Hoe een kartograaf omgaat met de wassende gegevensstroom 24 ARTIKEL 200I-XXVII-I F.J.M. van der Wel teledetectie, beheer en gebruik van geografische informatie, onderzoek TREPWOORDEN remote sensing, management and use of geographical information, research KEYWORDS teledetection, gestion et utilisation de rinformation geographique, recherche MOTS-CLES De mensheid komt steeds meer te weten over zn leefom- geving door gebruik te maken van moderne waarnemings- systemen. Satellieten bespieden onze planeet en voorzien ons van een onvoorstelbare hoeveelheid gegevens. De satellieten die in het kader van het eos (Earth Observing System)-pro- gramma van NASA gaan opereren, zullen al gauw meer dan z terabytes (ofwel 2000 Gbytes) per dag aan data naar de aarde versturen; dit Staat gelijk aan de inhoud van ruim 6600 sets van de vermaarde Encyclopaedia Britannica\ De inwinning en verwerking van deze gegevens is traditioneel het gebied van verschillende disciplines, zoals bijvoorbeeld beeldbewerking en patroonherkenning, geo-informatica, landmeetkunde en kartografie. Onder invloed van de veranderende technologie aan zowel de inwin- als verwerkingskant (satellieten, Compu ters) hebben deze vakgebieden een sterke ontwikkeling door- gemaakt. De grote hoeveelheden data vereisen nieuwe gereed- schappen om de benodigde informatie te verkrijgen. Techniek en de veranderende rol van de kartogra fie Vanaf de vroegste oudheid heeft de mensheid getracht het hoe en waarom van zijn leefomgeving te doorgronden. Gedurende die tijd is het uiterlijk van onze continu veranderende planeet steeds beter beschreven en wordt getracht de processen die ver- antwoordelijk zijn voor haar dynamische karakter te doorgron den aan de hand van complexe modelleringen. Kaarten heb ben in dit geheel altijd een belangrijke rol gespeeld: "maps serve as a visual shorthand for how we conceptualise and integrate the unknown" [Hall, 1993]. Of het nu de oudste kaart van een be- woonde piek is (de Bedolina-kaart is waarschijnlijk tussen de 3500 en 4000 jaar oud [Thrower, 1996], of een satellietbeeld- mozaiek van onze moderne tijd, al deze representaties verbeei den de Status quo van technieken waarmee gegevens over spe- cifieke geografische thema's verzameld en gecommuniceerd kunnen worden. Chrisman [1982] steh poetisch dat any map is a fossil(l), reflecting the technology used in itsproduction."Techniek heeft de kunst en wetenschap van het kaartmaken veranderd, "...instrumentation has been the silent partner of all cartographic revolutions... [Hall, 1993]. Dr. Frans van der Wel is werkzaam als GIS- onderzoeker bij de afdeling Satellietdata van het KNMI, Postbus 201, 3730 AE De Bilt [e] frans.van.der.wel knmi.nl De allereerste ontwikkelingen in het drukken van kaarten markeerden het be- gin van het democratiseren van geogra fische kennis [Kraak Ormeling, 1996] Doordat het mogelijk werd in een be- perkte periode meerdere kopieen te ver- spreiden kon een groot publiek worden bereikt. Een even ingrijpende ontwikke ling werd ingezet door de eerste luchtfo- to, genomen door Gaspard-Felix Tour- nachon ('Nadar') in 1858, waarmee een nieuw tijdperk werd ingeluid voor de verzameling van topografische basisgege- vens [Strain Engle, 1992]. Verkennin gen vanuit de ruimte werden voorafge- gaan door de allereerste vlucht van een satelliet, namelijk de Russische Sputnik in 1957, snel gevolgd door de Ameri- kaanse Tiros-i-satelliet voor meteorolo gische toepassingen in i960. Het syste matisch observeren van de aarde vanuit de ruimte was begonnen! Deze techno logische mijlpalen in de geschiedenis van de remote sensing hebben hun effect ge- had op de kartografische praktijk, niet in het minst door de overweldigende in vloed van de vogelvluchtkaarten waarop grote gebieden in beeld werden ge bracht. Ook de grootschalige introductie van Computers sinds de jaren zeventig heeft het vakgebied aanzienlijk veran derd. De invloed van deze technologi sche en aanverwante organisatorische ontwikkelingen op de verzameling, op- slag, verwerking en presentatie van ruimtelijke gegevens heeft aanleiding ge- geven tot een computer-ondersteunde kartografie die nog immer evolueert. De informatie-revolutie en het di gitale tijdperk Geo-informatie neemt een sleutelpositie

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 30