, worden aangeduid als elektronische navigatiekaar ten (enc); dat zijn gegevensbestanden afkomstig van door nationale regeringen ingestelde hydrografische diensten. Dit artikel gaat in op de productie van elektronische naviga tiekaarten, geeft aan waarom er meer tijd nodig is geweest voor hun productie dan aanvankelijk verwacht, en laat tevens zien wat er nu op de markt is, aan de hand van kaartjes en tabellen. Het beschrijft tevens wat er op dit gebied binnen kort te verwachten is. Achtergrond Het aannemen van Performance Stan dards (ps) voor het Electronic Chart Display and Information Systems (ecdis) in november 1995 heeft niet al- leen de weg bereid voor de productie van ecdis, maar 00k voor die van de elektronische navigatiekaarten (enc). Deze iMO-standaarden gaven aan dat ec- Dis-systemen, dat wil zeggen de Gis-ach- tige Systemen met digitale zeekaart-gege vens en elektronische positiebepaling die aan boord van schepen voor veilige navi- gatie worden gehanteerd, gebruikt moe- ten worden met door officiele hydrogra fische diensten (ho's, ofwel Hydrograp hic Offices) uitgebrachte elektronische navigatiekaarten. Nauwkeuriger gedefinieerd is een enc 'een met betrekking tot inhoud, structuur en format vastgelegde databa.se, uitgebracht voor gebruik in een ECDIS door officiele hydrografische diensten. ENC's bevatten zeekaart-informatie nodig voor veilige na- Michel Huet is hoofd- ingenieur bij het Internationaal Hydro- grafisch Bureau te Monaco, 4 quai Antoine ler, BP 445, MC980II Monaco Cedex, [e] pac@ihb.mc. vigatieze kunnen meer informatie bevatten dan de papieren zee kaarten (zoals vaar-aanwijzingen) welke voor veilige navigatie no dig geacht kan wordenzoals vastgelegd is in de Glossary of ECDIS-related terms in publicatie S52, Appendix 3 van de imo. enc's moeten voldoen aan de productspecificaties vastgelegd in iHO-publicatie S-57, IHO Transfer Standards for Digital Hy drographie Data, welke in detail de kaartinhoud van de enc's omschrijft in termen van 'S-57 objecten en attributen'. S-57 legt 00k de gegevensstruetuur vast welke gebruikt moet wor den voor de overdracht van enc's. De courante versie van S-57 is versie 3.0, welke stamt van november 1996. IHO-publicatie S-52 Specifications for chart content and display aspects of ECDIS bevat aanvullende specificaties voor de inhoud van enc's, voor hun weergave op ECDls-systemen en voor hun actualisering. Een voorbeeld van een detail van een elektronische navigatie- kaart op een ECDis-systeem ziet men in figuur 1. Het moet hier benadrukt worden dat ECDis-gegevens vectorge- gevens zijn en geen rastergegevens. Dat betekent dat alle objec ten van een enc, zoals een kustlijn, door een serie coördinaten zijn vastgelegd, en gei'dentificeerd worden door een speeifieke naam, wat een intelligent beheer van een ENC-database in een ecdis mogelijk maakt. Een elektronische kaart die uit rasterge gevens bestaat is het resultaat van het scannen van papieren kaarten, samengesteld uit niet meer dan een combinatie van pixels. Het is wel zo dat het gevolg van de complexiteit van vectorgegevens is dat hun productie veel meer tijd vergt dan van rastergegevens. De derde component van de ontwikkeling van ecdis, naast de standaarden van de imo (imo ps) en van de iho (publicaties S- 52 en S-57) is een standaard van de Internationale Elektrotech nische Commissie (iec), die bekend Staat als iec 61174 ecdis - Operational and Performance requirements oftesting and required Test Results. Deze standaard wordt gebruikt door de daarvoor aangewezen instellingen om ecdis te certificeren. De courante versie van deze lEC-standaard stamt uit 1997. Hoewel sommige hydrografische diensten al in het begin van de jaren negentig begonnen waren met de productie van enc- gegevens, op basis van een voorgaande versie (versie 2) van S- 57, begon de industriele productie van de relevante gegevens eigenlijk pas in 1997, na het uitbrengen van versie 3.0 van S- 57. Toch werd 00k hierna de productie van ENC-gegevens ver- 17

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 23