Natuur- en milieueducatieve centra in Nederland open voor publiek: totstandkoming en bespreking van de kaart BIJ DE BIJLAGE 200I-XXV1I-I H.M. Bosma A. Ras Vrijwilligers van het ivn (Vereniging voor natuur- en milieu- educatie) doen hun educatieve werk onder meer vanuit be- zoekerscentra die verspreid zijn over heel Nederland. De meeste bezoekerscentra bevinden zieh ergens diep in de bin nenlanden; in veel gevallen zijn ze onderdeel van een bos- wachterij, een dierentuin of een nationaal park. Samen bie- den zij een rijk aanbod aan natuur- en milieueducatie en het is goed daar meer bekendheid aan te geven. De totstandkoming van de kaart Het ivn gaf Bosma Grafiek de opdracht om voor het iVN-ver- enigingsblad Mens en Natuur een overzichtskaart te tekenen waarop een groot aantal bezoekerscentra met een publieks- funetie Staat afgebeeld. Het doel van het uitbrengen van de kaart is een overzicht te verschaffen van de vele locaties waarop publiek bij centra voor Natuur- en Milieueducatie (nme) te- recht kan. De kaart is ontworpen in nauw overleg met ivn- projeetmedewerker Sarah de Monchy en Paul Bohre, eindre- dacteur van Mens en Natuur. Paul Bohre is naar eigen zeggen 'gek van kaarten'. De redactie van het Kartografisch Tijdschrift is het ivn erkentelijk voor het aanbod om deze kaart ook be- schikbaar te stellen als bijlage bij dit nummer van het tijd schrift. Het was de bedoeling om de overzichtskaart op een pagina af te beeiden en te combineren met de adressenlijst. Op een schetsmatige kaartondergrond moesten alle adressen worden aangestipt, voorzien van nummers die naar de adresgegevens verwijzen. De kaart moest ook een ruitennet bevatten zodat de lezer een adres uit de lijst ook terug kan vinden in de kaart. Het tijdschrift heeft formaat A4, maar omdat de kaart te prie- gelig zou worden als die op een enkele of een dubbele pagina afgedrukt zou worden is er voor gekozen om de kaart te publi- ceren op een losse bijlage op A2-formaat. Voor deze kaart van Nederland werd de schaal 1:700.000 gekozen omdat er dan rondom de kaart nog net genoeg ruimte overbleef om er ook de (beknopte) adresgegevens van alle 162 centra op te zetten. Op de kaart zelf zijn de nummers in ellipsjes geplaatst. De kaartondergrond is zo licht mogelijk gehouden. Voor het Drs. H.M. Bosma is sinds 1993 werkzaam bij kartografisch bureau Bosma Grafiek, Dukaatstraat 28, 6532 RH Nijmegen, [e] marijn maps-by- bosma.com A. Ras is gepensioneerd kartograaf. ruitennet en de coördinaten is gekozen voor een donkere variant van de land- kleur opdat ze in het totaalbeeld zo min mogelijk aandacht zouden trekken en toch goed leesbaar zouden zijn. Voor het maken van de kaartondergrond zijn di verse wegenkaarten geraadpleegd. Een complete wegenkaart zou bij dit onder- werp te veel van het goede zijn, daarom is de 'kunst van het weglaten' op de vol- gende manier nagestreefd. De Steden en dorpen zijn zeer schetsmatig aangegeven door middel van cirkels. De dorpen zijn merendeels weggelaten, ze zijn alleen af gebeeld voor zover bij dit onderwerp nuttig ter orientatie. In de adressenlijst zijn de centra opgesomd per provincie, daarom werden niet alleen de provincie- grenzen maar ook de provincienamen duidelijk op de kaart geplaatst. Het rui tennet bleek al bij de samenstelling van de adreslijst zö nuttig dat de samenstel- lers het ook op de uiteindelijke kaart hebben toegepast. Bij de voorbereiding van deze kaart in- ventariseerde Sarah de Monchy de adres sen op basis van onder meer het gidsje Adreswijzer natuur- en milieu-educatie en zij stipte de adressen aan op een kopie van de Wegenkaart van Nederland 1:250.000 van de Topografische Dienst. Tijdens het tekenen zag zij voor haar ogen een nieuw ruimtelijk overzicht ont- staan! Ik hoop dat het gelukt is om de gedrukte kaart zo overzichtelijk te ma ken dat ook de lezers van Mens en Na tuur in een oogopslag zien hoe de vele centra zijn verdeeld over Nederland. M. Bosma 54

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 60