F. Rip INTERACTIEF 200I-XXVII-I berichten Enquete: Geografisch Kernbe stand op basis van TOPIOvector? In het kader van de advisering door Ravi over de haalbaarheid van het Geogra fisch Kernbestand als Authentieke Regis- tratie aan staatssecretaris Remkes van vrom is er in oktober van 2000 een en- quete gehouden over dat Geografisch Kernbestand. De enquete was opgesteld door Ravi, tdn en ogt1), en is onder meer uitge- stuurd naar de leden van het ogt en die van het Bedrijvenplatform van Ravi. Ongeveer 120 ingevulde enquetes wer den terug ontvangen, waarmee de res- pons-graad op 35% lag. Ravi zal gedetailleerd verslag doen van de uitkomsten in de Ravi-Nieuwsbrief en op de Website http://www.ravi.nl/Op deze plaats wordt kort ingegaan op de binnengekomen antwoorden. Resultaten Vraag 1 was naar het gebruik van TOPiovector: hoe lang al, en zo niet: waarom niet? De gemiddelde gebruiks- duur bij de inzenders blijkt op ruim 4 jaar te liggen. De niet-gebruikers zijn onder meer een 10-tal onderwijsinstellin- gen, waarvan er 6 aangaven de huidige prijsstelling te hoog te vinden. Vraag 2 beoogde in beeld te krijgen wat het voornaamste gebruiksdoel van TOPiovector bij de respondenten is. Dat blijkt te zijn: 'ontwerp en visualisatie', op de voet gevolgd door 'orientatie Op de derde plaats Staat het 'opbouwen van thema's, zoals bestemmingsplannen'. Het kartografisch gebruik is dus nog het belangrijkste. Vraag 3 ging erom waar men de bestan den betrekt. Dat blijkt in 75% van de gevallen de tdn zelf te zijn. In slechts enkele gevallen worden de bestanden door een opdrachtgever aan de gebruiker ter beschikking gesteld. Vraag 4 richtte zieh op de verwachte ontwikkeling in het gebruik. De respon denten geven aan in een trend te zitten waarin het enkel maken van kaartbeel- den steeds meer wordt aangevuld met het uitvoeren van Gis-analyses. Men ziet met name de körnende 5 jaren die ont wikkeling doorzetten. Vraag 5 peilde de mening omtrent de voorgestelde indeling van het Geogra fisch Kernbestand in een basispakket het Kernbestand, te leveren door tdn) en een pluspakket (te leveren door ande re partijen). De respondenten gaven aan, dat een aantal elementen uit het voorge stelde pluspakket in het kernbestand zouden moeten worden opgenomen. De meestgenoemde elementen zijn: hartlij- nen van wegen, en attributen als de aard van wegen en die van wateren. In vraag 6 stond de gewenste actualise- ringsfrequentie centraal. Breed werd aangegeven, dat deze bij 1 2 jaar zou moeten liggen. In vraag 7 werd gei'nformeerd naar de behoefte aan de opname van waterkerin- gen in het kernbestand. Zou het kernbe stand kunnen volstaan met enkel de gro- te waterkeringen, zoals de Afsluitdijk? De meningen hierover lagen verdeeld. Een derde van de respondenten zou hiermee tevreden zijn, eveneens een der de deel meent dat alle waterkeringen zouden moeten worden opgenomen in het kernbestand. Vraag 8 ging over de behoefte aan de mogelijkheid om het kernbestand te kunnen koppelen met andere geodata- bestanden. De meeste belangstelling blijkt te bestaan voor koppelen met gbkn, Postcode, Gebouwenregistratie en Bodemkaart. Bij vraag 9 werd gepeild in hoeverre men in het toepassingsvakgebied klaar is voor het gebruik van ruimtelijke objecten, zo als bijvoorbeeld uitgewerkt in nen 3610 (Terreinmodel vastgoed). De helft van de respondenten gaf aan van weh In het verlengde daarvan werd in vraag 10 gei'nformeerd of het vakgebied van de respondent al denkt in termen van 'in- richtingselementen' en 'branchegewijze uitwerking'. Deze zaken zijn relevant voor de implementatie van imro (Infor- matie Model Ruimtelijke Ordening). Slechts een derde van de antwoorden is positief, een derde is negatief en een kleine derde weet het niet. In de ne vraag tenslotte werd gevraagd naar mate van instemming met een drie- tal Stellingen. De respondenten bleken het merendeels eens te zijn met het stre- ven naar vrije beschikbaarheid van het Geografisch Kernbestand. Verplichtstel- ling van gebruik van het Geografisch Kernbestand door overheden is slechts voor een derde van de respondenten wenselijk. Certificatie van de kwaliteit van afgeleide produeten van het kernbe stand wordt door ruim een derde van de respondenten een goed idee gevonden. Conclusies Welke conclusies zijn hieruit te trekken? Op hoofdlijnen is de indruk, dat de uit- gangssituatie nog niet helemaal ideaal is. Weliswaar lijkt het merendeel van de respondenten de diverse aspecten van de introduetie van het Geografisch Kernbe stand positief te beoordelen. Daar Staat echter tegenover dat de huidige gebrui- kers voor een deel nog niet goed lijken te weten wat ze in hun vakgebied of orga- nisaties aanmoeten met ruimtelijke ob jecten, verdeeld over een kernbestand en een pluspakket. Hoe zal dat passen bij hun prakdjk? Met name voor de ge- meentelijke diensten en waterschappen lijkt dat nadrukkelijk een punt van zorg! Behalve zelfwerkzaamheid van de huidi ge gebruikers is daarvoor 00k aandacht in het onderwijs nodig. Vooralsnog is ge bruik van TOPiovector in het onderwijs erg beperkt als gevolg van de prijsstelling. Overleg tussen de tdn, Surfdiensten bv en het Ministerie van Onderwijs over een onderwijsbrede afkoop is gaande, maar heeft nog niet tot afspraken geleid. Ten aanzien van de verwachte groei van analytische omgang met de databestan den: 00k resultaten van analyses zullen voor een goed deel op geografische wijze gevisualiseerd moeten worden. Dus kar- tografie blijft nodig. I. Overlegorgaan Gebruikers TopVector, vereniging met ca. 70 leden. Zie http://www. ogtweb. nl. netwerk Geodan speeifieeert werkterrein: Geodan Geodesie verder als Terralmaging De Geodan Groep bestaat uit diverse bedrijven met elk hun eigen invalshoek voor Geo-iCT-activiteiten. Een van deze bedrijven, Geodan Geodesie bv., heeft zieh ontwikkeld tot een bedrijf met ver- schillende typen, zeer specialistische acti- viteiten. Binnen de Geodan Groep na- men de werkzaamheden op het terrein van de (airborne) remote sensing, maar 00k op het gebied van watermodellering een bijzondere positie in. De werkzaam heden op het gebied van de applicatie- ontwikkeling in de Geo-iCT vertoonden een Sterke verwevenheid met activiteiten die bij Geodan it worden uitgevoerd. Daarom is besloten tot een herverdeling van activiteiten binnen de Geodan Groep: de (airborne) remote sensing- en wa- termodelleringsactiviteiten zullen on der leiding van Jan Willem van der Vegt worden voortgezet onder de nieuwe naam Terralmaging bv, los van de Geodan Groep; de Gis-applicatie ontwikkelactiviteiten (onder meer produeten als his, Amor, OaseView en VergunningenGis) en Gis-advisering worden ondergebracht bij een ander bedrijf binnen de Geo dan Groep, namelijk Geodan IT bv. 56

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 62