11 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT2QOI-XXVII-2 gei'ntegreerd. De huidige versie - het LGN3-bestand - is gebaseerd op satelliet- beelden uit 1995 en 1997. De gebruiks- funcries die het LGN3-bestand beschrijft zijn vooral toegespitst op agrarisch ge- bied en op natuurgebieden. De legenda is gegroepeerd in 5 hoofdklassen: water, stedelijk gebied, natuurgebied, bossen en agrarisch gebied. Binnen de 5 hoofdklas sen worden in het LGN3-bestand 25 klas- sen onderscheiden. Het LGN3plus-be- stand biedt nog 15 klassen extra die ge- richt zijn op natuurgebieden (kwelders, moerassen, heidevelden enz.). Het lgn- bestand kent vele toepassingsmogelijkhe- den op het gebied van waterbeheer, ruimtelijke planning, natuurbeheer en milieubeheer. Inmiddels is de opvolger LGN4 voor half Nederland gereed (satel- lietbeelden uit 1999 en 2000): er zullen Verbeteringen worden doorgevoerd die de kwaliteit en inzetbaarheid van lgn zullen vergroten, zoals koppeling van landbouwgewassen aan TOPio-percelen, opsporen van landgebruiksveranderin- gen en integratie van thematische lgn- informatie aan de vlakken van topio- vector. [Bregt et al.,1999; LGN-website] Landschapsecologie (lkn) vorm raster artikel kt.1997.4 opname 1 x 1 km contact Alterra, Wageningen URL http:llwww.alterra.nl Het LKN-bestand was aanvankelijk een initiatief van de Rijksplanologische Dienst, waar later het Directoraat Milieu van het Ministerie van vrom en IKC-Na- tuurbeheer zieh als opdrachtgever bij hebben gevoegd: de uitvoering was in handen van het Centrum voor Milieu kunde in Leiden en het toenmalig dlo- Staringcentrum (nu Alterra). Het doel van het LKN-bestand is alle voor land schapsecologie relevante gegevens in een database onder te brengen. Als zodanig is het lkn een integratie van een aantal landsdekkende bestanden met gegevens Figuur 3 - Fragment LGNybestand: land- gebruikstypen in de omgeving van Geer- truidenberg. Figuur 4 - Fragment van de kaart voor het iik, 1996. over bodem, geomorfologie, grondwater, oppervlaktewater, landschap, flora en fauna. Het LKN-bestand is in 1995 gereed- gekomen. Hoewel de resolutie 1 x 1 km bedraagt, zijn per ras- tercel 00k gegevens van kleinere, ecologisch belangrijke eenhe- den van enkele hectaren opgenomen, zonder de exaete geogra- fische ligging. De actualiteit van de gegevens is sterk wisselend per thema; het ligt vooralsnog niet in de bedoeling het bestand in zijn huidige vorm te actualiseren. [Bregt et ah, 1997] Digitale kaart van het bodemgebruik vorm vector artikel KT.1999.3 opname gerelateerd aan kaartschaal 1:25.000 contact cbs, Voorburg URL http://www.cbs.nl (zie 00k online databank statline) De statisdek van het bodemgebruik bestaat al sinds 1946; in 1975 deed de kaart als informatiedrager zijn intrede. De periode tussen twee opeenvolgende inventarisaties beslaat in de meer recente uitvoering drie tot vier jaar. Momenteel is de inventarisatie van 1996 beschikbaar (de uitwerking van de inventarisatie neemt ca. drie jaar in beslag). Met behulp van luchtfoto's (1:25.000) en re cente stadsplattegronden worden veranderingen in bodemge bruik opgespoord die vervolgens gedigitaliseerd in het bestand worden opgenomen. In totaal worden 32 categorieen van bo demgebruik onderscheiden die aansluiten bij de classificatie van de oeso en eurostat. Primair wordt het bestand gebruikt voor het samenstellen van statistische overzichten over het bodemge bruik per gemeente (op basis van de digitale gemeentegrenzen) in het peiljaar. [Wiegen Lengkeek, 1999] De onderverdeling van gemeentelijk grondgebied in wijken en buurten wordt sinds 1983 jaarlijks geactualiseerd en bestaat sinds eind jaren tachtig in digitale vorm. Het bijhouden van deze ge gevens dient primair doeleinden van gemeentelijke overheden, naast die van provincies en het rijk. Door harmonisatie met de bestanden van de Topografische Dienst komen de gemeente grenzen exaet overeen. Het bestand is bij uitstek geschikt als on- dergrond voor het presenteren van statistische gegevens op buurt-, wijk- en gemeenteniveau. [Vliegen Lengkeek, 1999] Wijken en buurten vorm vector artikel KT.1999.3 opname gerelateerd aan kaartschaal 1:25.000 contact cbs, Voorburg URL http://www.cbs.nl

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 17