Brongegevens voor geo-informatie in Nederland 9 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT R. M. Hootsmans productie van geografische informatie, overzicht TREFWOORDEN production of geographical Information, survey KEYWORDS production de l'information geographique, etude MOTS-CLES In de afgelopen vier jaargangen van het Kartografisch Tijd- schrift is met regelmaat ruimte gegeven aan producenten van landsdekkende gegevensbestanden, waarbij zij de gelegenheid kregen hun producten voor het voetlicht te stellen. Hierbij ging het in eerste instantie om bestanden die door overheids- instellingen uitgegeven worden. Sinds de afgelopen j aargang krijgt deze reeks artikelen een vervolg met landsdekkende be standen van commerciele uitgevers. Dit overzichtsartikel blikt terug op het voorafgaande door middel van een bloem- lezing van bestanden die volgens het concept Beieidskader Geoinformatie tot de Nederlandse geo-informatie-infrastruc- tuur mögen worden gerekend [Adolfse et ah, 2000] en is hier bewust beperkt tot een opsomming zoals brongegevens en basisgebruik. Verderop in dit nummer komen de mogelijk- heden van ontsluiting en distribude van deze bestanden vol- op onder de aandacht. Het concept Beieidskader Geoinforma tie voorziet met de term geo-informatie- infrastructuur 'een stabiele en perma nent aanwezige (geo-informatie-)voor- ziening met een gegarandeerde kwaliteit ten behoeve van breed gebruik' [Adolfse et ah, 2000]. Daartoe worden referentie- bestanden en themabestanden gerekend. Referentiebestanden zijn wettelijk veran- kerd en omvatten administratieve en kartografische referenties, die de grond- slag vormen voor themabestanden met een infrastructureel belang. Tot zulke re ferentiebestanden hören o.a. de gbkn, TOPvector-bestanden van de Topografi- sche Dienst, de kadastrale kaart, maar 00k bestanden als de persoonsregistratie en de registratie van rechtspersonen bij de Kamers van Koophandel, waaraan een geometrische referentie gekoppeld is. Onder themabestanden kan een breed scala aan onderwerpen genoemd worden, zoals bijvoorbeeld bodemkun- de, grondgebruik, demografie, milieu en gezondheid. Dr.ir. Rob Hootsmans is adviseur beleidsinformatie bij het Bureau Beleidsinformatie en Kartografie van de Provincie Noord-Brabant, Postbus 90151, 5200 MC 's-Hertogenbosch, [e] rhootsmans@ brabant.nl Bij de introductie van de artikelenreeks Landsdekkende Bestan den in 1997 werd gesteld dat hierin bestanden die heel Neder land bedekken en kartografisch interessant zijn, beknopt en volgens een vast stramien beschreven zouden worden. Belang- rijke zaken als de inhoud, de vorm (raster of vector, bestands- formaat), het gebruik, kartografische presentatiemogelijkhe- den, en de verkrijgbaarheid (adres, voorwaarden, prijs) zijn daarbij aan de orde gekomen. Hieronder volgt een kort over zicht van feiten gebaseerd op de tekst van het begeleidend arti- kel en waar mogelijk aangevuld met recente aanpassingen, zo als de beschikbaarheid van een Website via het internet. Topografisch basisbestand TOPiovector vorm vector - 675 bestanden ('kaartbladen') artikel KT.1997.2; KT.1998.2 opname gerelateerd aan kaartschaal 1:10.000 contact Topografische Dienst Nederland, Emmen URL http:llwww.tdn.nl Het TOPiovector-bestand geeft de topografische werkelijkheid zo getrouw mogelijk weer met een resolutie die gerelateerd is aan een kaartschaal 1:10.000. De belangrijkste gebruikers zijn gemeenten, waterschappen, provincies, ministeries, nutsbedrij- ven en ingenieursbureaus. Het landsdekkend bestand is in 1997 gereed gekomen en met ingang van dat jaar is de bijhou- dingscyclus versneld naar vier jaar. Samenwerking met andere gegevensaanbieders zoals aw (Adviesdienst Verkeer en Ver voer) en gbkn bieden uitzicht op een nog kortere herzienings- cyclus van twee jaar, zoals die door veel gebruikers gewenst wordt: te denken valt aan verschillende herzieningscycli per to pografisch thema. Door middel van generalisatie worden uir TOPiovector 00k de bestanden voor presentatiedoeleinden op de schalen 1:50.000 (TOP50vector) en 1:250.000 (TOP250vector) verkregen: bestanden die in het concept Beieidskader Geoin formatie 00k als referentiebestanden worden aangemerkt. [o.a. Van Asperen, 1998] Actueel Hoogtebestand Nederland (ahn) vector - bestandsindeling analoog aan TOPiovector kt.2000.3 ca. 1 meetpunt per 16 m2 Rijkswaterstaat - Meetkundige Dienst, Delft http-.Hwww. minvenw. nllrwslmdilgeoloketlahn. html vorm artikel opname contact URL

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 15