Slotakkoord van een kaartenmammoet: de kartografische productie van de firma Mortier, Covens Zoon (1794-1866) KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL A4. van Egmond geschiedenis van de kartografie, particuliere kartografie, onderzoek TREFWOORDEN history of cartography, commercial cartography, research KEYWORDS histoire de cartographie, cartographie privee, recherche MOTS-CLES De geschiedenis van de i9e-eeuwse kaartenhandel in Neder- land is een nog grotendeels onbeschreven blad. Ook van de Amsterdamse firma Mortier, Covens Zoon (1794-1866) was tot voor kort amper iets bekend1'. En dat terwijl deze kaartenproducent toch de directe opvolger was van het be- faamde uitgevershuis Covens Mortier, de onbetwiste marktleider van de i8e-eeuwse commerciele kartografie. Recent bronnenonderzoek heeft er echter toe geleid, dat de mist rondom de productie van de ondernenting en haar posi- tie ten opzichte van andere kaartenuitgevers in belangrijke mate is opgetrokken. Vrijwel elke kaartencollectie - waar ter wereld dan ook - heeft een of meerdere kaarten en atlassen van Covens Mor tier in het bezit. Het is tekenend voor de enorme productie van deze kartografi sche mammoet, of zoals Fockema An- dreae en Koeman2' het wat oneerbiedig noemen "de achttiende eeuwse 'Super markt' der kartografie". Een schatting aan de hand van bewaard gebleven fondscatalogi levert een aantal van ruim 3.000 afzonderlijke kaarten en tientallen atlassen op, die in forse oplagen moeten zijn gepubliceerd^). In tegenstelling tot de kartografische nalatenschap van Co vens Mortier verkeren de kaarten van Mortier, Covens Zoon in relatieve anonimiteit. Enerzijds komt dat door een geleidelijke inkrimping van het fonds en het wegvallen van de exportmarkt vanaf het einde van de i8e eeuw. Anderzijds mag de wetenschappelijke belangstelling voor i9e-eeuwse kaarten ten opzichte van ouder materiaal wat geringer worden ge- noemd. Toch zijn de kartografische pro- ducten van Mortier, Covens Zoon een Studie meer dan waard, onder meer van- wege de mogelijkheid om bepaalde ont- wikkelingen binnen de lange bestaanspe- riode van de uitgeverij Covens Mor- Drs. Marco van Egmond is AiO historische kartografie aan de Universiteit Utrecht. (Hoorneslaan 459, 2221 GD Katwijk, [t] 071-4020814, [e] m.vanegmond@ geog.uu.nl). tier waar te nemen. De wortels van deze firma liggen immers al in het laatste kwart van de 17c eeuw. Het fundament Aan de basis van het uitgevershuis stond Pieter Mortier (1661- 1711), die zieh in 1685 als boekhandelaar op de Vijgendam in Amsterdam vestigde. Naast de uitgave van boeken, legde hij zieh toe op de publicatie van nagegraveerde Franse kaarten. Ook kregen herdrukken van oude Nederlandse koperplaten met daarop kaarten een plekje in zijn fonds. Daarnaast bracht hij een uitgebalanceerd scala aan atlassen op de markt, waar- onder land-, zee-, zak- en historische atlassen. Pieter moet een harde werker en uitgekookt zakenman zijn geweest, want met zijn nering wist hij een fortuin te vergären^. Na Pieters over- lijden in 1711 zetten zijn weduwe Amelia s-Gravesande (1666- 1719) en zijn broer David Mortier (1673-1728?) de zaak voort. Uiteindelijk begon in 1721 het tijdperk 'Covens Mortier', toen Corneille of Cornelis Mortier (1699-1783) - zoon van Pie ter - samen met zijn zwager Johannes Covens (1697-1774) met name kaarten en atlassen ging verhandelen. Veelal werden deze kartografische artikelen gedrukt met behulp van oude ko perplaten, die al eerder dienst deden toen Pieter Mortier aan het roer van de firma stond of zelfs nog vöör die tijd. Gestaag wisten Cornelis Mortier en Johannes Covens een kwantitatief indrukwekkend fonds op te bouwen, waarbij zij steeds meer terugvielen op het kopieren van toentertijd moderne Franse kaarten. Na de dood van Johannes Covens in 1774 werd zijn zoon Jo hannes jr. (1722-1794) mede-eigenaar. Toen in 1783 ook Corne lis Mortier overleed, werd Johannes jr. Covens al spoedig bij- gestaan door zijn zoon Cornelis (1764-1825, figuur 1). Deze laat ste was het, die in 1794 - het jaar waarin Johannes jr. stierf - de zaak 'Mortier, Covens Zoon' ging noemenJ). Onder deze naam zou de groothandel in boeken tot in 1866 een behoorlijk aantal kaarten, atlassen en boeken aan de man brengen. Het huis Mortier, Covens Zoon Cornelis Covens was een intelligente man, die - getuige zijn ei gen publicaties op het gebied van globes en astronomie - goed 29

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 35