KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-I aankondigingen Overzichtskaart Molens in Overijssel De Stichting De Overijsselse Molen te Hei- no heeft in samenwerking met het Gel- ders-Overijssels Bureau voor Toerisme een aantrekkelijke overzichtskaart op de schaal van ongeveer 1:160.000 uitgegeven van de locatie van de 63 bedrijfsvaardige molens in de provincie. In Overijssel kö rnen bijna alle soorten molens voor die in Nederland worden gevonden. Op de kaart worden vier gebieden onderschei- den: 1. De waterrijke Kop van Overijssel, 2. het 'berggebied' Salland tussen IJssel en Regge, 3. het dal van de Overijsselse Vecht en 4. het coulisselandschap van Twente. In deze regio's zijn de drie volgende soor ten molens in kaart gebracht: 1. windmo- lens, 2. watermolens en 3. poldermolens en tjaskers. Ook direct buiten de provin cie zijn in het aangrenzende Duitsland en in beiendend Drenthe en Gelderland mo lens ingetekend. De meeste behoren tot de categorie korenmolen. Bij Vilsteren aan de Vecht Staat de windmolen met de hoogste Stelling (12 meter) van Overijssel. Watermolens - veel voorkomend in Twente - worden behalve voor het malen van koren gebruikt voor de fabricage van papier, voor het uitpersen van koolzaad en het malen van cichorei. Bij Grambergen Staat een geperfectioneerde watermolen gebruikt voor het opwekken van elektriciteit. Poldermolens en tjaskers worden ingezet voor het beheersen van de waterhuishouding; zij zijn beperkt tot de Kop van Overijssel. Bij Kampen vinden we nog een zogenaamde rosmolen die wordt aangedreven door paardenkracht. De aantrekkelijke kaart werd verzorgd door het Artnic Creatief Service Bureau te Deventer. De realisatie was bij ing. G.J. Perfors in goede handen. Agrarisch cul- tuurlandschap en bossen worden met verschillende tinten groen aangegeven terwijl de molens zijn ingetekend met verschillende Symbolen voor de diverse categorieen, al naar gelang het gebied waarin zij voorkomen in verschillende kleur. Op de achterzijde van de kaart worden alle molens beschreven. Verder wordt ingegaan op de activiteiten van de Stichting De Overijsselse Molen die voor restauratie en onderhoud van de molens zorgt en het gebruik daarvan bevordert onder meer door de opleiding van vrij- willige molenaars. Mede dankzij hun in- zet leveren de Overijsselse molens een uitgebreid assortiment van producten: gezaagd hout, bakmeel, boekweitmeel, lijnolie en zelfs elektriciteit. F.J. Ormelingsr. Utrecht in 1832. Grondgebruik en eigendom In 1832 stonden er binnen de Utrechtse sin- gels 3386 woonhuizen (80% van alle huizen binnen de gemeente Utrecht). De aan de Oudegracht gevestigde Munt was toen het enige bedrijf met een stoommachine. In Lauwerecht maakten drie bedrijven gebruik van waterkracht, geleverd door het regelma- tig schütten van de Weerdsluis. De vier stadspoorten waren toen nog intact. Er stond een buskruitfabriek aan het zandpad en in de Viesteeg - de huidige Lange Viestraat - was een 'paardenchocolaadmolengevestigd. Deze en nog veel meer informatie is te vinden in de nieuwe atlas Utrecht in 1832. Grondgebruik en eigendom. Het is het zesde deel in de reeks Kadastrale at las provincie Utrecht. Het deel Utrecht bevat kaarten (formaat 20x40cm) van de binnenstad van Utrecht, de vier voorsteden Abstede, Catharijne, Lauwerecht en Tolsteeg en de in 1954 geannexeerde gemeente Zui- len. De bewerking werd uitgevoerd on der leiding van de vakgroep