Structuur in kaartprojecties 1/ 1/ KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN 15 P.G.M. Mekenkamp Inleiding Het gebruik van kaartprojecties in de he- dendaagse Gis-software, roept bij de meeste gebruikers nog steeds veel vragen op. Dat er, voorafgaand aan de visualisa- tie van geo-informatie, een keuze ge- maakt moet worden is doorgaans wel duidelijk, maar wat de consequenties kunnen zijn van een foutieve keuze blijft een uiterst mistig gebied. Ook de keuze voor een ellipsoide (in het Engels aange- duid als datum en als ellipsoid), veroor- zaakt niet zelden nogal wat verwarring. Dat komt vooral door het niet altijd consequente taalgebruik in handleidin- gen en het ontbreken van correcte infor- matie. In dit kernkatern wordt een aan- zet gegeven om iets meer structuur te brengen in de betekenis en de plaats van kaartprojecties in het totale proces van ruimtelijke transformaties. Wat is een kaartprojectie? Een kaartprojectie is de transformatie van punten op het ge- kromde aardoppervlak naar het platte vlak van de kaart. Hier- bij gaat het altijd om de omzetting van driedimensionale coör- dinaten naar tweedimensionale coördinaten. Voor de andere transformaties (3Ö-»-3D en 2D->2D) wordt kernkatern 13 [Knippers, 2000] Driedimensionale vastlegging Omdat bij kaartprojecties de derde dimensie dus het uitgangs- punt is, verdient de wijze waarop de punten in ruimtelijke zin op het aardoppervlak zijn vastgelegd, als eerste onze aandacht. We gaan hier even voorbij aan de vraag hoe de gegeven coör dinaten eventueel zijn 'teruggerekend' vanuit een tweedimen- sionaal nationaal coördinatenstelsel via inverse projectie-vergelij- kingen naar coördinaten in de derde dimensie. De vastlegging kan op twee manieren: Ruimtelijke cartesische coördinaten (fi- guur 1). Hierbij wordt gebruik ge- maakt van een rechthoekig ruimtelijk assenstelsel waarvan de oorsprong sa- menvalt met het middelpunt van de aarde (geocentrisch), de z-as samenvalt met de rotatie-as van de aarde, het x-z- vlak zo is gekozen dat daarin Green- wich ligt, en de plaats P wordt vastge legd door drie aßtanden op de assen (x, y en z). Ruimtelijke poolcoördinaten (ßguur 2). Hierbij wordt gebruik gemaakt van een mathematisch model (bol of ellipsoi de), waarvan het middelpunt samenvalt met het middelpunt van de aarde, de half-korte-as van de ellipsoide samen valt met de rotatie-as en de plaats wordt vastgelegd door twee hoeken en een afstand. Bij geografische bolcoördinaten zijn dat: cp, X en R, waarbij R de straal van de bol is; bij geogra fische ellipsoidische coördinaten: (p, X en N, waarbij N de zgn. eerste hoofdkromtestraal is. Tweedimensionale vastlegging Ook voor de tweedimensionale vastlegging kan gebruik gemaakt worden van zowel cartesische als poolcoördinaten. Bij terrestri sche metingen in de landmeetkunde (tachymetrie) worden poolcoördinaten gebruikt: door meting van een hoek en een af stand kan immers de ligging van een punt worden vastgelegd. Vastlegging op een kaart gebeurt echter doorgaans alleen als we over cartesische coördinaten beschikken (X,Y). Van de derde naar de tweede dimensie Hoewel ruimtelijke cartesische coördinaten bij het totale ruim telijke transformatieproces de nodige aandacht verdienen, kunnen we ons bij de kaartprojecties beperken tot de omzet ting van ruimtelijke poolcoördinaten naar tweedimensionale cartesische coördinaten. Het kiezen van een geschikte projectie In de meeste gevallen waarin de Gis-gebruiker met de projec- tiekeuze wordt geconfronteerd, heeft hij te maken met de transformatie van gegevens naar een bestaand nationaal coör dinatenstelsel dat gedefinieerd is met een reeds vastgelegde el lipsoide en kaartprojectie. Voor de Nederlandse topografische kaart zijn dat de ellipsoide van Bessel en de stereografische projectie. De meeste GiS-programma's kennen de formules voor de transformatie naar veel, vaak voorkomende, nationale coördinatenstelsels. Soms worden aanvullende gegevens ge- vraagd zoals bijvoorbeeld de gegevens m.b.t. de zgn. false east- ing en de false northing. Hierbij gaat het om de verschuiving van het nulpunt van het coördinatensysteem t.o.v. het centrale punt van de projectie. In Nederland worden dan de waarden X 155 km en Y 463 km bedoeld. In de gevallen waarin de Gis-gebruiker zijn eigen projectiekeu- ze kan bepalen, is hij aangewezen op de beschikbare kaartpro- Ir Peter Mekenkamp is werkzaam bij de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht, Heidelberglaan 2, 3584 CS Utrecht, [t] 030 - 253 2047, [e] p.mekenkamp@ geoe.uu.nl. verwezen naar Greenwich z-as rotatie-as Aardoppervlak z P y y-as Ellipsoide Greenwich Figuur 1 - Ruimtelijke cartesische coördinaten Figuur 2 - Ruimtelijke poolcoördinaten 57

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 3