SIT Holle Bolle Gijs Hansje Mariken Neeltje Jan Klaassen de Bloemenmeisjes ker M jantje Greetje Zoete Lieve Gerritje Ketelbinkie Maurits KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-I 't Peerd van Ome Loeks Us Mem Berend Botje Foekje en Fedde Ellert en Brammert de Dokwerker de Ballenjongens Bartje Lange Jan op over kaarten en alledaagse gegevens wordt gedacht. Graag filosofeer ik daar wat over. De bedoeling van mijn kaarten is eigenlijk het bij het publiek oproepen van vragen: "Welke kaart geeft nu de werkelijkheid weer? Wat is de werkelijkheid? Je kunt met elk onderwerp dat je aanspreekt een eigen kaart maken; met de piek waar jij Staat als uitgangspunt. Wat voor jou belangrijk is, kan voor een ander totaal niet aan de orde zijn". Tijdens de exposities waarop de kaarten te zien waren, verras- ten de kaarten de bezoekers. Dat kwam, denk ik, vooral door het feit dat de kaarten er helemaal niet uitzien als kaarten. Maar ook doordat de kaarten zoveel herkenning oproepen. Bij het zien van de kaarten begon men vaak al aanvullingen te ma ken en eigen kaarten te bedenken. En dat geeft misschien het beste weer wat ik met de kaarten wilde bereiken: laten zien dat je op een heel bijzondere, jezelf verwonderende wijze de meest alledaagse zaken in beeld kunt brengen. Zeeuws Meisje Prins Jan d'n Urste Hendrik Emma Wilhelmina kers worden vervangen door tekstregels; de vormgeving (lettertype, kleurgebruik enz.) daarvan afgestemd op de aard van het te vervangen beeldelement. Met deze stap kwam ik dichter bij het doel, maar nog steeds voelde ik me te zeer gebon- den aan wat de topografische onder- grond te bieden had. Bovendien zou het kiezen van een klein deel van de Neder- landse kaart een te groot deel van het publiek buiten spei zetten en dat was niet de bedoeling. Ik wilde me daarom alleen richten op onderwerpen die zieh goed lenen voor een typografische ver- taling en die bij een breed publiek her kenning oproepen. Typografische mental maps De opdracht zou voor mij pas geslaagd zijn als de kaarten iets zouden toevoegen aan alle bestaande kaarten. Niet in stof- felijke zin, maar juist in de manier waar- Figuur 4 - Kaart 'Le gendarische figuren Namen als Sil, Bar tje, Flipje, Hansje en Marieke verwijzen naar verbalen die zieh ergens hebben af- gespeeld. Niemand kent de personen zelf, maar ze staan voor een verhaal en daar- mee voor een piek in Nederland. De kaarten van Ne derland zijn daarmee meer geworden dan een kaart zoals we die allemaal kennen. Summary F. Rurup - Typographie mental maps Keywords: visualisation, map design, applications For my Graphic Design exams I made a series of ten typographic mental maps. Düring the preliminary stages I abandoned traditional mapping methods. Eventually I sueeeeded in making maps that consist solely of typography. On the maps characteristics of specific places in the Netherlands are typographically displayed. By, for instance, mentioning the names of legendary people at the spot where the stories took place, a map of the Netherlands appears. With these typographic mental maps I tried to add something to existing maps. I wanted to try to show people how they could get another view oftheir usual surroundings. I think I sueeeeded, by choosing subjects that are accessible to a large audience. Resume F. Rurup - Cartes mentales typographiques Mots-cles: visualisation, conception cartographique, applica tions Pour mes examens de visualisation graphique, j'ai realise une serie de dix cartes mentales typographiques, la suite des exercices qui m 'ont fait abandonner La representation cartographique tradition- nelle. Ces cartes se composent uniquement de la Typographie indiquant la localisation des lieux aux Pays-Bas, y compris, par exemple, le nom des figures legendaires l'endroit de leurs exploits. Ainsi, de cette fagon, je voulais creer une valeur ajoutee aux cartes existantes, en essayant de faire apparaitre une autre vision sur les choses de tous les jours. Par la suite du choix des sujets, identifiables par un large public, je crois quej'y suis parvenu. 41

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 47