Typografische mental maps ARTIKEL F. Rurup 200I-XXVII-I visualisatie, kartografische vormgeving, praktijk visualisation, map design, applications visualisation, conception cartographique, applications TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLfiS Aanleiding tot het schijven van dit artikel is het maken van examenwerk dat zieh afspeelt op het gebied van de (vrije of artistieke) kartografie, en contacten met de gemeente Rotter dam, naar aanleiding van een mailing met betrekking tot het examenwerk. Typografische mental maps vormen een bijzondere soort kaarten, naast de topografische, bodem-, geologische, en alle andere denkbare kaarten die we kennen. Ze zijn een persoon- lijke interpretatie van gegevens die aan een speeifieke piek gerelateerd zijn. Freek Rurup maakte er tien voor zijn exa- men aan de Hogeschool voor de Künsten te Utrecht. Inleiding Plaatsgebonden gegevens, zoals de aanwezigheid van dämmen, verhalen die zieh, ergens hebben afgespeeld en bijvoorbeeld liedjes die in dialect zijn gezongen, vormen onderwerpen van de typografische mental maps. De kaarten worden mental maps genoemd vanwege het feit dat zij een persoonlijke ver- taling van de verzamelde informatie vormen. Het nauwkeurig bekijken van topografische kaarten vormt voor mij een belangrijke stap bij de voorbereiding van een va- kantie. Informatie die daaruit naar boven komt is vaak aanlei ding om de vakantie een bepaalde draai te geven. Voorbeelden daarvan zijn het voorkomen van bepaalde plaatsnamen, het schijnbaar vreemde trace van een spoorlijn enz. Mijn belang- stelling voor topografische kaarten komt voor een groot deel voort uit de Studie Tuin- en landschapsinrichting. Bij deze Studie, en bij m'n werk op een bureau voor land- schapsarchitectuur, vormen topografische kaarten een belang rijke bron van informatie. Niet alleen de meeste recente kaar ten zijn dan van belang, maar ook oude. Kaarten van 1850 bijvoorbeeld, of van 1930; deze verraden veel over de ont- staansgeschiedenis van een gebied en daarmee over de samen- leving van tegenwoordig. In die samenleving zijn weer allerlei gegevens geografisch of ten opzichte van elkaar bepaald. En daarmee is de basis gevormd voor de mental maps. Ik realiseerde me tijdens mijn Studie dat veel mensen niet di- rect denken aan het feit dat zoveel alledaagse dingen en onder werpen geografisch bepaald zijn. Ik raakte benieuwd naar de typografische verbeeldingsmogelijkheden ervan. Met andere Freek Rurup is grafisch ontwerper. Amalia van Anhaltstraat 9, 5616 BG Eindhoven, [e] freek.rurup@iae.nl, [t] 040-2573318 woorden: hoe kun je nu iets over plaats namen of geografisch bepaalde gegevens zeggen, zonder de plaatsnamen feitelijk te noemen? En: voeg je daarmee iets toe aan alle bestaande kaarten? Het examenjaar bood alle ruimte voor het maken van kaarten en het verbeei den van geografische gegevens. Wat ik graag tijdens mijn examen wilde maken, was een 'Typografische landkaart van Herinneringen'. Het onderzoek daarbij bestond vooral uit veel vragen: wat maakt een kaart tot een kaart, wat zijn herinneringen, wat valt er allemaal on- der typografie, wat voor soort herinne ringen zijn er allemaal? Herinneringen In het kort was mijn gedachtegang als volgt: Wat is een herinnering? Je gaat in ge dachten terug naar een gebeurtenis of si- tuatie die je eerder hebt meegemaakt, of naar een eerdere herinnering. Kenmerk hiervan is: aan welke gebeurtenis of her innering je ook denkt, deze heeft altijd ergens plaatsgevonden, iets heeft zieh er gens afgespeeld. Gebeurtenissen en her inneringen kun je dus op de kaart weer- geven en een piek geven. Welke herinneringen kun je onderschei- den? Persoonlijke, dus individuele herin neringen, zoals een eenzame avond thuis, of een lekke band in je eentje in het holst van de nacht. Maar er zijn ook Figuur 1 - Kaart 'StreekliteratuurIn deze kaart zijn fragmenten weer- gegeven van Streekromans. AI lezende komt men erachter dat het gaat over een pastoor, de varkenshouderij, het Station in Zierikzee enzovoort. De onderlinge rangschikking van deze fragmenten maakt het verhaal compleet: het gaat over Nederland. 38

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 44