Le goCit l DE KAART OP STRAAT Ottos* De kaart op tafel Veldwerk in de Cevennen leverde deze fraaie kaart op tafel op. M. Bosma De linkercartouche draagt de tekst: 'Zooais de Achtkasteelentocht van Vör den wordt geroemd Zoo worden Bak- ker's spijzen, dranken ook met eere steeds genoemd'. De rechtercartouche vermeldt heel toepasselijk: 'In Lente- Herfst- of Zomertooi 't Geldersch landschap is altijd mooi'. De kaart is zelfs gesigneerd; rechtsonder Staat: 'J.H.K. Van Der Wal 1926'. Deze Van der Wal was een representant van het plaatselijke schildersbedrijf, dat het hotel destijds onder handen nam. Dit bedrijf is nog steeds actief in de Graafschap. Ook tegenwoordig kan men op een mooie dag de bewuste tocht längs de kasteien maken. Het is dan echter wel raadzaam om niet alleen af te gaan op deze muurkaart, maar ook op een be- trouwbare hedendaagse kaart! M. van Egmond Een muurkaart in Vörden Hotel-cafe-restau- rant Bakker in het Gelderse Vörden is in het bezit van een kartografische curiositeit: op een muur in het cafe- gedeelte is een grote kaart (ca. 100 x 500 cm) ge- schilderd. Min of meer cen- traal op deze kaart Staat de plaats Vörden in het al- gemeen en uitba- ter Bakker in het bijzonder. Met een rode kleur is de route van een auto- of fietstocht aangegeven, die längs acht fraaie kasteien in de nabije omgeving voert. Deze landhuizen - Vörden, Hack fort, Den Bramel, De Wildenborch, 't Medier, De Wiersse, Onstein en Kiefis- kamp - zijn op de kaart in opstand weer- gegeven. Verder staan de belangrijkste wegen en waterlopen ingetekend en ook de spoorlijn ontbreekt niet. Links en rechts van de muurkaart bevinden zieh - naast twee wapenschilden - 'cartouches'. 42

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 48