GIS Selectie van kaartprojecties binnen 44 ARTIKEL Heere M. Storms 200I-XXVII-I kaartprojecties, gis, onderzoek map projections, gis, research projections cartographiques, Gis, recherche TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Het aantal projecties binnen Gis-systemen lijkt ongemeen groot. Arclnfo kent 46 verschillende projecties, Maplnfo kent er zelfs 418. Hierbij moet overigens vermeld worden dat veruit de meeste projecties werken met een nationaal graad- netsysteem, en te herleiden zijn tot een zelfde soort (vaak azi mutaal). Aan de Universiteit Utrecht wordt momenteel on derzoek gedaan naar de mogelijkheden om de keuze van een projectie binnen Gis-pakketten te vereenvoudigen. Het doel van het onderzoek is om op een nieuwe manier tot het selec- teren van een juiste projectie te komen, namelijk op grond van de metrische kwaliteit ervan. Deze metrische kwaliteit wordt bepaald door middel van de 'Cirkelmethode'. Elger Heere en Martijn Storms zijn Studenten GIS-Kartografie aan de Universiteit Utrecht. Dit artikel is gebaseerd op hun gezamenlijk afstudeeronderzoek. [e] e.heere students. geog.uu.nl, [e] m.storms@ students. geog.uu.nl. Projectieclassificatie Geografische informatiesystemen hebben het proces van kaart- vervaardiging eenvoudiger gemaakt. De kans op het maken van fouten is hiermee echter 00k toegenomen [Nyerges Jan- kowski, 1989]. Om goede kaarten te kunnen maken moet ie- dere Gis-gebruiker basiskennis hebben van de projectieleer [Snyder, 1987]. Alleen dan is de gebruiker in Staat om een juis te projectie te selecteren. Voordat deze selectie plaatsvindt, moeten de projecties eerst geclassificeerd zijn [Nyerges Jan- kowski, 1989]. Er zijn diverse pogingen gedaan om tot een sluitende classificatie te komen. In tegenstelling tot bij de klassieke benaderingen wordt in ons onderzoek de plaats op aarde van het af te beeiden gebied bui- ten beschouwing gelaten. Door transformaties is het tegen- woordig mogelijk om projecties met hun raaklijn of raakpunt door het af te beeiden gebied te laten gaan. De 'verplichte' keuze voor een azimutale projectie bij polaire gebieden, cilin- derprojecties bij equatoriale gebieden en kegelprojecties bij de gematigde zones lijkt dan 00k achterhaald. AI naar gelang het doel van de kaart kan gekozen worden voor een conforme, equivalente of equidistante projectie. Bij conformiteit zijn de hoeken op de kaart gelijk aan de hoeken in werkelijkheid. Ver- vormingen treden dan op bij afstanden en oppervlakten. Is een kaart equivalent, dan is deze oppervlaktegetrouw. Een equidis tante kaart is afstandsgetrouw längs bepaalde lijnen in de kaart of vanuit den of twee punten op de kaart. Afstandsgetrouw- heid geldt dus nooit voor de gehele kaart. Combinaties van doelen zijn mogelijk. Dat kan leiden tot de keuze voor een projectie die noch conform, noch equivalent is. Pseudo-vor- men zijn bijzondere constructies die kunnen worden gebruikt om de aanwezige vervormingen nog verder te verminderen. Bij pseudo-vormen is er geen sprake meer van zuivere projectie- vlakken, maar zijn de kaartbeelden gebaseerd op wiskundige formules. Bij toepassing daarvan wordt een projectievlak ver- vormd. De manier waarop dit gebeurt is per projectie verschil- lend. Tabel 1 geeft de projecties die in het onderzoek zijn ge bruikt, volgens de door ons gehanteerde classificatie. Probleemstelling Zoals in de inleiding al is aangegeven, is het wenselijk dat de keuze voor een kaartprojectie in Gis-pakketten vereenvoudigd wordt. Belangrijk hierbij is dat de Gis-gebruiker een bewuste keuze voor een projectie maakt. In de huidige Gis-pakketten verschijnt er een projectie op het scherm zonder dat de gebrui ker er over na heeft kunnen of hoeven denken. Via een aantal vragen in het GlS-pakket met betrekking tot het doel van de kaart en de grootte en vorm van het af te beeiden gebied, zou de gebruiker zelf moeten bepalen welke projectie voor zijn toe passing het meest geschikt is. In een dergelijke selectieproce- dure wordt uiteindelijk een keuze gemaakt uit een beperkt aantal projecties. Zo is het bijvoorbeeld overbodig uit allerlei verschillende equivalente projecties te moeten kiezen. De equi valente projectie met de hoogste metrische nauwkeurigheid volstaat. Dat wil overigens niet zeggen dat de mogelijkheid om een andere projectie te kiezen moet verdwijnen. Het is zeer

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 50