Toegankelijkheid van geo-informatie bij provincies 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT C. P. de Wit ARTIKEL gebruik van geografische informatie, overheidskartografie, praktijk TREFWOORDEN use of geographical Information, official cartography, appiications KEYWORDS utilisation de 1 Information geographique, cartographie officielle, appiications MOTS-CL^S Voor het gratis verstrekken van digitale geografische bestan den door provincies (en andere organisaties) aan derden, zijn tal van redenen te bedenken. In dit artikel worden ze op een rij gezet. Het artikel maakt ook duidelijk dat niet alle gevol- gen van vrije verstrekking even gemakkelijk zijn te overzien. Belang van ruimtelijke informatie Provincies zijn op tal van beleidsterrei- nen actief. Daarbij zijn vaak ruimtelijke gegevens van belang. Een kleine, zeker niet complete bloemlezing: Voor het beheer van provinciale we gen- en vaarwegen worden zowel over- zichts- als detailkaarten gemaakt. Voor het ontwerpen van een goede wegenstructuur worden in Gis-appli- caties gegevens beheerd over intensi- teiten en ongevallen, gekoppeld aan wegvakken. Op de cultuurhistorische kaart zijn alle relevante gegevens over archeologie, monumenten, aardkundige waarden en historische geografie verzameld. De natuurdoeltypenkaart geeft inzicht in natuurdoelen in relatie tot bestaan- de natuurwaarden. Puntmetingen van bodemkwaliteit worden met een geografisch informa- tiesysteem gekoppeld aan homogene gebieden, waarvoor bepaalde normen gelden. Bij de reconstructie van zandgronden worden met een gis bufiferzones rond natuurgebieden geprojecteerd, om te bepalen welke intensieve veehouderij- bedrijven verplaatst moeten worden. Van de kwaliteit van (buiten)water worden overzichtskaarten gemaakt, zo- dat ieder op papier of via een pro vinciale site kan zien hoe veilig er- gens gezwommen kan worden. Met een gis worden analyses gemaakt van de beschikbaar- heid van bedrijventerreinen in economische kernzones. Op een streekplankaart zet een provincie de grote lijn uit voor de ruimtelijke inrichting van haar grondgebied. Vanouds beschikten provincies over afdelingen Kartografie en Landmeten, die voor klein- en grootschalig kaartwerk zorgden. Omdat ruimtelijke informatie in het provinciaal beleid zo'n grote rol speelt, waren provincies begin jaren negentig een van de eersten die met een geografisch informatiesysteem aan het werk gingen. Een aantal basisbestanden (wegen, bodem, grondgebruik en later topografie) kon worden aangeschaft, maar veel thema's moesten de provincies zelf digitaliseren. Daardoor beschikt iedere provincie nu, tien jaar later, over honderden thematische ruimtelijke bestanden. Ruimtelijke bestanden werden in de eerste plaats opgebouwd voor eigen gebruik. Provincies konden daardoor hun werk- proces versnellen en verbeteren. Ieder groot omgevingsplan komt tegenwoordig tot stand via tal van analyses van themabe standen, die uiteindelijk gei'ntegreerd worden tot een streek plan, milieubeleidsplan, waterhuishoudingsplan of tot een groot 'provinciaal omgevingsplan'. Toen er eenmaal gegevens voorhanden waren, ontstond er ook externe vraag naar die gegevens. Vandaag de dag verstrekt ie dere provincie met grote regelmaat bestanden aan derden. In de praktijk blijkt dat vaak te gaan om uitbesteding van op- drachten, waarbij het adviesbureau gebruik maakt van de geo- informatie van de provincie. Om het beleid onderling goed op elkaar af te kunnen stemmen, vindt daarnaast vooral uitwisse- ling plaats tussen overheden, bijvoorbeeld met het rijk, ge- meenten en waterschappen. Ook een aantal onderzoeks- en onderwijsinstellingen maakt graag gebruik van provinciale be standen. Zo nu en dan krijgt een provincie een 'commerciele' vraag en wil een bedrijf bepaalde gegevens hebben voor 'eigen gebruik'. Pleidooi voor vrije gegevensverstrekking Provincies beseffen dat hun geo-informatie waardevol is, niet alleen voor henzelf maar ook voor anderen. Het interprovinci- f\ Cor de Wit is werkzaam bij het düster Beleids- informatie en Cartografie van de Provincie Fryslän, tevens voorzitter PROGIS (Interprovinciaal GIS-overleg), Postbus 20120, 8900 HM Leeuwarden, [t] 058-2925844, [e] vrit844@fryslan.nl

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 11