öHte »I» 7 over hun geo-informatie kan beschik- ken? In welke formaten moeten geogra- fische gegevens aangeboden worden? Welke technische ondersteuning vraagt dat? Hoe beperkt of uitgebreid moet de inhoudelijke toelichting bij de gegevens zijn? En hoe zorg je ervoor dat mensen die toelichting lezen? Formeel kan ge- steld worden dat alleen de officiele nota rechtsgeldig is, maar de wens is natuur- lijk dat de bestanden zo min mogelijk foutief worden gei'nterpreteerd. Kortom, het ontbreekt provincies - experimenten daargelaten - aan ervaring met vrije ver- strekking van geografische gegevens. Waarom zetten provincies niet een geza- menlijk loket op voor verstrekking van geografische informatie? Het is een mooie gedachte en er wordt inderdaad mee geexperimenteerd. Zo is met Valien en opstaan geprobeerd een gezamenlijke site met streekplannen te realiseren. Het is echter ook reeel in gedachten te hou- den dat iedere provincie het eigene wil benadrukken, met name in het contact met haar burgers. Breder gebruik van hun bestanden zal provincies in de richting van standaardi- satie duwen. Een aardig voorbeeld van de noodzaak daartoe is de ervaring van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (nam), enkele jaren geleden. De nam wilde met het oog op het kiezen van nieuwe boorlocaties bepalen welke ge- bieden de minste restricties kenden. Dat bleken onder andere een aantal smalle stroken te zijn, op de grens van provin cies. Dat had een triviale oorzaak: de door de verschillende provincies gelever- de bestanden sloten niet goed op elkaar aan. Overigens waren alle provincies be- reid de gevraagde informatie te leveren, gratis dan wel in ruil voor een aantal be standen van de nam. Figuur i - Internetsite Provincie Gelderland. Figuur 2 - Cd-rom Provincie Utrecht. Grondwaterbeschermingsgebieden 1 ei'JQ etartpaatfia Type pteats ot postc ode zoek Bron: Provincie Gelderland. 1996, 2000 <"- <&-• In Zeeland is een convenant getekend waarin gemeenten, stedenbouwkundige bureaus en provincie afspraken hebben gemaakt over digitale uitwisseling van bestemmingsplannen. De provincie Groningen heeft bij het Provinciaal Omge- vings Plan (pop) een cd-rom gevoegd, met daarop de volle- dige plantekst en de plankaarten. De kaarten staan ook op het internet. De provincie Limburg heeft iets soortgelijks ge- daan. Op de site van de provincie Gelderland is ruimtelijke infor matie een geintegreerd onderdeel van de totale informatie. Wie informatie zoekt over bijvoorbeeld het milieubeleid, kan een kaart met grondwaterbeschermingsgebieden tegen- komen (figuur i). 1 De provincie Utrecht heeft een groot aantal betrokkenen voorzien van een cd-rom met cultuurhistorische gegevens. Een speciaal ontwikkelde interface maakt ruimtelijk zoeken in de informatie eenvoudig mogelijk (figuur 2). De provincie Zuid-Holland biedt aan gemeenten een cd- rom aan, met informatie over meer dan 100.000 potentiele locaties met bodemverontreiniging. Locaties kunnen via een kaart worden gezocht en op een kaart worden afgebeeld. De provincie Overijssel heeft per gemeente een cd-rom met KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT -200I-XXVII-2 Voorbeelden van gegevens- verstrekking Tenslotte een aantal voorbeelden, waar- uit mag blijken dat provincies actief zoe ken naar wegen om met hun geogra fische informatie naar buiten te treden. De lijst is niet volledig. Wie op het internet naar de provincies surft (via www.provincies.nl), zal meer toepassin- gen vinden. De provincie Noord-Brabant heeft een cd-rom samengesteld met meer dan 100 geografische bestanden en een dataviewer. Gemeenten kunnen daar- door op eenvoudige wijze informatie van de provincie in hun planvorming betrekken.

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 13