52 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT nieuwe voorlopige missie voor de toe- komst geformuleerd: "tdn onderhoudt en maakt toegankelijk de kleinschalige topografische basisgegevens als onder- deel van de nationale geo-informatie in- frastructuur tegen zo laag mogelijke kos ten." Dat klinkt veelbelovend. Het Jaarverslag 1999 bevat een aantal bij- lagen, waarvan vooral de lijst met afkor- tingen erg nuttig is om niet te verdwalen in de geodetische wereld. Wanneer u belang stelt in deze en de overige inhoud hoeft u het jaarverslag niet te bestellen, want alles is 00k integraal gepubliceerd op de Website van de ncg: www. ncg. knaw. nl. R. van der Schans Proceedings of the OEEPE-Workshop on Automation in Digital Photogram- metric Production Marne-la-Vallee, 22-24 June 1999 O. Kölbl (ed.) oeepe Official Publication No. 37 475 PP-. ül. ISSN O257-O5O5 Drie jaar na een soortgelijke bijeenkomst in Lausanne werd in Marne-la-Vallee bij Parijs, in de Ecole Nationale des Scien ces Geographiques (de 'University of Ci vil Engineering and Geomatics', p. 51) een OEEPE-Workshop belegd over auto- matisering bij de digitale fotogrammetri- sche productie. Het verslag hiervan volgt de verschallende thema's van de Works hop: 1. State of the Art of Digital Camera's, 2. Digital Scanners, 3. Automation in Photogrammetric dtm Elaboration, 4. Automatic Aerial Triangulation, 5. Orthophoto Production, 6. Logistics, Management and Financial Aspects. De vaak zeer technische voordrachten werden gehouden door vertegenwoordi- gers uit de universitaire wereld, over- heidsdiensten, particuliere ingenieursbu- reaus en de soft- en hardware-industrie. De voorzitter van de Workshop, Köbl, gaf in zijn openingswoord al aan dat universiteiten best leuke dingen kunnen ontwikkelen, maar dat voor echt wer kende dingen toch zwaarder industrieel geschut nodig is: de automadsering van de verschallende fotogrammetrische Processen is zeer veeleisend, en alleen software-gereedschappen die grondige visualisatie van de resultaten, nabewer- king, en in het bijzonder een strakke kwaliteitscontrole mogelijk maken zul- len de toekomst hebben" (p. 52). Dat klinkt veelbelovend, met name 00k die visualisatie in combinatie met de nabe- werking en de kwaliteitscontrole (iets wat me heel interessant lijkt voor karto- grafen), maar komt dat er nu 00k uit in de voordrachten? Heiaas niet, want de meeste voordrachten richtten zieh toch wel erg sterk op de rekentechnische as- pecten van de automatisering en niet op het werk van de mensen op de werk- vloer. hk heb de bundel met name op dit aspect gescand en kwam daarbij het vol- gende tegen. In de beschrijving van het (gedeeltelijk interactief) oppoetsen van hoogtelijnen bij het ign wordt gepleit voor een betere ergonomie, die "in het begin was ont- wikkeld vanuit het standpunt van de ontwikkelaar", niet vanuit de gebruiker (p. 182). Dit moet bereikt worden door voor de verschallende modules een ge- meenschappelijke Cursor te gebruiken, de terminologie te uniformeren, de de fault parameters nuttige waarden te ge- ven en het aantal muisklikken te ver minderen. Op p. 269 las ik iets over het ontbreken van een goed grafisch over- zicht bij de kwaliteitscontrole in de aero- triangulatie, reden om zelf iets te ont wikkelen. Dit, "a fast and easy-to-use visualisation of all point connections in the block", wordt beschreven op p. 291. In de slotdiscussie, over de vooruitgang sinds de Workshop drie jaar terug, wordt wat uitvoeriger stil gestaan bij de wat meer ergonomische aspecten (pp. 424- 426): user interface, Workflow manage- ment tools, on-line quality control en training. Zijn alle toeters en bellen in de Software echt nodig of kan het niet wat eenvoudiger, mede afhankelijk van de kennis en ervaring van de Operator? Maar het blijft allemaal wat marginaal in de discussies. Uit kartografisch oogpunt is 00k het deel over orthofotoproduetie interessant. Op p. 321 wordt stilgestaan bij de visuele aspecten van orthofoto's, o.a. het weg werken van kleurverschillen. De techno- logie van het afdrukken van grote for- maten met inkjetprinters wordt beschre ven op pp. 331-458. Voor dit leerzame commerciele verhaal, het längste van de bundel, moest heel wat inkt vloeien, maar dat is de fabrikant van die printers naar mijn ervaring wel gewend! R. van der Schans 2001-xxvn-i Atlas van de Belevingswereld Swaaij, Louise van en Jean Klare (met beschouwingen van prof.dr. Ilja Maso en drs. Saskia Sombeek) Alphen a/d Rijn/Amsterdam: icob Atrium/Dijkgraaf van der Veere, 1999 96 pp. 26,5 x 20 cm, 1 bijlage. ISBN 90-6113-866-3. Prijs/35,-. Ik zal maar meteen met een bekentenis beginnen: Het mooiste van de Atlas van de Belevingswereld vind ik niet de kaar- ten, maar de foto's. Er staan er maar zes in, van die sepia-kleurige zwart-wit fo- tootjes, afgedrukt met een wit kadertje, zoals de vakantiefoto's van je ouders toen die, nog kinderloos, in een oude Eend door Europa trokken. Nergens wordt vermeld waar ze gemaakt zijn, of door wie. Dat meer, dat lijkt wel ergens in Zwitserland, en die kasteelrui'ne, is dat de Provence of ergens in de Karpa ten? Ze intrigeren, zetten aan tot dag- dromen en zijn daarmee kenmerkend voor de beste eigenschappen van de at- las. De Atlas van de Belevingswereld is geen gewone atlas, het is een verzameling 'fantasiekaarten' van een niet bestaande Potjc Heeren Post'!

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 58