Kartografie van de Universiteit Utrecht. Deze oud- ste kadastrale kaarten van de stad en haar buitengebieden geven een uniek beeld van de tijd voorafgaande aan de grote ruimtelijke veranderingen ten ge- volge van de bouw van nieuwe woonwij- ken, industrialisatie en de aanleg van we gen, spoorlijnen en waterwegen. Ieder deel bevat per gemeente een gedi- gitaliseerde bewerking van de oudste Se rie gedetailleerde kaarten die het Kadas- ter in de jaren tot 1832 vervaardigde. Hierop zijn alle percelen, gebouwen (waaronder woonhuizen), wateren en wegen afgebeeld. Ook de bijbehorende Oorspronkelijke Aanwijzende Tafeis zijn via een computerprogramma in deze uit- gave opgenomen. Per perceel zijn daarin onder andere vermeld: naam van de ei- genaar, beroep, woonplaats, soort van ei gendom (huis, molen, weiland enz.), op- pervlakte, belastingklasse en belastbare som. Alfabetische registers op de eigena- ren en op hun beroepen zijn toegevoegd. Historische inleidingen over het ont- staan en de werkwijze van het Kadaster en het gebruik van kadastrale bronnen en over de wording van de gemeente tot 1832 completeren het geheel. De prijs van dit deel (omvang 350 pp., met illustraties en 52 losse kaarten) be- draagt f 49,50. agenda 3 april 2001 - Symposium Kaartboek ge- opend. Thema: kaartboeken als bron voor historisch (geograßsch) onderzoek, met aandacht voor de achtergronden van de kaartboeken, de toegankelijkheid in de archieven, landmeetkundige aspecten, de toepassingen in de historische geogra- fie en de rol van manuscriptkaarten in het hoogheemraadschap. Na afloop van het Symposium is er gelegenheid een tentoonstelling te bezoeken van de kaartboeken in het bezit van het Ge- meentearchief Delft. Plaats: Hoogheem raadschap Delfland, Delft. Informatie: Universiteit Utrecht, frw - Kartografie, t.a.v. E. Heere/M. Storms, Postbus 80115, 3508 tc Utrecht, [e] e.heere@ students.geog.uu.nl/m.storms@students. geog.uu.nl, [t] 030 - 2534486. Prijs: 44,- voor NVK-leden, 49,- voor niet-leden. 6 april 2001 - Studiedag werkgroep On- derwijs en Onderzoek. Thema: Naar To- pografische Objecten. Plaats: Alterra, Wa geningen. 25 t/m 28 april 2001 - Excursie werk groep Kartografische Productietechnie- ken naar Parijs en Orleans. Op het pro- gramma staan onder andere bezoeken aan de Geologische Dienst, Hitachi en de Universiteit van Orleans. 18 mei 2001 - Studiedag werkgroep Nieuwe Visualisatie Technologie. The ma: WAP@kartografie.nl. 1-6 juli 2001 - 19th International Con ference on the History of Cartography. Plaats: Biblioteca Nacional, Madrid. Thema: De geschiedenis van de kartografie van Spanje en Iberoamerica. Informatie: http://ihr.sas. ac. uk/maps/ipth. html. 6-10 augustus 2001 - 2oe internationale kartografische conferentie van de ica. Thema: Mapping the 2ist Century. Plaats: Beijing, China. Informatie: Local Orga- nizing Committe for ICC2001, State Bu reau of Surveying and Mapping, 9 San- lihe Road, Beijing 100830, China, [t]+86-io-68339095/683466i4, [f] 86-10-68311564/68339095, [e] icc2001@sbsm.gov.cn Nadere informatie over de genoemde ac tiviteiten is, voor zover niet anders ver meld, verkrijgbaar bij de secretaris van de nvk, respectievelijk van de werkgroe- pen (voor adressen zie pagina 2). Een actueel overzicht van kartografische activiteiten is steeds te vinden op www.kartografie.nl in de rubriek nieuws en evenementen. 57

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 63