KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-2 De digitale kadastrale kaart In de serie landsdekkende bestanden is de digitale kadastrale kaart nog niet aan bod geweest, maar deze verdient hier wel een aparte vermelding. Het Kadaster is belast met het bijhou- den en verstrekken van de digitale kadastrale kaart (lki) en de daaraan gekoppelde administratieve kadastrale registratie (akr): het lki (Landmeetkundig Kartografisch Informatiesys- teem) bevat de nauwkeurige geometrische referentie van o.a. perceelsgrenzen op basis van terrestrische opname. Deze be standen zijn in hoge mate dynamisch, omdat elke wijziging in eigendomsrechten of perceelsbegrenzing vrijwel direct ver werkt moet worden. Afhankelijk van het gebruik kan een afne- mer van kadastrale bestanden kiezen voor mutatiebestanden met een lagere frequentie (bijvoorbeeld een keer per maand). Het lki is sinds juni 1998 volledig digitaal beschikbaar door inscanning van de analoge minuutplans. Men is thans bezig met het proces van kaartverbetering om de gescande plans aan te laten sluiten op de gbkn, zodat het lki 00k ingezet kan worden voor het bijhouden van de gbkn. [Lemmen, 1998] En verder... Het overzicht is hier nog zeker niet compleet: maar het voert te ver om een uitputtende lijst van alle (toekomstig) beschik- bare, landsdekkende bestanden te geven. Het concept Beieids kader Geoinformatie noemt zelf 00k enkele voorbeelden en geeft aan dat nieuwe bestanden die aan de criteria voldoen aan de voorgestelde geo-informatie-infrastructuur voor Nederland kunnen worden toegevoegd [Adolfse et ab, 2000], denk hier bijvoorbeeld aan: Verschiliende digitale bestanden met gegevens van de geolo gische ondergrond van het tno-nitg (Jellema, 1998). Een landsdekkend bestand voor gebouwenregistratie waar- voor de Ravi en de Vereniging Nederlandse Gemeenten de haalbaarheid bestuderen (url: http://www.ravi.nlnu is deze informatie alleen nog gefragmenteerd aanwezig bij allerlei instanties. Een adrescoördinatenbestand (acn) van het Kadaster: een geografische puntlocatie gekoppeld aan 6-cijferige postcode met huisnummer (uKL\http://www.kadaster.nl). Wat hier echter 00k nog een vermelding waard is, is het initia- tief van Neonet (zie url: http://www.neonet.nl) om via een in- formatieportaal documentatie aan te bieden over satellietgege- vens die op Nederland betrekking hebben: weliswaar zijn deze bestanden niet altijd landsdekkend voorhanden, maar in veel gevallen toch zeker te beschouwen als een waardevolle aanvul- ling op de Nederlandse geo-informatie-infrastructuur. Literatuur Adolfse, L., I. van Enckevort, R. van Rossem R. Schou- ten (2000), Nota Beieidskader Geoinformatie - Naar Breder Gebruik. Ministerie van vrom, Den Haag. Asperen, P. van (1998), TopioVector - Nederland landsdek kend digitaal. Kartografisch Tijdschrift xxw.2, pp. 12-17. Bregt, A.K., E.J.M. Noordman, H.A.M. Thunnissen F. de Vries (1997), Bodem, Landgebruik en Landschapsecologie - Drie landsdekkende bestanden van DLO-Staringcentrum. Kartografisch Tijdschrift xxiu.4, pp. 19-24. Bruinsma, M. (2000), Het Actueel Hoogtebestand Neder land (met bijlage). Kartografisch Tijdschrift xxvi.3, p. 46. Jellema, J. (1998), Landsdekkende bestanden bij het tno- nitg. Kartografisch Tijdschrift xxiv.4, pp. 30-33. Lemmen, C.H.J. (1998), Ruimtelijk informatiebeheer bij het Kadaster. Geodesia 1998-6, pp. 255-260. Murre, L.M. (2000), gbkn anno 2000 - De stand van za- ken en het perspectief voor de toekomst. Kartografisch Tijd schrift xxvi.2 (GBKN-themanummer), pp. 41-48. Vliegen, J.M. W. Lengkeek (1999), Landsdekkende be standen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. Kartogra fisch Tijdschrift xxv.3, pp. 16-19. Summary R.M. Hootsmans Data sources for geoinformation in The Netherlands - a set of national databases Keywords: production of geographical information, survey The preliminary govemment policy document on geoinformation describes a geoinformation infrastructure that includes framework databases and thematic databases. The former include not only the GBKN (large scale map ofThe Netherlands), the TOPvector databases of the national topographic mapping agency and cadastral maps but also databases such as the national register of all inhabitants of the country and the Chamber of Commerce register (that has a spatial reference). Thematic databases include a wide variety of topics, such as soil types, land use, demography, environment and health. Düring the last fiour years, Space has frequently been given in the Kartografisch Tijdschrift to the producers of national databases in order that they could describe their products. This article gives a general review of those databases that, according to the preliminary govemment policy document on geoinformation, belong to the category of the geoinformation infrastructure ofThe Netherlands. Resume R.M. Hootsmans - Sources de Tinformation geographique aux Pays-Bas. Une serie de donnees couvrant le pays entier Mots-cles: production de l'information geographique, etude Le concept 'Cadre politique pour Tinformation geographique' mentionne une infrastructure d'information geographique qui comprend les donnees de references administratives et cartographiques (par ex. la carte de base grande echelle des Pays- Bas, les donnees TOPvector du Service Topographique, les cartes du cadastre ainsi que les donnees issues des registres de la population et Celles, pour les personnes juridiques, du registre des Chambres de Commerce) et les donnees thematiques, relatives par ex. Tutilisation du sol, la demographie, l'environnement, la sortie, permettent une Localisation geographique. Pendant les quatre demieres annees, la Kartografisch Tijdschrift a regulierement donne la parole aux instances produisant des donnees de base couvrant le pays entier afin qu'elles puissent mettre en lumiere leurs produits. L 'article donne une revue retrospective sous forme d'anthologie selective de bases de donnees comprises dans le 'Cadre' susmentionne. 12

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 18