KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-I maar nog niet beschikbaar voor het algemene publiek) in tabel i zal verrassen. De reden hiervoor is dar enc's bij wet vastge- legde producten zijn, waarvoor de nationale regeringen verant- woordelijkheid dragen. Als gevolg daarvan moeten de verant- woordelijke hydrografische diensten er zeker van zijn dat de af- geleverde enc's geen fouten meer bevatten en zo goed mogelijk actueel gehouden kunnen worden. Dat houdt tevens in dat er voor de eindgebruiker, de zeevarenden, een operatio- nele en efficiente ENC-actualiseringsfaciliteit in het leven geroe- pen moet zijn, en de implementatie daarvan kan een kostbare en tijdrovende activiteit zijn. De volgende hydrografische diensten hebben naast enc's ook raster navigatiekaarten (rnc's) geproduceerd, welke zo lang als er geen goedgekeurde enc's van zijn voor de betreffende gebie- den voor ECDis-systemen geaccepteerd worden: Argentinie, Australie, Canada, Cuba, Verenigd Koninkrijk (wereldwijde bedekking) en de Verenigde Staten (noaa). Europa De hydrografische diensten uit Denemarken, Duitsland, Fin- land, Frankrijk, Noorwegen, Portugal, Verenigd Koninkrijk en Zweden distribueren hun enc's via het rens primär (in Stavanger, Noorwegen). Fl et aanbod daar betreft thans meer dan 260 'papieren zeekaart-equivalenten' aan ENC-gegevens. Men kan verdere informatie over primär vinden op de Website www.promar.org. De Russische wateren in de Oostzee, Zwarte Zee, Kaspische Zee en in de Noordelijke IJszee (Witte Zee, Barentszzee en Kara Zee) zijn thans volledig bedekt met enc- gegevens. Bovendien zijn er een tachtigtal enc's vervaardigd van de Middellandse Zee en Zwarte Zee door Italie, Spanje, Turkije en de Oekrai'ne. Een overzicht van de ENC-productie in Europa vindt men in figuur 3. Noord-Amerika Canada heeft al meer dan 400 operationele enc's vervaardigd van de kusten van de Atlantische en Stille Oceaan, van de Grote meren, de Saint Lawrence River en in de Noordelijke IJszee. De betreffende enc's worden gecommercialiseerd door de firma ndi (zie www.ndi.nf.ca/ndig9/cats), welke als een soort RENC functioneert voor de Canadese gegevens. De noaa in de Verenigde Staten heeft 190 enc's vervaardigd van de Atlanti sche kust, de Golf van Mexico en de grote meren; ze zijn ech ter nog niet in de handel. De Status van de bedekking van Noord-Amerika geeft figuur 4. Latijns Amerika In Midden-Amerika heeft Cuba 5 enc's vervaardigd om ze uit te testen. Dit aantal wordt aangevuld door de door de Ver enigde Staten (noaa) vervaardigde enc's van de Amerikaanse kust van de Golf van Mexico. In Zuid-Amerika hebben Chili, Peru en Brazilie samen meer dan 130 enc's vervaardigd van hun kustwateren; deze zijn echter nog niet commercieel be schikbaar. Colombia is naar verluidt ook begonnen met de ontwikkeling van een ENC-project. Flet overzicht geeft figuur 5- Oost- en Zuidoost-Azie Japan heeft al een 180 operationele enc's vervaardigd van de wateren rond de Japanse archipel, welke alle reeds in de handel zijn (zie www.jhd.go.jp). Russische enc's in dit gebied bedek- ken de Zee van Japan en de Zee van Okhotsk. China heeft 80 enc's vervaardigd van haar kustwateren, en de republiek Korea heeft 210 enc's vervaardigd van de kustwateren, welke echter nog niet in de handel zijn. Naar schatting zijn er in totaal al meer dan 700 enc's vervaardigd van de wateren in het Verre Oosten. Een honderdtal enc's zijn vervaardigd door India, zowel van de oost- als westkust, van de Nicobaren, Andamaneilanden en Laccadiven. Deze zijn nog niet te koop. Singapore heeft al 14 operationele enc's in de handel (zie www.mpa.gov.sgBoven dien hebben Japan, Indonesie, Maleisie en Singapore samen 6 enc's van Straat Singapore en straat Malakka vervaardigd. De huidige bedekkingsgraad wordt getoond in figuur 6. Australie en de Pacific Australie leidt de ontwikkeling van enc's in deze regio met 36 enc's, die echter nog niet voor de verkoop zijn vrijgegeven. Ze bedekken de Torres Straat, het Great Barrier Reef en de aan- looproutes naar de grote havens. Nieuw-Zeeland is pas begon nen met de ontwikkeling van 3 test-ENc's. Zie het overzicht in figuur 7. Procedures Gegevensdistributie: gecentraliseerde en virtuele renc's Zoals hierboven aangegeven worden de enc's gedistribueerd via regionale ENC-coördinatiecentra (renc's). Te zijner tijd moet een netwerk van renc's een wereldwijde distributie van enc's mogelijk maken, zoals aangegeven in figuur 8. Een renc kan gecentraliseerd zijn, zoals in het geval van pri mär in Stavanger, het Europese renc en het enige renc dat tot nu toe ergens is gevestigd. In een gecentraliseerde renc be- staat er een fysiek datacentrum met personeel waar ENC-gege- vens afkomsdg van alle samenwerkende hydrografische dien sten worden gecombineerd en gei'ntegreerd tot een enkele ge- harmoniseerde database, onderworpen aan kwaliteitscontrole, welke aan zeevarenden ter beschikking wordt gesteld via een aantal geaccrediteerde verkopers. Commerciele handelingen zoals het in rekening brengen van de gegevens aan de eindge- bruikers en het uitbetalen van royalty's aan de hydrografische diensten worden door deze gecentraliseerde renc's ook uitge- voerd. De organisatie van een gecentraliseerde renc wordt in figuur 9 aangegeven. Het concept van een gedecentraliseerde of 'virtuele' renc is re- centelijk ontwikkeld, en wordt gepropageerd door een aantal hydrografische diensten zoals die van Italie en Japan. In een virtuele renc worden de enc's en hun actualiseringen direct door de producerende hydrografische diensten aan de eindge- bruikers geleverd via de commerciele verkopers. Een coördine- rend lichaam zou moeten vaststellen welk deel van de ENC-ge- gevens uit een bepaald land stamt, en zou tevens de beschikba- re enc's moeten harmoniseren. Het zou ook de verschillende nationale verkoopstrategieen op elkaar moeten afstemmen. Het instellen van virtuele renc's in het Middellandse-Zeege- bied wordt thans bestudeerd. Het concept van een virtuele renc wordt aangegeven in figuur 10. De prijsstelling van enc's Hydrografische diensten moeten altijd laveren tussen hun plicht om bij te dragen tot de veiligheid van de navigatie op zee en de door de overheden opgelegde verantwoordelijkheid om de gemaakte kosten te dekken. Op dit moment zit er nog een behoorlijk verschil in de prijzen van enc's volgens de ver schillende nationale of RENC-prijsstellingen. Gezien de ambitie van de iho om tot een wereldwijde ENC-database te komen 20

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 26