KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-I ligt een verdere harmonisatie van de ENC-prijzen in de ver- wachting. Hieronder worden voorbeelden gegeven van de hui- dige verschillen. Canada: us$ 50 per enc per jaar, inclusief actualisering Japan: us$ 950 per cd-rom met 30 enc's op kleine schalen (Algemene en kustkaarten) en us$ 450 per cd-rom met grootschalige enc's (haven- en aanloopkaarten). Actualise ring van de enc's kost us$ 45 per maand. primär: Er is hier sprake van een prijsstructuur met drie ver schallende niveaus voor de drie verschallende celgroottes van enc's: gebaseerd op de bedekking in verhouding tot die van een papieren kaart. Een middelbare grootte van ENC-cel kost us$ 27,80 en de bijbehorende jaarlijkse actualisering kost us$ 19,20. Singapore: us$ 50 per cd-rom met 14 enc's (havenkaarten), inclusief maandelijkse actualisering gedurende een jaar. Het hierop volgende jaarlijkse abonnement kost us$ 40. enc veiligheidspolitiek Een aantal hydrografische diensten heeft de wens geuit om hun ENC-gegevens te beschermen om illegaal gebruik ervan te voorkomen evenals het aanbrengen van veranderingen. primär heeft al een ENC-veiligheidsstrategie gelanceerd waarbij voor- zien is in versleuteling van de gegevens, het slechts verlenen van toegang bij ingeven van een wachtwoord, en selectieve toegang tot de gegevens. Men is het wel eens binnen de iho over het feit dat de introductie van verschallende versleute- lingssystemen schadelijk zou zijn voor het hele concept van wereldwijde distributie van enc's en daarom onderzoekt men de mogelijke adoptie door de iho van een standaard veilig- heidsvoorziening. Dat zou tevens invloed hebben op de ecdis- goedkeuringsprocessen, omdat de capaciteit van ECDis-syste- men om om te gaan met zo'n veiligheidsvoorziening 00k mee- gekeurd zou moeten worden. Kwaliteitsbeheersing Binnen de iho wordt met betrekking tot enc's 00k veel ge- praat over kwaliteitsbeheersing. Hydrografische diensten heb ben over het algemeen een reputatie op te houden met betrek king tot de kwaliteit van hun producten, en ze willen daar geen inbreuk op zien maken in deze wereld van digitale tech- nologie. Bovendien is, zoals hierboven al aangegeven, een zee- kaart een bij wet vastgelegd product dat onder regeringsverant- woordelijkheid valt. Hydrografische diensten lijken in toene- mende mate bezig te zijn met hun verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van de kaarten die ze aan zeevarenden ter beschik- king stellen. Dat zit 00k achter de terughoudendheid om de laatste stap te zetten bij de aflevering van enc's. De overgang van een samengestelde papieren zeekaart naar zijn digitale equivalent wordt niet alleen bepaald door het volgen van de gedetailleerde ENC-productspecificaties volgens S-57 maar kan bovendien gecheckt worden met een toenemend aantal soft- ware-pakketten voor kwaliteitscontrole dat thans commercieel beschikbaar is. In overeenstemming met de iho is er zopas een gedetailleerde lijst beschikbaar gekomen van alle tests, die moeten worden toegepast op een enc alvorens het wordt vrij- gegeven om in S-57 te worden opgenomen. Strikte toepassing van deze lijst zou ertoe moeten leiden dat enc's praktisch fou- ten-vrije producten worden. T oekomstverwachtingen Insteilen van nieuwe renc's Zoals hierboven al aangegeven zijn er alleen in Europa renc's ingesteld. Het is echter de ambitie van de iho om de hele we reld te bedekken met een netwerk van met elkaar verbonden renc's. Op die manier zou elke gebruiker van een bepaalde renc ENC-gegevens kunnen krijgen van elk deel van de wereld. Heiaas vergt het instellen van gecentraliseerde renc's zoals primär behoorlijke begininvesteringen. Zowel deze financiele als politieke overwegingen hebben het instellen van renc's in sommige regio's vertraagd. Men hoopt en verwacht thans dat het nieuwe concept van virtuele renc's de vestiging van addi- tionele renc's zal vergemakkelijken. Volgens een recente iho- beslissing zal de bestaande operationele structuur van regionale zeekaartcommissies gebruikt worden als een middel om de in- stelling van nieuwe renc's te bevorderen. Interim-maatregelen - 'dual fuel' ecdis Het langzame tempo van de productie van de complexe ENC- gegevens heeft sommige hydrografische diensten ertoe gebracht naar interim maatregelen te zoeken om de gaten te dichten. Rasterkaarten zijn gemakkelijk, goedkoop en relatief snel te produceren, en daarom zijn een aantal hydrografische diensten begonnen met de ontwikkeling van rasternavigatiekaarten (RNc)-programma's. Met name het Verenigd Koninkrijk heeft een wereldwijde bedekking met rnc's. In december 1998 heeft de imo, op basis van een voorstel van de iho, besloten om het gebruik van ECDis-rasternavigatiekaarten goed te keuren voor die gebieden waarvan nog geen ENC-gegevens beschikbaar zijn. Het betreft hier resolutie MSC.87 (70). Dit heeft geresulteerd in de ontwikkeling van 'dual fuel' ECDls-systemen, die dus als het wäre gestookt kunnen worden met twee soorten brandstof, vec- torkaarten en rasterkaarten, dat wil zeggen zowel enc's als rnc's. Men heeft reeds succesvol geexperimenteerd met derge- lijke dual fuel ECDis-systemen op de scheepvaartroutes in het verre Oosten tussen Singapore en Hong Kong. Het zou een adequate oplossing kunnen vormen om zeevarenden er alvast toe te brengen om door hydrografische diensten geproduceerde elektronische zeekaartgegevens te gebruiken, tot het moment waarop een ENC-bedekking van de hele wereld is gerealiseerd. Dit zou met name nuttig zijn voor Midden-Amerika, waar ENC-gegevens voor zeevarenden nog niet vrij beschikbaar zijn. Een regionaal IHO-Iichaam (Caribbean and Gulf of Mexico Hydrographie Commission) bestudeert thans het dual fuel concept voor implementatie in dit gebied. Evolutie van de iho transfer standaard De structuur, inhoud en het format van de enc zijn gebaseerd op iHO-standaard S-57, welke is ontwikkeld in een tijd waarin er nog geen internationale standaarden beschikbaar waren voor de overdracht van geografische informatie. Vanaf 1994 heeft de Internationale Standaardiseringsorganisa- tie ISO 20 basisstandaarden ontwikkeld voor geografische in formatie. Een aantal van deze standaarden bevindt zieh nu in het laatste Stadium van hun implementatie, en de iho over- weegt thans S-57 'n overeenstemming te brengen met deze iso-standaarden, met de doelstelling om S-57 zelf °°k tot een iso-standaard te maken. Dat zou S-57 meer gewicht geven op internationaal niveau, en het zou op S-57 gebaseerde produc ten zoals enc meer compatibel maken. Niet-zeevaartkundige toepassingen De figuren 9 en 10 geven al aan dat men deze ENC-gegevens 00k voor andere dan navigatie-toepassingen kan gebruiken, 21

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 27