n Philippines 14 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Elevation 2500m above 2000m - 2500m 1000m - 2000m Water area de gegevens zijn. Het is opmerkelijk dat er inmiddels hechte contacten zijn tussen Global Mapping en EuroGeographics, de internationale organisatie die de opvolger is van cerco en MEGRIN, de bundelingen van Europese nmo's. Dat betekent dat in de nabije toekomst de Europese nmo's ook in het pro- ject zullen participeren. De kartografische afdeling van de Ver- enigde Naties is een belangrijke potentiele gebruiker van de re- sultaten van het project maar ook een potentiele partner. Ze heeft de verzoeken van het ISCGM aan de VN-lidstaten om in het project te participeren dan ook ondersteund. Begin 2001 waren er 81 landen bij het project betrokken en waren datasets beschikbaar van Japan, Laos, Nepal, Filipijnen, Sri Lanka en Thailand. Japan heeft er veel in gei'nvesteerd en de Zuidoost- Aziatische landen geholpen bij de productie. In mei 2001 zal in Cartagena in Colombia worden vastgesteld hoe de distribu- tie van de gegevens moet worden geregeld. Om de datasets te kunnen downloaden van de site van de ISCGM http://www.iscgm.org/index.htmLmoet men zieh laten registreren; men krijgt dan per kerende e-mail een wacht- woord toegekend, waarmee men meteen bestanden kan opvra- gen. Als handleiding daarvoor is ook een GMView Manual te downloaden. Het legt uit wat de kwaliteit van de gegevens is, hoe de kleuren zijn in te stellen, en wat de verschillen zijn tus sen de vector- en rasterbestanden (in beide is voorzien). In een overzicht van de gebruiksmogelijkheden wordt ook in- gegaan op de hoogtegegevens die men kan gebruiken om het percentage en aspect van hellingen te bepalen; ook berekenin- gen van de dichtheid van het verkeersnet of van de hydrografie zouden mogelijk zijn. Aan de hand van studies van het Me kong stroomgebied wordt aangegeven hoe men ook de moge- lijke bevolkingstoename kan accommoderen door een vergro- ting van de voedselproductie en het tegengaan van erosie. Global Map is niet het enige project dat de VMAP-gegevens van de nima algemeen beschikbaar wil maken. In de Verenigde Staten is het Free World Map Data Project opgezet, dat met een beroep op de Freedom of Information Act (het equivalent van onze Wet Openbaarheid Bestuur) tracht te bereiken dat deze beste thans voor de hele aarde beschikbare dataset ook voor het welzijn van de hele mensheid gebruikt kan worden. Digital Earth Met Digital Earth wordt bedoeld dat er een virtuele weergave van onze planeet nodig is, die iedereen in Staat steh om met de Figuur 1 - Fragment enorme hoeveelheden aan gegevens over van de Global Map de natuur van de aarde en de manier van de Filipijnen, ge- waarop ze wordt gebruikt te onderzoe- produeeerd door het ken en manipuleren. Geographical Survey Het Digital Earth initiatief stamt uit de Institute op basis van Verenigde Staten, en is tijdens het vice- topografische kaarten presidentschap van AI Gore ontwikkeld; van de Filipijnse to- het past in het stramien waarin ook Di- pografische dienst. gital Library en Digital Government zijn Schaal ca. 1:1 mil- ontwikkeld. AI Gore hield de voordracht joen. waarin hij Digital Earth introdueeerde drie jaar geleden, op 31 januari 1998 in het California Science Center in Los An geles. Hij gaf opdracht tot het bouwen van een 'multi-resolution, three dimen- sional representation of the planet, into which we can embed vast quantities of georeferenced data.' [Gore, 1998]. Het gaat hierbij tevens om het naadloos kunnen integreren van verschillende soorten gegevens over de aarde. Gore be- schreef het als een laboratorium zonder muren, waar wetenschappers de com- plexe interactie tussen mens en milieu trachten te begrijpen, maar waar ook le- ken toegang hebben. Het project is dus meer thematisch ge- richt dan Global Map, dat vooral topo- grafische gegevens bevat. Het verzamelt ook geen informatie, maar vormt zowel een kader om informatie te verkrijgen, een internationaal samenwerkingsver- band als een set standaarden. Omdat zo- veel verschillende soorten bestanden met elkaar moeten kunnen worden gei'nte- greerd, zijn vooral die standaarden hier Figuur 2 - Overzicht van de lagen die voor Global Map worden opgebouwd. Bron: Use of the Global Map. Ministry of Construction of Japan, 1998. jt#S .Elevationj Vegetation, jLand Use GDI Hßurc I Global Map I Jamba sc al I km Resolution «ff»* ^Administrative Boundary ^Transportation rHII| Drainage System

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 20