*cAlR C/üPPARENT 50 m KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I -XXVII -1 AI met al kan worden geconcludeerd dat FreeHand 9.0 aanschaffen goed is wan- neer je niet met MAPublisher werkt. Werk je daar wel mee, of ben je van plan dat te doen, gebruik dan gewoon Free- Hand 8 totdat Macromedia en Avenza een oplossing hebben gevonden. J. van den Worm Literatuur Worm, J.P.R. van den R.A. Knip- pers (2000), Review of Avenza MAPublisher 4.0 for Adobe Illustrator 8.0/9.0. Geoinformatics 3, 8, pp. 38-39 Air Apparent, how meteorologists learned to map, predict, and dramatize weather Mark Monmonier Chicago: The University of Chicago Press, 1999 309 pp., 93 monochrome afbeeldingen en 22 kleurenillustraties ISBN 0-226-53422-7. Prijs: 86,70 Meteorologische processen zijn uiterma- te complex, driedimensionaal en aan continue verandering onderhevig. Com- plexiteit en relatieve onvoorspelbaarheid van fenomenen als het weer hebben ge leid tot ontwikkeling van de chaostheo- rie: een theorie over het niet-determinis- tische gedrag van natuurlijke Systemen. Omdat het weer zieh afspeelt nabij het aardoppervlak be'invloedt het het dage- lijks handelen en zelfs het bestaan van de mens. Niet verwonderlijk dus dat meteorologen al eeuwen lang trachten de processen vast te leggen om ze te ont- M A R K M N M e N HOW METEOROLOGISTS I-FARNED TO MAP, PREDICT, AND DRAMATIZE WEATHER rafelen, en om het weer te voorspellen. De kaart speelt daarbij een belangrijke rol. Monmonier beschrijft hoe meteoro logen bij de bestudering van de 'geogra- fie van de atmosfeer' in letterlijke zin 'de lucht zichtbaar maken'. In twaalf hoofd- stukken, alle voorzien van een pakkende titel, gaat hij in op ontwikkelingen die invloed hebben gehad op de weerkaart. De rol van technologische ontwikkelin gen, van instituten en personen wordt benadrukt. Het gebruik dat meteorolo gen van de weerkaart maken wordt be licht, evenals de inhoud en het kartogra- fisch ontwerp van de kaart. Het eerste hoofdstuk, Seeing and forecast- ing, illustreert het belang van bestude ring van de atmosfeer en van voorspel- ling met het voorbeeld van een scheeps- ramp veroorzaakt door een hevige storm aan de Amerikaanse oostkust in 1898, waarbij tenminste 120 mensen verdron- ken omdat de kapitein het weerbericht negeerde. Seeing and understanding beschrijft de vooruitgang op het gebied van de synop tische waarnemingen in de achttiende en het begin van de negentiende eeuw. De eerste kaart met een meteorologisch fenomeen wordt toegeschreven aan Ed mund Halley, die in 1686 de passaatwin- den in beeld bracht. De weerkaart is echter van recenter datum, waarschijn- lijk van rond 1816. In dat jaar steh Hein rich Wilhelm Brandes - hoogleraar na- tuurkunde aan de universiteit van Bres lau - voor om dagelijks een weerkaart van heel Europa te gaan maken. Kaarten konden de tot dan toe bestaande hypo- these van ronddraaiende winden en con- vergentie in het centrum van een lage- drukgebied bevestigen, en hadden daar- mee hun nut bewezen. Weather by wire gaat over de invloed van de elektrische telegraaf op de snelheid waarmee de weerkaart samengesteld kan worden. De eerste weerkaart met gege- vens van de dag van verschijning dateert uit 1851. Tijdens een grote tentoonstel- ling in Londen werden eerder op de dag gedane observaties doorgeseind naar de stand van de Electric Telegraph Company. Ter plekke werd een weerkaart gedrukt en te koop aangeboden. De telegraaf werd 00k gebruikt voor het doorgeven van weetsvoorspellingen. Op dit gebied is er een Nederlandse primeur: in 1860 zet- te Buys Ballot een systeem op van stormwaarschuwingen voor havenste- den. Het eerst nog beperkte telegraafnet- werk werd geleidelijk uitgebreid tot een transcontinentaal systeem. In 1914 werd gestart met de uitgifte van een dagelijkse weerkaart van het gehele noordelijk half- rond. Looking up gaat over de vooruitgang die werd bereikt door te kijken naar de rela- tie tussen weersverschijnselen aan de grond en processen in hogere luchtlagen. Begin twintigste eeuw ontstond in Ber gen (Noorwegen) een invloedrijke school met theorieen over het ontstaan van lage-drukgebieden en fronten, en de invloed van de stabiliteit van luchtmas- sa's. De Amerikanen wilden daar lange tijd niet aan, ze gingen pas relatief laat over tot de analyse van luchtmassa's en het intekenen van fronten op weerkaar- ten. Met de opkomst van de luchtvaart begonnen 00k de voorspellingen voor hogere luchtlagen. Looking ahead behandelt de ontwikke ling in de weersvoorspelling en de op komst van numerieke modellen. De mo- dellen die worden gebruikt om te voor spellen zijn geleidelijk aan complexer geworden, met meer gegevens, in hogere resoluties en voor verschallende lagen van de atmosfeer. De Computer is daar bij een onmisbaar gereedschap. Er zijn allerlei modellen, zoals voor de körte, middellange en lange termijn, voor spe- eifieke verschijnselen zoals orkanen, glo bale modellen en daarmee verbonden, fijnmazigere regionale modellen. On- danks een verbeterd begrip van de atmo sfeer zijn voorspellingen nog steeds be- perkt qua geldigheidsduur en mate van detail. Prognoses op zeeniveau kunnen behoorlijk accuraat voor 3 dagen worden gedaan, maar blijven moeilijk voor län gere termijnen door de complexiteit van interacties in de atmosfeer, de effecten van lokaal terrein en lokale weersver schijnselen die moeilijk zijn mee te ne- men, en kleine fouten of onnauwkeurig- heden die, indien gepropageerd, kunnen leiden tot grote discrepanties in ruimte en tijd. Downwind dangers gaat over de atmo sfeer als drager van verontreiniging. Om trends te halen uit vaak beperkte data wordt hier 00k gebruik gemaakt van modellen. Er zijn bron- en versprei- dingsmodellen voor allerlei Stoffen, soor- ten weer, terrein enz. In Looking down worden belang en ont wikkeling van de inwinning van meteo rologische gegevens per satelliet beschre- ven. Teledetectie levert zeer frequent nieuwe gegevens op, 00k van gebieden waarin moeilijk andere waarnemingen gedaan kunnen worden. Satellietgege-

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 56