KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-I nog beter dan zijn vader, want ze beleefden na 1825 de ene nieuwe druk na de andere. In 1839 volgde bijvoorbeeld van De weg der zaligheid de negende druk (1824: derde druk), terwijl in 1862 de 4ie druk van het Verkort vraagboekje van de persen rol- de (1830: tiende druk)! Resultaat van deze toenemende orientatie op de boekhandel was het langzaam maar zeker wegkwijnen van de kartografi- sche negotie. Illustradef voor de gang van zaken zijn de leve- ranties van kaarten, atlassen en boeken aan de Middelburgse boekhandel Van Benthem-JUtting. Sinds de oprichting in 1801 zijn van deze onderneming vrijwel alle boekverkopersboeken bewaard gebleven20'. Daar het bedrijfsarchief van Mortier, (Ho vens Zoon verloren is gegaan, vormt de boekhouding van Van Benthem-Jutting een belangrijke bron voor de recon- structie van de afzet. Figuur 6 geeft het aantal geleverde artike- len over de periode 1801-1866 weer, onderverdeeld in kartogra- fische producten en boeken (linker y-as). Voorts is de totale kostprijs van beide groepen weergegeven (rechter y-as), waarbij geen correctie voor de jaarlijkse inflatie is toegepast21'. Opmer- kelijk is de aanvankelijk grote afzet aan kaarten en atlassen, soms met tientallen per bestelling tegelijk. Na 1815 nam de handel in boeken evenwel de overhand, eerst qua kwantiteit en later 00k qua geldelijke omzet. Een tijdelijke expansie in de le- verantie van kartografisch materiaal was zichtbaar in de perio de 1836-1840 en dit had inderdaad te maken met de eerder ge- memoreerde kaartuitgaven van de Nederlandse provincies. Al- lesbehalve verwonderlijk vonden vooral de kaarten van de provincie Zeeland bij Van Benthem-Jutting gretig aftrek. Na 1840 speelden kaarten en atlassen van Mortier, Covens Figuur 3 - Kaart van Zoon geen rol van betekenis meer in de de provincie Gelder- totale afzet22). Daarentegen vonden vele land uit 1838, op ka- honderden religieus geente boeken, toen gedrukt met meestal exemplaren van de drie hierbo- rechtsboven het bijbe- ven genoemde theologische werken, hun hörende hoesje. (Par- weg naar Middelburg. Desalniettemin ticuliere collectie; foto: nam de totale omvang van de leveranties Marco van Egmond) en de omzet geleidelijk af. In 1866, het laatste jaar dat Mortier, Covens Zoon actief was, werden uiteindelijk voor ruim acht gülden nog 54 exemplaren van het Verkort vraagboekje geleverd. In datzelfde jaar hield Cornelis Joannes Covens de kaart- en boekhandel voor gezien. Zijn enige nog levende zoon, Jacobus Carel Johannes Covens (1842-1924), zag er kennelijk geen brood in om de zaak over te nemen. Hij zou het Schoppen tot bouwkundig ambtenaar. Cornelis Joan nes zelf verhuisde in 1867 van het Rus- land, waar hij sinds 1857 met zijn winkel gevestigd was, naar de Vondelkade (te- genwoordig Overtoom geheten). Na de dood van zijn vrouw Coba Lourens (1808-1884) verhuisde hij een laatste maal en betrok hij samen met zijn gees- teszieke dochter Cornelia Covens (1835- 1917) een pand aan dezelfde kade. Aldaar stierf in 1890 de laatste representant van het uitgeversgeslacht Covens Mortier. 32

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 38