KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-I vens hebben de betrouwbaarheid van voorspellende modellen verhoogd, en speien een belangrijke rol in de World Weather Watcb, een intiadef van de World Meteorological Organisation. Om- dat satellietgegevens in hun ruimtelijke context bekeken moeten worden, en vaak gei'ntegreerd worden met andere gegevens, is de rol van de kaart en van visualisademethoden versterkt. Looking around behandelt de inwinning van gegevens met behulp van radar. Vooral Doppler-radar - een techniek waarmee onderscheid gemaakt kan wor den tussen naderende en wegtrekkende verschijnselen zoals stormen, en de snel- heid waarmee dat gebeurt - levert be langrijke gegevens op, waarmee real-time voorspellingen te maken zijn nowcasting in plaats van forecasting)Het hoofdstuk beschrijft de geschiedenis van het ge- bruik van radar in de vs. Spreading the news gaat over de weer- kaart in de krant. De eerste dagelijkse weerkaarten versehenen in 1875 in de Times. Deze kaarten toonden echter de toestand van de vorige dag. De eerste re- gelmatige publicade in de vs volgt enke- le jaren later. Opkomst van tv en elek tronische media hebben geen negatieve invloed gehad, de weerkaart in de krant bestaat nog steeds. Waarschijnlijk was de bbc het eerste tv- station dat rond 1936 een weerkaart toonde. In het hoofdstuk Weather Chan nels and Web sites beschrijft de auteur onder meer het fenomeen The Weather Channel, een kanaal waar hij graag naar kijkt en dat 24 uur per dag weerpro- gramma's uitzendt. De rol van commer- ciele leveranciers van gegevens en Soft ware om weeruitzendingen te maken wordt belicht. Ook wordt er ingegaan op enkele overeenkomsten en verschillen tussen weer op tv en op het Web. Bij dit hoofdstuk hoort een appendix met url's van 24 Websites. Alhoewel interessant, zijn het helaas op een uitzondering na allemaal Amerikaanse sites. Hindsight as insight gaat over het gemid- delde weer over een lange periode: het klimaat. Alhoewel gemiddelden natuur- lijk niet als 'normaal' kunnen worden beschouwd, en extreme waarden en va- riatie (in bijvoorbeeld neerslag) vaak in teressanter zijn voor menselijke activitei- ten, worden klimaatgegevens toch nauw- keurig bijgehouden om mogelijke bedreiging te ontdekken. Op een aantal bedreigende fenomenen wordt nader in gegaan: El Nino, de afbraak van de ozonlaag, en het broeikaseffect. Visuali satie is een van de strategieen die wordt gebruikt om de klimaatsveranderingen te monitoren. Het laatste hoofdstuk, Managed myopia, gaat over grafische aspecten van weer- en klimaatkaarten. Hier komen voor ons bekende zaken, zoals schaal, projectie en symbolisatie aan bod. Alhoewel er tot op zekere hoogte conventies en standaarden gelden, moet worden vastgesteld dat die tot stand zijn gekomen zonder betrok- kenheid van kartografen. Volgens de au teur is er geen diseipline zo kartografisch als de meteorologie, maar kartografen hebben er weinig belangstelling voor, en meteorologen gaan hun gang zonder veel kartografische inbreng. Ondanks deze kortzichtigheid myopiaworden de meeste visuele variabelen toegepast vol gens Bertin, en waar dat niet gebeurt - zoals bij kleur - heeft dat praktische re- denen. Helaas wordt geen speciale aan- dacht besteed aan de grafische kwaliteit van weerkaarten op het web. AI met al is het een goed geschreven en gemakkelijk leesbaar boek, dat vooral is geschreven vanuit het perspectief van de meteoroloog die het weer visualiseert; kaartgebruik door de weerconsument blijft grotendeels buiten schot. Het boek is aantrekkelijk vormgegeven, vooral ook door de vele illustraties. De auteur heeft gedaan wat waarschijnlijk niet veel kar tografen zouden aandurven. Hij heeft enkele historische kaarten gescand en er een uitsnede van bewerkt door schaal en Symbolen te veranderen, en door Symbo len en tekst toe te voegen om de lees- baarheid te vergroten. Andere histori sche kaarten waarbij hij dat niet heeft gedaan zijn inderdaad vaak siecht lees baar. Soms wordt wel erg veel detail ge- boden, en er zijn maar liefst 62 pagina's met noten! Dat zegt iets over de gede- genheid waarmee de auteur te werk is gegaan en de verantwoording die hij wil afleggen, maar het is wat mij betreft toch wat te veel van het goede. Liever had ik iets meer informatie gezien over de mo derne meteorologie en klimatologie. Ge- lukkig maakt de uitgebreide index (13 pagina's) het boek toch toegankelijk. Een minpuntje voor niet-Amerikaanse lezers is dat het boek erg gericht is op de situatie in de Verenigde Staten. Maar mensen met enthousiaste belangstelling voor het weer, de weerkaart of de kaart in het algemeen zullen deze rijke bron van informatie echter zeker waarderen. C.A. Blok Nederlandse Commissie voor Geodesie (ncg): Jaarverslag 1999 Delft: ncg, 2000 63 pp, ill. ISBN 9O-6132-27I-5 Het als altijd goed verzorgde jaarverslag van de Nederlandse Commissie voor Geodesie van de Koninklijke Nederland se Akademie van Wetenschappen bevat, behalve verslagen van de werkzaamhe- den van de Commissie zelf en haar ver- schillende Subcommissies en taakgroe- pen en van het werk van Kadaster, Meetkundige Dienst, Dienst der Hydro- grafie en Topografische Dienst, een be- knopt artikel over De vemieuwing van de Geometrische Infrastructuur van Neder- land. In de hoogte zijn afwijkingen ge- constateerd (niet goed te zien in het in zwart-wit afgedrukt kaartje op p. 48). Voor de ligging blijft het oude RD-stelsel ongewijzigd, maar daarnaast komt er het driedimensionale ETRS89 ter bevordering van de Europese eenheid. Op het terrein van gis en kartografie is het Onderzoeksplan van de Subcommis- sie Geo-Informatie Modellen (gim) het vermelden waard. Het omvat de volgen- de thema's: 1. Modelleren van de spatiotemporele werkel ijkheid, 2. Spatiotemporele algoritmen, 3. Mutaties van databases en database- consistentie, 4. Meerschalige spatiotemporele data, 5. Kwaliteit van spatiotemporele data en de modellering van onzekerheid (dit wordt een promotieonderzoek), 6. Visualisatie en gebruik van geo-infor- matie, 7. Geo-informatie infrastructuur en in- teroperabiliteit. gis komt ook expliciet aan de orde in de bijdrage van de Meetkundige Dienst. Een citaat: "Onder de naam gis/cad/mx is onderzoek gedaan naar de mogelijkhe- den om een database met geografische gegevens te gebruiken voor zowel ont- werp als beheer van (water)wegen en kunstwerken, traditioneel ondersteund met respectievelijk cad (Computer Ai- ded Design) en gis". Ook worden er twee Virtual Reality-representaties van digitale hoogtemodellen van Eindhoven en Maastricht getoond. De Dienst der Hydrografie heeft een bij drage geleverd aan een grensafbakening in de Rode Zee, tussen Eritrea en Jemen. Het is ge'fllustreerd met een kaartje. De Topografische Dienst maakt uitvoe- rig gewag van verzelfstandiging, positio- nering en reorganisatie. Ze heeft al een 51

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 57