KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-2 daarden, strategieen en het creeren van capaciteit. Ook dit ini- tiatief is een voortzetting van een Amerikaans programma. In 1990 werd in de Verenigde Staten het Federal Geographie Data Committee opgezet om de activiteiten op het gebied van ruimtelijke gegevens van de regering met die van andere over- heidsinstanties en bedrijven te coördineren. In 1994 werd door de president de National Spatial Data Infrastructure (nsdi) opgezet om het uitwisselen, gebruiken en standaardiseren van ruimtelijke gegevens verder te versnellen. In 1996 werd het Global Spatial Data Infrastructure project opgezet, om samen- werking te kunnen realiseren aangaande integratie van gege vens over grensoverschrijdende vraagstukken. Zie ook www.gsdi.org. GSDi is een praatgroep die standaarden uitwerkt, en een 'Cookbook' vervaardigt dat toont hoe landen een infrastruc- tuur voor zowel interne als internationale uitwisseling van ruimtelijke gegevens kunnen opzetten. Daarbij gaat het om het creeren van zowel politieke, organisatorische, financiele als technische voorwaarden om deze uitwisseling mogelijk te ma- ken. Er is ook hier sprake van institutionalisering: een ad-hoc 'steering committee' is gevormd, met een 'executive commit tee'. De vierde GSDl-conferentie werd gehouden in Kaapstad, van 13-15 maart zooo; hier werd besloten tot instelling van een per manent secretariaat ten behoeve van de continui'teit. De vol- gende, 5e conferentie van gsdi zal worden gehouden in Carta- gena, Colombia, van 21-25 mei 2001. Verenigde Naties Op 30 maart 2000 werd onder leiding van Miklos Pinther, hoofd van de kartograhsche sectie van de Verenigde Naties, in New York een United Nations Geographie Information Wor- king Group (ungiwg) opgericht, welke als doel heeft om een mondiale geografische database te ontwikkelen bestaande uit basale kartograhsche dementen en toponiemen om te dienen als georeferenced basisbestand waar andere ruimtelijke gege vens van de VN aan kunnen worden opgehangen. Het zou te- vens kunnen dienen als een middel om de verschallende gege- vensstromen binnen de vn te struetureren. Het was de bedoe- ling de produetie van deze database te betalen uit het United Nations Fund for International Partnership, een onderdeel van de vn dat pas een groot bedrag van de Turner Foundation kreeg (waarschijnlijk in de orde van 100 miljoen). Er zijn binnen de Verenigde Naties al een aantal organisaties die over mondiale bestanden beschikken, zoals de icao, de fao, de ilo, de unhcr en de World Bank. Deze instanties zouden bij kunnen dragen aan de produetie en het up-to-date houden van de beoogde databank. Maar verder zou ook een beroep gedaan worden op lidstaten om hun kaartmateriaal en bestanden ter beschikking te stellen voor het up-to-date hou den van het VN-bestand. De volgende vergadering van de werkgroep zal worden gehouden in Rome, bij de fao, even- eens onder de titel Meeting on Cartography and Geographie Information Science, tussen 5 en 7 maart 2001. Daar zal waar schijnlijk ook worden vastgesteld in hoeverre het VN-bestand ook ter beschikking komt aan derden; op het ogenblik is het zo dat de kaarten van de kartograhsche afdeling van de vn ook vrij zijn te downloaden via het web. Ook de Internationale Kartograhsche Vereniging (ica) heeft in haar plannen voor de periode 1999-2003 de produetie van een mondiale database opgenomen: ze wil een bestand (helpen) vervaardigen dat topograhe met demograhe combineert, en dus overal de betreffende inwonertallen of bevolkingsdichthe- den kan genereren of visualiseren. Ze zal dat alleen kunnen doen met de hulp van de Verenigde Naties (die over een Sterke statistische afdeling beschikt), en de lidstaten. Ook voor dit project geldt dat het een grote hoeveelheid tot nu toe niet alge- meen toegankelijke gegevens vrij ter beschikking wil stellen van alle potentiele gebruikers. Ook als niet alle hier behandel- de plannen worden gerealiseerd geldt toch dat op middellange termijn vele mondiale bestanden algemeen toegankelijk zullen worden, waar de kartograaf zijn voordeel mee kan doen. Adressen en URL's Het secretariaat van het iscgm is gevestigd bij het Geo- graphical Survey Institute (de Topograhsche Dienst van Ja pan), 1 Kitasoto, Tsukuba-shi, 305-0811, Japan, met de ho- mepage http://www.iscgm.org/. De Global Mapping Newsletter kan men downloaden van de site. Het iseGM-secretariaat kan men bereiken via [e] sec@iscgm.org. Het Free World Map Data Project is te vinden op de site http://msnhomepages. talkcity. com/NonProfitBlvd/free_world_ maps/index. html Het secretariaat van de gsdi is te bereiken via http://www.gsdi. org/. De kartograhsche afdeling van de Verenigde Naties is te be reiken via: Alice Chow, Deputy Chair, Cartographic Sec- tion, lird/dpi, United Nations, Room L-172, New York, ny 10017, USA, [e] chowa@un.org; de URL van de Website van het ungiwg-project is http://www.un.org/Depts/Cartographic/ english/htmain. htm. Literatuur Cartography and Geographie Information Science. Report on the meeting of the United Nations Geographie Information Working Group. United Nations, New York 28-30 March 2000. Te downloaden via: http://www.un.org/Depts/Carto- graphiclungislmeetinglmarchoolreport.doc. Digital Earth Alpha Versions. Plan Draft 3.0. July 19, 2000, http://www.digitalearth.gov/alpha/ Global Map. Version 1.1. Specihcations adopted at 7th iscgm meeting, Cape Town, 16 March 2000. Te downloaden van de iscGM-homepage: http://www.isgcm.org. GMView Manual. Geographical Survey Institute, Japan. Deze publicatie is bedoeld als handleiding bij het GMView- programma, ontwikkeld door Geographical Survey Institute in Tsukuba, Japan, om de Global Mapping bestanden te be- kijken. Gore, AI (1998), The Digital Earth: Understanding our planet in the 2ist Century. Voordracht gehouden 31-1-1998. Zie: http://www. digitalearth.gov/VP19980131. html. Guanhua Xu Yuntai Chen (1999), Towards Digital Earth. Proceedings of the International Symposium on Di gital Earth. Science Press, Beijing, China, 2 delen. Ministry of Construction of Japan (1998), Use ofthe Global Map. url: http://www.iscgm.org/what-gm/use-gm/ gmbooklet-contents. html. Nebert, D.N. (ed), Developing Spatial data Infrastructures: The sdi Cookbook. Version 1.0, 6 July 2000. url: http://www.gsdi. org/pubs/cookbook/cookbook8o6. pdf. 16

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 22